گزارش کامل اختتامیه جشنواره کودک

گزارش کامل اختتامیه جشنواره کودک

گزارش کامل اختتامیه جشنواره کودک

آئین اختتامیه بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان برگزار شد.

ستاد خبری جشنواره، از حاضران در این مراسم می‌توان به حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی کشور، محمدرضا جعفری‌جلوه مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، مهدی مسعودشاهی دبیر جشنواره، حجت الاسلام شاهمرادی رئیس شورای فرهنگ عمومی، علیرضا رضا داد ، سید محمد مهدی طباطبایی نژاد، سید مصطفی ابطحی، بهمن حبشی، امیر اسفندیاری، عزت الله علیزاده، حمیدرضا دیبایی، نصرت الله تابش، کیوان سهرابی و سایر دست‌اندرکاران ستاد جشنواره در تهران و اصفهان، مسئولان استان اصفهان و هنرمندانی چون اکبر نبوی، سید ضیاءالدین دری، محمدرضا شریفی نیا، محمدعلی طالبی، علی معلم، هادی مقدم دوست، حمید نعمت اله، مریلا زارعی، غلامرضا رمضانی، هنگامه قاضیانی، کوروش تهامی، مسعود کرامتی، پریوش نظریه، مجید مظفری، بهزاد فراهانی، گوهر خیراندیش، حسین محجوب،لاله اسکندری، رهبر قنبری، رویا تیموریان، مسعود رایگان، فریال بهزاد، شبنم مقدمی، کیومرث پوراحمد، ژاله صادقیان، فریدون حسن پور،فهیمه رحیم نیا، غلامرضا آزادی، آزاده نامداری، سعید راد، سیامک کاشف آذر، داود اطیابی، حبیب الله کاسه ساز و.... هنرمندانی که در این مراسم بزرگداشت آنها برگزار می‌شود، اشاره کرد.چهره‌های مختلف سینمایی و فرهنگی و اهالی رسانه در میان شور و شعف کودکان اصفهانی در سالن کوثر آغاز شد.

بنا بر این گزارش، جشنواره پس از پخش سرود جمهوری اسلامی و قرائت قرآن توسط یک نوجوان جشنواره رسما افتتاح شد.


مهدی مسعودشاهی دبیر جشنواره در ابتدای مراسم با تشکر از همه عزیزان که در برگزاری مراسم به وی کمک کردند گفت: امشب بر خود تکلیف می‌دانم تا از همه عزیزان که برای جشنواره زحمت کشیدند مخصوصا شهرداری اصفهان ، سازمان سینمایی کشور و بنیاد فارابی تشکر کنم که با حمایت خودشان به این جشنواره کمک کردند .


وی در ادامه افزود: فرصت صحبت زیاد نیست آنچه باید به محضرتان عرضه می‌شد در هر بخشی از جشنواره ارایه شد فکر می کنم امسال جشنواره رونق دیگری داشت امیدوارم این رونق ادامه داشته باشد دبیر جشنواره در ادامه گفت: باید به این فکر باشیم که کودکان و نوجوانان سرمایه‌های ملی ما هستند، اتفاق بزرگ این جشنواره کشف استعدادهای خوب بود که حتی من با توجه به سن و سالم در کنار آنها انرژی گرفتم امیدوارم خادم خوبی برای آنها باشم.


در اولین بخش مراسم اختتامیه به برگزیدگان بخش بین‌الملل اختصاص یافت.

امیر اسفندیاری مدیر بخش بین الملل با دعوت از داوران کودک گفت: ۶۴ کشور در جشنواره شرکت کردند که ازمیان آن‌ها ۱۳ کشور داور کودک و نوجوان داشتیم.


در ادامه مراسم محمد از کشور غزه به روی صحنه رفت و گفت: شب گذشته پس از ضیافت شهردار به فکر فرو رفتم تا اینکه تصمیم گرفتم نقاشی را به ملت ایران علی الخصوص دبیر جشنواره کودک که با برگزاری جشنواره باعث همدلی ملت ها شده است تقدیم کنم .


در ادامه مراسم امیر اسفندیاری مدیر بخش بین الملل جشنواره درباره گالری محمد در کشور تونس گفت: محمد هنرمند نقاش است که به تازگی گالری نقاشی در تونس برگزار کرده است. او شب گذشته تا صبح این نقاشی را تمام کرده تا به ملت ایران تقدیم کند.


حجت الاسلام شاهمرادی رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور در بخشی از مراسم ضمن تشکر از دبیر جشنواره و دست ‌اندکاران برگزاری جشنواره گفت :مسئله فیلم کودک یکی از با اهمیت ترین مسایل فرهنگی کشور است امیدواریم بتوانیم در شورای فرهنگ عمومی سراسری کشور نسبت به حقوق و مسایل فرهنگی کودک و آنچه که مربوط به مسایل کودکان است به خوبی به وظایف‌مان عمل کنیم .

در بخش دیگر مراسم اختتامیه، محمدرضا جعفری‌جلوه مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در بخش دیگری از آئین اختتامیه ضمن تشکر از همه عزیزانی که در برگزاری جشنواره فارابی را حمایت کردند گفت: دنیای بچه‌ها دنیای پاکی و بی‌رنگی و معصومیت است ، در اینجا کار و تلاش ارزشمند ترین کارهاست، شادی بخشیدن، نقش آفریدن و پرورش نسل فرداساز، آینده اینجا رقم می خورد؛ پرفروغ و کم فروغ . آینده مطلوب برای این سرزمین در درستی و سلامت کار همه ما با کودکان و نوجوان است . فعالیت در خانه و مدرسه، در رادیو و تلویزیون در فضاهای مجازی در گیم و در حیطه های هنرورزی سینما تئاتر و موسیقی در آینده این عزیزان پر اهمیت است.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در ادامه گفت: سینمای کودک و نوجوان قطعه نجیب سینما در همه جهان است، اگر هوشمندانه و مسئولانه در مورد آن تدبیر شود. سینمای کودک و نوجوان نیازمند یک مدیریت متمرکز است که هر زمان اگر غیر از این شود موفق نبوده و به حاشیه رانده می شود.

وی ادامه داد: امروز قصد بر آن است که سازمان سینمایی کشور، بنیاد سینمایی فارابی در تلاشی همه جانبه در راستای احیای سینمای کودک و نوجوان ایران پرقدرت حرکت کند. که این مهم یک مدیریت پیوسته را می‌طلبد. جعفری جلوه به برگزاری جشنواره کودک در اصفهان اشاره کرد و گفت: جشنواره بیست و هشتم پرفروغ برگزار شد با مدیریت و مشارکت استان و شهر اصفهان به ویژه شهردار آن که از آنان کمال سپاس را دارم همچنین ضمن سپاس از این عزیزان از رئیس سازمان سینمایی کشور آقای ایوبی و دبیر جشنواره آقای مسعودشاهی به خاطر حمایت های بی دریغ شان کمال سپاس را دارم .
وی در خاتمه تاکید کرد: آئین اختتامیه نه یک پایان، بلکه یک آغاز است . فیلم کودک با جدیت دنبال خواهد شد و ما از تمامی دستگاه‌های مکمل نظیر تلویزیون و آموزش و پرورش می خواهیم ما در رسیدن به مطلوب در این حوزه حمایت کنند.
پس از پایان اهدای جوایز بخش مسابقه سینمای ایران رئیس سازمان سینمایی کشور با تشویق حضار به روی سن رفت و گفت: در این جشنواره مردم اصفهان نشان دادند که اگر بخواهند وارد عرصه ای شوند قطعا اول خواهند شد. همانطور که اصفهانی‌ها در هنر معماری در جهان اول هستند در عرصه فرهنگی می‌توانند به مدارج بالایی دست یابند. یادم می‌آید در کاخ ورسای برنامه باشکوهی با حضور حسام الدین سراج برپا بود به آنها گفتم می‌دانید چرا باغ ورسای از کاخ آن زیباتر است زیرا در ساخت آن از باغ چهارباغ اصفهان نمونه برداری شده است.


وی همچنین گفت: یکی از نکات بسیار جالب این جشنواره این بود که جوان‌ترین رهبرارکستر جهان را امشب دیدم و همانطور که همکاران اشاره کردند این جشنواره از دکور بسیارزیبایی برخوردار بود رئیس سازمان سینمایی کشور در ادامه گفت: اصفهان جای عجیبی است به شهردار و استاندار و همه کسانی که برای جشنواره زحمت کشیده‌اند گفتم باید تلاش کنید تا حس فیلم کودک را بگیرید زیرا قطعا در این زمینه می توانید موفق شوید.


وی در ادامه سخنانش از زحمات مهندس جعفری جلوه مدیرعامل بنیاد سینمایی قدردانی کرد و گفت: آقای جعفری جلوه جشنواره بسیار خوب، آرام و بی حاشیه و تخصصی برگزار کردند رئیس سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: مراسم اختتامیه جشنواره فیلم کودک از دکور بسیار خوبی برخودار بود و این نشان می دهد که در عین سادگی می توانیم زیبایی هم داشته باشیم. مهمترین خصیصه بیست و هشتمین جشنواره فیلم کودک این بود که علاوه بر جشن، جشنواره بود.


ایوبی یادآور شد: بیست و هشتمین جشنواره فیلم کودک می‌تواند سرآغاز دوران جدیدی در سینمای کودک باشد امشب من در اینجا آمده‌ام تا سلام و درود وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی علی جنتی را به شما ابلاغ کنم زیرا او نتوانست در این مراسم حضور داشته باشد.

رئیس سازمان سینمایی خاطر نشان کرد: مهندس جعفری جلوه چه خوب گفت اختتامیه امشب می تواند آغاز جشنواره بیست و نهم باشد به امید آنکه سال آینده جشنواره خوب با فیلم های بهتری داشته باشیم.

امیر خوش‌نظر کارگردان انیمیشن «تمام زمستان‌هایی که ندیده‌ام» گفت: اولین بار است که در جشنواره کودک شرکت می‌کنم جا دارد از عوامل فیلم وعوامل جشنواره تشکر کنم . همچنین تشکر ویژه ای از مادرم دارم که در این جمع حضور یافته است.

بهروز کرمی دیگر برگزیده جشنواره پس از دریافت جایزه گفت: از شش سالگی در آلمان زندگی می‌کنم برایم افتخار بزرگی است که بعد از این همه سال از این جشنواره جایزه بگیرم . اصفهان شهر زیبایی است و آدم های خوبی دارد.

محمد علی طالبی هنگام دریافت جایزه سیفژ گفت: از هیئت داوران که این جایزه ارزشمند را به من داد همچنین از امیر اسفندیاری و بنیاد سینمایی فارابی که فضایی را به وجود آوردند تا ما فیلمسازان کودک و نوجوان دوباره بتوانیم به فعالیت‌های خود ادامه دهیم، تشکر می‌کنم.همچنین تشکر ویژه ای از حجت الله ایوبی، رضاداد و داروغه زاده دارم و همه عوامل و بازیگران فیلمم که بسیار زحمت کشیده اند.

طالبی پس از گرفتن سومین جایزه اش گفت : من هم فیلمسازی مانند حسن پور ، کرامتی، پوراحمد و رمضانی هستم از این همه دوستان که در طول این سالها در این حوزه زحمت کشیده‌اند تشکر می‌کنم مهین جواهریان کارگردان فیلم کوتاه «عروسی شاپرک» گفت: مراسم خوشامدگویی که توسط کودکان در فرودگاه صورت گرفت، تشکر می‌کنم و همچنین از دکور زیبایی که امشب برای مراسم اختتامیه طراحی شده قشنگ‌ترین دکوری است که تا به امروز دیده‌ام ضمن اینکه سرود «ای ایران» که توسط کودکان اجرا شد برایم بسیار جذاب و زیبا بود.

مرتضی محمدیان، کارگردان فیلم «باغ بهشت» گفت: از همه شما حضار می خواهم برای کودکان کار و کودکان خیابان دست بزنید زیرا این فیلم را برای کودکان کار ساخته‌ام .

آرشام طالبی بازیگر کودک پس از دریافت جایزه خود گفت: اول خدا را شکر می کنم و از هئیت داوران که مرا انتخاب کردند تشکر می کنم همچنین از کارگردان فیلم و پدر و ماردم که زحمت زیادی کشیده‌اند .

جوایز همه بخش‌ها را کودکانی که لباس‌هایی که نمادی از فرهنگ همه کشور‌ها به تن داشتند اهداء کردند.

بیست وهشتمین دوره جشنواره بین المللی کودکان و نوجوانان در ورزشگاه ۲۲ بهمن به کار خود پایان داد.برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره عبارتند از:


بخش ویدئویی

دیپلم افتخار بهترین اثر بلند ویدیویی (تهیه‌کنندگی): رقیه حسینی برای فیلم بیداری
پروانه زرین بهترین کارگردانی بلند ویدیویی: مصطفی نظری‌زاده برای فیلم بچه‌های پرواز
پروانه زرین بهترین فیلم‌نامه بلند ویدیویی: محمددرویش علی‌پور برای بچه نشو‌
پروانه زرین بهترین بازیگر کودک و نوجوان بلند ویدیویی: سپیده کاشانی برای فیلم جشن تکلیف
دیپلم افتخار بهترین بازیگر کودک و نوجوان بلند ویدیویی: آقای شاهرخ دیانتیان برای فیلم تبسم گرگ
دیپلم افتخار بهترین بازیگر بلند ویدیویی: مهسا‌هاشمی، طناز دهقان، نازنین پیرکاری برای فیلم غریبه
پروانه زرین بهترین کارگردانی کوتاه و نیمه بلند ویدیویی: رضا فقیهی برای فیلم کودکان ابری
دیپلم افتخار بهترین کارگردانی کوتاه و نیمه بلند ویدیویی: سجاد احمدبیگی – برای فیلم برتلک باز
دیپلم افتخار بهترین کارگردانی کوتاه و نیمه بلند ویدیویی: محمد پسران رزاق و لیلا جعفری برای فیلم پیام کوتاه
دیپلم افتخار بهترین کارگردانی کوتاه و نیمه بلند ویدئویی به جلال ساعدی برای فیلم سیاه و سفید
دیپلم افتخار بهترین بازیگر فیلم کوتاه و نیمه بلند ویدئویی به مهدی جواهری برای فیلم پل
دیپلم افتخار بهترین بازیگر کوتاه و نیمه بلند ویدئویی به محمدکاظم مرادی و ملیکا حیدری برای فیلم بولود (ابر)
پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران کوتاه و نیمه بلند به فاضل پورابوطالب برای فیلم کودکی آقای هنرپیشهبخش سینمای ایران

پروانه زرین بهترین فیلم بلند: محمدعلی طالبی برای فیلم قول
پروانه زرین بهترین کارگردانی: غلامرضا رمضانی برای فیلم فرار از قلعه رود خان
دیپلم افتخار بهترین کارگردانی: سیامک کاشف‌آذر برای فیلم آوا
پروانه زرین بهترین فیلم‌نامه: محسن جسور برای فیلم آوا
دیپلم افتخار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی: حسن بیان‌لو برای فیلم قول
پروانه زرین جایزه ویژه داوران برای فیلمبرداری: علی محمد قاسمی برای فیلم قول
پروانه زرین بهترین بازیگر نوجوان: سوگل نصرتی برای فیلم خانه‌ای کنار ابرها
دیپلم افتخار بهترین بازیگر کودک: به یاس نوروزی برای فیلم دزد و پری
دیپلم افتخار بهترین بازیگر کودک: به آرشام طالبی برای فیلم آوا
دیپلم افتخار بهترین بازیگر کودک: به گروه بازیگران کودک و نوجوان برای فیلم باغ بهشت
دیپلم افتخار بهترین دستاورد فنی و هنری: علی تصدیقی برای فیلم تتل و راز صندوقچه
جایزه ویژه بهنام محمدی (جایزه ویژه دبیر جشنواره): حسین قاسمی‌جامی برای فیلم به بادبادک‌ها شلیک نکیند
دیپلم افتخار بهترین بازیگر خردسال: رها بدرطالعی برای فیلم سرزمین رهابخش بین‌الملل

پروانه زرین بهترین فیلم بلند: پائولا روتا برای فیلم پرواز سبک‌بال از ایتالیا
پروانه زرین بهترین کارگردانی فیلم بلند: محمدعلی طالبی برای فیلم قول از ایران
پروانه زرین بهترین فیلمنامه: گرت امبرشت برای سریع‌تر ادی! از بلِژیک
پروانه زرین بهترین اثر کوتاه یا نیمه بلند: کارل یاناک برای جیرکاو موش‌های سفید از چک
پروانه زرین بهترین بازیگر کودک و نوجوان: کوئن وان اوردام بازیگر فیلم برام بی‌قرار از هلند
پروانه زرین بهترین دستاورد فنی و هنری: آنا واندرهید برای فیلم برام بی‌قرار از هلند
پروانه زرین بهترین فیلم آسیایی: محمدعلی طالبی برای فیلم قول از ایران
پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران بین‌الملل: بهروز کرمی‌زاده برای فیلم بهار در سرزمین عجایب از آلمان
پروانه زرین بهترین اثر پویانمایی بلند: نانسی فلورنس ساوارد برای قوقولی قوقوی خروس از کانادا
پروانه زرین بهترین پویانمایی کوتاه یا نیمه بلند: امید خوش‌نظر برای تمام زمستان‌هایی که ندیده‌ام از ایران
پروانه زرین جایزه پویانمایی بین‌الملل به آلفردو سودرگیت برای فیلم آنی‌نا از اوروگوئه و کلمبیا
تندیس محمدالدوره (کودک و مقاومت) به رانی ماسالا برای زرافه از فلسطین
جایزه ویژه سیفژ به محمدعلی طالبی برای قول

بخش پویانمایی

پروانه زرین بهترین کارگردانی بلند پویانمایی: مازیار محمدی‌نژاد برای شهر راز
پروانه زرین بهترین فیلنامه بلند پویانمایی: حمیدرضا حافظی برای افسانه شهر قالی
دیپلم افتخار بهترین اثر بلند پویانمایی: مرکز صداوسیمای اصفهان برای افسانه شهرقالی
پروانه زرین بهترین کارگردانی فیلم کوتاه و نیمه بلند پویانمایی: ساره شفیعی‌پور برای فیلم درخت
پروانه زرین بهترین انیماتور فیلم کوتاه و نیمه بلند پویانمایی: لیدا خسروانی برای پنکه
پروانه زرین بهترین دستاورد فنی و هنری کوتاه و فیلم بلند پویانمایی: بهزاد رجوی‌پور، آرش صوفی و فرید خزایی تمام زمستان‌هایی که ندیده‌ام
لوح تقدیر به پاس تولیدات ارزشمند: موسسه فرهنگی دار‌القرآن حکیم المهدی اصفهان: برای فیلم بخشنده
دیپلم افتخار بهترین کارگردانی فیلم کوتاه و نیمه بلند پویانمایی: مهین جواهریان برای عروسی شاپرک
دیپلم افتخاری بهترین کارگردانی فیلم کوتاه و نیمه بلند پویانمایی: بهروز خندان به سلامی برای روح‌الله

/117/


گزارش کامل اختتامیه جشنواره کودک

آئین اختتامیه بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان برگزار شد.

ستاد خبری جشنواره، از حاضران در این مراسم می‌توان به حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی کشور، محمدرضا جعفری‌جلوه مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، مهدی مسعودشاهی دبیر جشنواره، حجت الاسلام شاهمرادی رئیس شورای فرهنگ عمومی، علیرضا رضا داد ، سید محمد مهدی طباطبایی نژاد، سید مصطفی ابطحی، بهمن حبشی، امیر اسفندیاری، عزت الله علیزاده، حمیدرضا دیبایی، نصرت الله تابش، کیوان سهرابی و سایر دست‌اندرکاران ستاد جشنواره در تهران و اصفهان، مسئولان استان اصفهان و هنرمندانی چون اکبر نبوی، سید ضیاءالدین دری، محمدرضا شریفی نیا، محمدعلی طالبی، علی معلم، هادی مقدم دوست، حمید نعمت اله، مریلا زارعی، غلامرضا رمضانی، هنگامه قاضیانی، کوروش تهامی، مسعود کرامتی، پریوش نظریه، مجید مظفری، بهزاد فراهانی، گوهر خیراندیش، حسین محجوب،لاله اسکندری، رهبر قنبری، رویا تیموریان، مسعود رایگان، فریال بهزاد، شبنم مقدمی، کیومرث پوراحمد، ژاله صادقیان، فریدون حسن پور،فهیمه رحیم نیا، غلامرضا آزادی، آزاده نامداری، سعید راد، سیامک کاشف آذر، داود اطیابی، حبیب الله کاسه ساز و.... هنرمندانی که در این مراسم بزرگداشت آنها برگزار می‌شود، اشاره کرد.چهره‌های مختلف سینمایی و فرهنگی و اهالی رسانه در میان شور و شعف کودکان اصفهانی در سالن کوثر آغاز شد.

بنا بر این گزارش، جشنواره پس از پخش سرود جمهوری اسلامی و قرائت قرآن توسط یک نوجوان جشنواره رسما افتتاح شد.


مهدی مسعودشاهی دبیر جشنواره در ابتدای مراسم با تشکر از همه عزیزان که در برگزاری مراسم به وی کمک کردند گفت: امشب بر خود تکلیف می‌دانم تا از همه عزیزان که برای جشنواره زحمت کشیدند مخصوصا شهرداری اصفهان ، سازمان سینمایی کشور و بنیاد فارابی تشکر کنم که با حمایت خودشان به این جشنواره کمک کردند .


وی در ادامه افزود: فرصت صحبت زیاد نیست آنچه باید به محضرتان عرضه می‌شد در هر بخشی از جشنواره ارایه شد فکر می کنم امسال جشنواره رونق دیگری داشت امیدوارم این رونق ادامه داشته باشد دبیر جشنواره در ادامه گفت: باید به این فکر باشیم که کودکان و نوجوانان سرمایه‌های ملی ما هستند، اتفاق بزرگ این جشنواره کشف استعدادهای خوب بود که حتی من با توجه به سن و سالم در کنار آنها انرژی گرفتم امیدوارم خادم خوبی برای آنها باشم.


در اولین بخش مراسم اختتامیه به برگزیدگان بخش بین‌الملل اختصاص یافت.

امیر اسفندیاری مدیر بخش بین الملل با دعوت از داوران کودک گفت: ۶۴ کشور در جشنواره شرکت کردند که ازمیان آن‌ها ۱۳ کشور داور کودک و نوجوان داشتیم.


در ادامه مراسم محمد از کشور غزه به روی صحنه رفت و گفت: شب گذشته پس از ضیافت شهردار به فکر فرو رفتم تا اینکه تصمیم گرفتم نقاشی را به ملت ایران علی الخصوص دبیر جشنواره کودک که با برگزاری جشنواره باعث همدلی ملت ها شده است تقدیم کنم .


در ادامه مراسم امیر اسفندیاری مدیر بخش بین الملل جشنواره درباره گالری محمد در کشور تونس گفت: محمد هنرمند نقاش است که به تازگی گالری نقاشی در تونس برگزار کرده است. او شب گذشته تا صبح این نقاشی را تمام کرده تا به ملت ایران تقدیم کند.


حجت الاسلام شاهمرادی رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور در بخشی از مراسم ضمن تشکر از دبیر جشنواره و دست ‌اندکاران برگزاری جشنواره گفت :مسئله فیلم کودک یکی از با اهمیت ترین مسایل فرهنگی کشور است امیدواریم بتوانیم در شورای فرهنگ عمومی سراسری کشور نسبت به حقوق و مسایل فرهنگی کودک و آنچه که مربوط به مسایل کودکان است به خوبی به وظایف‌مان عمل کنیم .

در بخش دیگر مراسم اختتامیه، محمدرضا جعفری‌جلوه مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در بخش دیگری از آئین اختتامیه ضمن تشکر از همه عزیزانی که در برگزاری جشنواره فارابی را حمایت کردند گفت: دنیای بچه‌ها دنیای پاکی و بی‌رنگی و معصومیت است ، در اینجا کار و تلاش ارزشمند ترین کارهاست، شادی بخشیدن، نقش آفریدن و پرورش نسل فرداساز، آینده اینجا رقم می خورد؛ پرفروغ و کم فروغ . آینده مطلوب برای این سرزمین در درستی و سلامت کار همه ما با کودکان و نوجوان است . فعالیت در خانه و مدرسه، در رادیو و تلویزیون در فضاهای مجازی در گیم و در حیطه های هنرورزی سینما تئاتر و موسیقی در آینده این عزیزان پر اهمیت است.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در ادامه گفت: سینمای کودک و نوجوان قطعه نجیب سینما در همه جهان است، اگر هوشمندانه و مسئولانه در مورد آن تدبیر شود. سینمای کودک و نوجوان نیازمند یک مدیریت متمرکز است که هر زمان اگر غیر از این شود موفق نبوده و به حاشیه رانده می شود.

وی ادامه داد: امروز قصد بر آن است که سازمان سینمایی کشور، بنیاد سینمایی فارابی در تلاشی همه جانبه در راستای احیای سینمای کودک و نوجوان ایران پرقدرت حرکت کند. که این مهم یک مدیریت پیوسته را می‌طلبد. جعفری جلوه به برگزاری جشنواره کودک در اصفهان اشاره کرد و گفت: جشنواره بیست و هشتم پرفروغ برگزار شد با مدیریت و مشارکت استان و شهر اصفهان به ویژه شهردار آن که از آنان کمال سپاس را دارم همچنین ضمن سپاس از این عزیزان از رئیس سازمان سینمایی کشور آقای ایوبی و دبیر جشنواره آقای مسعودشاهی به خاطر حمایت های بی دریغ شان کمال سپاس را دارم .
وی در خاتمه تاکید کرد: آئین اختتامیه نه یک پایان، بلکه یک آغاز است . فیلم کودک با جدیت دنبال خواهد شد و ما از تمامی دستگاه‌های مکمل نظیر تلویزیون و آموزش و پرورش می خواهیم ما در رسیدن به مطلوب در این حوزه حمایت کنند.
پس از پایان اهدای جوایز بخش مسابقه سینمای ایران رئیس سازمان سینمایی کشور با تشویق حضار به روی سن رفت و گفت: در این جشنواره مردم اصفهان نشان دادند که اگر بخواهند وارد عرصه ای شوند قطعا اول خواهند شد. همانطور که اصفهانی‌ها در هنر معماری در جهان اول هستند در عرصه فرهنگی می‌توانند به مدارج بالایی دست یابند. یادم می‌آید در کاخ ورسای برنامه باشکوهی با حضور حسام الدین سراج برپا بود به آنها گفتم می‌دانید چرا باغ ورسای از کاخ آن زیباتر است زیرا در ساخت آن از باغ چهارباغ اصفهان نمونه برداری شده است.

وی همچنین گفت: یکی از نکات بسیار جالب این جشنواره این بود که جوان‌ترین رهبرارکستر جهان را امشب دیدم و همانطور که همکاران اشاره کردند این جشنواره از دکور بسیارزیبایی برخوردار بود رئیس سازمان سینمایی کشور در ادامه گفت: اصفهان جای عجیبی است به شهردار و استاندار و همه کسانی که برای جشنواره زحمت کشیده‌اند گفتم باید تلاش کنید تا حس فیلم کودک را بگیرید زیرا قطعا در این زمینه می توانید موفق شوید.


وی در ادامه سخنانش از زحمات مهندس جعفری جلوه مدیرعامل بنیاد سینمایی قدردانی کرد و گفت: آقای جعفری جلوه جشنواره بسیار خوب، آرام و بی حاشیه و تخصصی برگزار کردند رئیس سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: مراسم اختتامیه جشنواره فیلم کودک از دکور بسیار خوبی برخودار بود و این نشان می دهد که در عین سادگی می توانیم زیبایی هم داشته باشیم. مهمترین خصیصه بیست و هشتمین جشنواره فیلم کودک این بود که علاوه بر جشن، جشنواره بود.


ایوبی یادآور شد: بیست و هشتمین جشنواره فیلم کودک می‌تواند سرآغاز دوران جدیدی در سینمای کودک باشد امشب من در اینجا آمده‌ام تا سلام و درود وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی علی جنتی را به شما ابلاغ کنم زیرا او نتوانست در این مراسم حضور داشته باشد.

رئیس سازمان سینمایی خاطر نشان کرد: مهندس جعفری جلوه چه خوب گفت اختتامیه امشب می تواند آغاز جشنواره بیست و نهم باشد به امید آنکه سال آینده جشنواره خوب با فیلم های بهتری داشته باشیم.

امیر خوش‌نظر کارگردان انیمیشن «تمام زمستان‌هایی که ندیده‌ام» گفت: اولین بار است که در جشنواره کودک شرکت می‌کنم جا دارد از عوامل فیلم وعوامل جشنواره تشکر کنم . همچنین تشکر ویژه ای از مادرم دارم که در این جمع حضور یافته است.

بهروز کرمی دیگر برگزیده جشنواره پس از دریافت جایزه گفت: از شش سالگی در آلمان زندگی می‌کنم برایم افتخار بزرگی است که بعد از این همه سال از این جشنواره جایزه بگیرم . اصفهان شهر زیبایی است و آدم های خوبی دارد.

محمد علی طالبی هنگام دریافت جایزه سیفژ گفت: از هیئت داوران که این جایزه ارزشمند را به من داد همچنین از امیر اسفندیاری و بنیاد سینمایی فارابی که فضایی را به وجود آوردند تا ما فیلمسازان کودک و نوجوان دوباره بتوانیم به فعالیت‌های خود ادامه دهیم، تشکر می‌کنم.همچنین تشکر ویژه ای از حجت الله ایوبی، رضاداد و داروغه زاده دارم و همه عوامل و بازیگران فیلمم که بسیار زحمت کشیده اند.

طالبی پس از گرفتن سومین جایزه اش گفت : من هم فیلمسازی مانند حسن پور ، کرامتی، پوراحمد و رمضانی هستم از این همه دوستان که در طول این سالها در این حوزه زحمت کشیده‌اند تشکر می‌کنم مهین جواهریان کارگردان فیلم کوتاه «عروسی شاپرک» گفت: مراسم خوشامدگویی که توسط کودکان در فرودگاه صورت گرفت، تشکر می‌کنم و همچنین از دکور زیبایی که امشب برای مراسم اختتامیه طراحی شده قشنگ‌ترین دکوری است که تا به امروز دیده‌ام ضمن اینکه سرود «ای ایران» که توسط کودکان اجرا شد برایم بسیار جذاب و زیبا بود.

مرتضی محمدیان، کارگردان فیلم «باغ بهشت» گفت: از همه شما حضار می خواهم برای کودکان کار و کودکان خیابان دست بزنید زیرا این فیلم را برای کودکان کار ساخته‌ام .

آرشام طالبی بازیگر کودک پس از دریافت جایزه خود گفت: اول خدا را شکر می کنم و از هئیت داوران که مرا انتخاب کردند تشکر می کنم همچنین از کارگردان فیلم و پدر و ماردم که زحمت زیادی کشیده‌اند .

جوایز همه بخش‌ها را کودکانی که لباس‌هایی که نمادی از فرهنگ همه کشور‌ها به تن داشتند اهداء کردند.

بیست وهشتمین دوره جشنواره بین المللی کودکان و نوجوانان در ورزشگاه ۲۲ بهمن به کار خود پایان داد.

برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره عبارتند از:


بخش ویدئویی

دیپلم افتخار بهترین اثر بلند ویدیویی (تهیه‌کنندگی): رقیه حسینی برای فیلم بیداری
پروانه زرین بهترین کارگردانی بلند ویدیویی: مصطفی نظری‌زاده برای فیلم بچه‌های پرواز
پروانه زرین بهترین فیلم‌نامه بلند ویدیویی: محمددرویش علی‌پور برای بچه نشو‌
پروانه زرین بهترین بازیگر کودک و نوجوان بلند ویدیویی: سپیده کاشانی برای فیلم جشن تکلیف
دیپلم افتخار بهترین بازیگر کودک و نوجوان بلند ویدیویی: آقای شاهرخ دیانتیان برای فیلم تبسم گرگ
دیپلم افتخار بهترین بازیگر بلند ویدیویی: مهسا‌هاشمی، طناز دهقان، نازنین پیرکاری برای فیلم غریبه
پروانه زرین بهترین کارگردانی کوتاه و نیمه بلند ویدیویی: رضا فقیهی برای فیلم کودکان ابری
دیپلم افتخار بهترین کارگردانی کوتاه و نیمه بلند ویدیویی: سجاد احمدبیگی – برای فیلم برتلک باز
دیپلم افتخار بهترین کارگردانی کوتاه و نیمه بلند ویدیویی: محمد پسران رزاق و لیلا جعفری برای فیلم پیام کوتاه
دیپلم افتخار بهترین کارگردانی کوتاه و نیمه بلند ویدئویی به جلال ساعدی برای فیلم سیاه و سفید
دیپلم افتخار بهترین بازیگر فیلم کوتاه و نیمه بلند ویدئویی به مهدی جواهری برای فیلم پل
دیپلم افتخار بهترین بازیگر کوتاه و نیمه بلند ویدئویی به محمدکاظم مرادی و ملیکا حیدری برای فیلم بولود (ابر)
پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران کوتاه و نیمه بلند به فاضل پورابوطالب برای فیلم کودکی آقای هنرپیشه

بخش سینمای ایران

پروانه زرین بهترین فیلم بلند: محمدعلی طالبی برای فیلم قول
پروانه زرین بهترین کارگردانی: غلامرضا رمضانی برای فیلم فرار از قلعه رود خان
دیپلم افتخار بهترین کارگردانی: سیامک کاشف‌آذر برای فیلم آوا
پروانه زرین بهترین فیلم‌نامه: محسن جسور برای فیلم آوا
دیپلم افتخار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی: حسن بیان‌لو برای فیلم قول
پروانه زرین جایزه ویژه داوران برای فیلمبرداری: علی محمد قاسمی برای فیلم قول
پروانه زرین بهترین بازیگر نوجوان: سوگل نصرتی برای فیلم خانه‌ای کنار ابرها
دیپلم افتخار بهترین بازیگر کودک: به یاس نوروزی برای فیلم دزد و پری
دیپلم افتخار بهترین بازیگر کودک: به آرشام طالبی برای فیلم آوا
دیپلم افتخار بهترین بازیگر کودک: به گروه بازیگران کودک و نوجوان برای فیلم باغ بهشت
دیپلم افتخار بهترین دستاورد فنی و هنری: علی تصدیقی برای فیلم تتل و راز صندوقچه
جایزه ویژه بهنام محمدی (جایزه ویژه دبیر جشنواره): حسین قاسمی‌جامی برای فیلم به بادبادک‌ها شلیک نکیند
دیپلم افتخار بهترین بازیگر خردسال: رها بدرطالعی برای فیلم سرزمین رها

بخش بین‌الملل

پروانه زرین بهترین فیلم بلند: پائولا روتا برای فیلم پرواز سبک‌بال از ایتالیا
پروانه زرین بهترین کارگردانی فیلم بلند: محمدعلی طالبی برای فیلم قول از ایران
پروانه زرین بهترین فیلمنامه: گرت امبرشت برای سریع‌تر ادی! از بلِژیک
پروانه زرین بهترین اثر کوتاه یا نیمه بلند: کارل یاناک برای جیرکاو موش‌های سفید از چک
پروانه زرین بهترین بازیگر کودک و نوجوان: کوئن وان اوردام بازیگر فیلم برام بی‌قرار از هلند
پروانه زرین بهترین دستاورد فنی و هنری: آنا واندرهید برای فیلم برام بی‌قرار از هلند
پروانه زرین بهترین فیلم آسیایی: محمدعلی طالبی برای فیلم قول از ایران
پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران بین‌الملل: بهروز کرمی‌زاده برای فیلم بهار در سرزمین عجایب از آلمان
پروانه زرین بهترین اثر پویانمایی بلند: نانسی فلورنس ساوارد برای قوقولی قوقوی خروس از کانادا
پروانه زرین بهترین پویانمایی کوتاه یا نیمه بلند: امید خوش‌نظر برای تمام زمستان‌هایی که ندیده‌ام از ایران
پروانه زرین جایزه پویانمایی بین‌الملل به آلفردو سودرگیت برای فیلم آنی‌نا از اوروگوئه و کلمبیا
تندیس محمدالدوره (کودک و مقاومت) به رانی ماسالا برای زرافه از فلسطین
جایزه ویژه سیفژ به محمدعلی طالبی برای قول

بخش پویانمایی

پروانه زرین بهترین کارگردانی بلند پویانمایی: مازیار محمدی‌نژاد برای شهر راز
پروانه زرین بهترین فیلنامه بلند پویانمایی: حمیدرضا حافظی برای افسانه شهر قالی
دیپلم افتخار بهترین اثر بلند پویانمایی: مرکز صداوسیمای اصفهان برای افسانه شهرقالی
پروانه زرین بهترین کارگردانی فیلم کوتاه و نیمه بلند پویانمایی: ساره شفیعی‌پور برای فیلم درخت
پروانه زرین بهترین انیماتور فیلم کوتاه و نیمه بلند پویانمایی: لیدا خسروانی برای پنکه
پروانه زرین بهترین دستاورد فنی و هنری کوتاه و فیلم بلند پویانمایی: بهزاد رجوی‌پور، آرش صوفی و فرید خزایی تمام زمستان‌هایی که ندیده‌ام
لوح تقدیر به پاس تولیدات ارزشمند: موسسه فرهنگی دار‌القرآن حکیم المهدی اصفهان: برای فیلم بخشنده
دیپلم افتخار بهترین کارگردانی فیلم کوتاه و نیمه بلند پویانمایی: مهین جواهریان برای عروسی شاپرک
دیپلم افتخاری بهترین کارگردانی فیلم کوتاه و نیمه بلند پویانمایی: بهروز خندان به سلامی برای روح‌الله

/117/

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه