- منوچهر امینیان - نوازنده بنام سنتور درگذشت

سرویس هنربه نقل از موسیقی ایرانیان؛ بخش موسیقی:

«منوچهر امینیان» نوازنده سنتور که سال های آخر عمر را در مسافرخانه‌ها سر می‌کرد، پس از تحمل شرایط دشوار و بیماری ریوی در حالی درگذشت که بارها از مسوولان خواسته بود که کمک حال زندگی او باشند، کمکی که هیچگاه جنبه واقعی به خود نگرفت.

منوچهر امینیان نوازنده فعال پیش از انقلاب که با هنرمندان بی شماری فعالیت داشت و پس از انقلاب مصایب بسیاری را متحمل شد دیروز در مسافرخانه ای که شب ها در آنجا سر می کرد درگذشت.

شاهرخ شهیدی ضمن اعلام این خبر می گوید: «امینیان به دلیل مشکلات ریوی و ناتوانی در مخارج زندگی خود این اواخر شرایط دشواری را می گذراند. شرایطی که او را مجبور کرده بود شب ها در مسافرخانه بخوابد و روزها در سفره خانه بنوازد.»

وی می افزاید: «فرزندان او در قید حیات‌اند اما مشکلات امینیان متعدد بود و هیچ نهادی حاضر به همکاری نشد. وی ۱۵ بهمن ماه درگذشت.»

وی از جمله نوازندگانی بود که در بیشتر فیملفارسی‌ها شرکت داشت. در بسیاری از فیلم‌هایی که در آن ایرج (حسین خواجه امیری)خواند، امینیان سنتور نواخت. فیلم‌هایی همچون «سالارمردها»، «چرخ و فلک»، «تک خال»، «سه قاب»، «سکه شانس» و… از جمله فعالیت‌های او در زمان حیات بودند.

امینیان در دهه ۸۰ در برنامه های رادیویی با «فضل الله توکل» مشغول به همکاری شد، برنامه‌ای که تا این اواخر نیز اجرا می‌شد. جالب است بدانید امینیان تنها با حقوق ۱۸۰ هزارتومان بازنشست شد! زندگی در پایتخت و مبلغی ماهیانه برای یک ماه زندگی در این شهر پرهزینه!

وی پس از انقلاب برای آنکه بتواند بخشی از درآمدهای خود را تامین کند به حسابداری در شرکت های مختلف پرداخت. همچنین برای مدتی نیز به عنوان بازرس با بنیاد سینمایی فارابی همکاری کرد و اما این نامشخص بودن و ناامنی شغلی تا آخر عمر با این نوازنده همراه بود.

گفته می شود امینیان مدتی نیز با اکبر گلپایگانی در برنامه های زنده قبل از انقلاب فعالیت داشته است.

شایان ذکر است که این نوازنده که سال ها در رادیو همکاری موقت داشت و پیش و پس از انقلاب نیز در اماکن عمومی با سنتورش ساعاتی خوش را برای هموطنان رقم زد، به دلیل مشکلات ریوی در حالی درگذشت که سرپناهی برای سکونت نداشت و شب‌ها را در مسافرخانه سر می‌کرد. حالا او رفته است و بی شماری از نوازندگان با دشواری زندگی او روزگار می‌گذرانند.

موسیقی ایرانیان درگذشت این هنرمند را به جامعه هنری، خانواده و دوستداران وی تسلیت می گوید.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه