کنسرت گروه - لیان - پس از ۱۶ سال در بوشهر برگزار شد

سرویس هنر؛ بخش موسیقی:

به گزارش جوان ایرانی به نقل از موسیقی ما، کنسرت گروه «لیان» به سرپرستی «محسن شریفیان» در بوشهر با وجود اعتراض مخالفان و با دخالت قاطع نیرو‌ها و مسئولان امنیتی برگزار شد.

چندی پیش روز دوازدهم دی ماه به عنوان زمان برگزاری اولین کنسرت این موزیسین مطرح در زادگاه خودش عنوان شده و به دلیل استقبال ویژه مخاطبان، دو سانس این برنامه تمدید و برای چهار سانس دیگر یعنی در روزهای سیزدهم و چهاردهم دی ماه هم بلیت فروشی انجام شد.

از غروب امروز دوازدهم دی ماه جمعی از مخالفان برگزاری کنسرت در این شهرستان با تجمع در برابر محل برگزاری و اقامه نماز و سردادن شعار، نسبت به برگزاری این کنسرت اعتراض کردند.

نیروهای انتظامی در ادامه به محل اعزام شدند و سعی در برقراری نظم را داشتند که در همین حین درگیری‌های فیزیکی بین عوامل اجرایی کنسرت و این افراد معترض، که برخی از آن‌ها با عنوان گروه «دلواپسان» بوشهر یاد می‌کنند، رخ داد.

نیروهای یگان ویژه و فرماندهان انتظامی بوشهر در محل سینما «آوینی» حضور پیدا کردند.

ابتدا گفتگوهایی میان معترضان و عوامل نیروی انتظامی برقرار شد اما آن افراد حاضر به پایان تجمع خود نبودند و کماکان نسبت به اجرای این کنسرت که تمامی مجوزهای لازم را اخذ کرده بود اعتراض می‌کردند. همین مساله باعث شد تا سانس اول کنسرت محسن شریفیان در ساعت ۱۹ لغو شود و مخاطبانی که نسبت به تهیه بلیت اقدام کرده بودند در مقابل نیروهای خودسر قرار گرفتند.

آن‌ها شعارهایی را در حمایت از گروه لیان و شریفیان سر دادند و همزمان با حمایت نیروی انتظامی و اسکورت ویژه، این موزیسین وارد سالن شد.

مدیر اداره ارشاد بوشهر، مسئولین شورای تامین استان و مقامات عالی رتبه استانداری هم به مرور خود را به سینما آوینی رساندند.

گفتگوی مسئولین با معترضان نتیجه‌ای نداشت و از حدود ساعت ۲۰ با تدبیر «فتح الله حقیقی» معاون سیاسی و امنیتی استانداری بوشهر، ماموران پلیس با قاطعیت وارد عمل شدند.

همزمان با حمایت مخاطبان کنسرت و در اقدامی مثال زدنی این افراد که به دنبال ممانعت از اجرای یک برنامه رسمی بودند توسط پلیس متفرق شدند.

از حدود ساعت ۲۰:۳۰ دقیقه و با تدابیر شدید امنیتی، مخاطبانی که بلیت سانس دوم را داشتند وارد سالن شدند و از آن‌ها که بلیت سانس اول را تهیه کرده بودند تقاضا شد که محل را ترک کنند.

با وجود تمام این اتفاقات، محسن شریفیان و گروهش در میان استقبال گرم مردم و پس از ۱۶ سال دوری از استیج زادگاه‌شان برنامه را آغاز کردند. محسن شریفیان در بخشی از برنامه گفت: «در جریان اتفاقات خارج از سالن جمعی از عوامل اجرایی ما مورد ضرب و شتم قرار گرفتند ولی ما می‌بخشیم و شکایتی نداریم. به دلیل اینکه دین ما دین بخشش است.» ا

و که در بین اجرای قطعات به ابراز احساسات مردم پاسخ می‌داد و دقایقی را با آن‌ها صحبت می‌کرد، گفت: «موسیقی ما بر خلاف دین، ضد ارزش و ضد اخلاق نیست و ذات این هنر با این مسائل بیگانه است. مردم ما نجیب هستند و دلیل حضورشان در کنسرت صرفا علاقه به موسیقی بومی خودشان است. کنسرت‌های ما سالن عروسی نیست که کسی بخواهد برقصد یا رفتار ناشایستی از خود نشان دهد.»

این صحبت شریفیان اشاره به بیانیه‌های چند وقت اخیر داشت که در برخی سایت‌ها منتشر شده بود و به وجود رقص و رفتارهای ناشایست در این کنسرت اعتراض داشتند. البته این اعتراضات پیش از کنسرت در نماز جمعه بوشهر شدت یافت. پس از ادای نماز جمعه بود که یکی از نمازگزاران از جای خود بلند شد و خطاب به مردم حاضر در مصلی نماز جمعه نسبت به برگزاری کنسرت در بوشهر انتقادات تندی را مطرح کرد. ه

مچنین وی در ادامه افزود: «ما هم طعم جنگ را چشیده‌ایم و من‌زاده شهر و دیاری هستم که هزاران شهید را تقدیم این مرز و بوم کرده است. من کتاب «اهل ماتم» را نوشته‌ام که از دل آن ده‌ها نوای ماندگار برای مراسم‌های عزاداری نظیر تیتراژ سریال «مختارنامه» برگرفته شده است.»

یکی دیگر از بخش‌های جذاب برنامه دعوت از ۲ نوازنده خردسال بود که روی استیج حضور پیدا کردند که شریفیان درباره آن‌ها گفت: «این موسیقی در دیار ما ریشه دار است و نمی‌توان آن را حذف کرد. موسیقی ما همواره وسیله‌ای برای تبلیغ دوستی بوشهر و کشور ایران در اقصی نقاط دنیا بوده است و هیچ بی‌اخلاقی در آن وجود ندارد.»

به دلیل شرایط موجود تمامی قطعاتی که توسط گروه لیان تدارک دیده شده بود اجرا نشدند و سرپرست این گروه گفت: «من از همه مخاطبان سانس قبل و روزهای آینده که بلیت تهیه کرده بودند و نتوانستند در برنامه حاضر شوند عذرخواهی می‌کنم. مبالغ این عزیزان عودت داده خواهد شد و به دلیل اینکه در این سانس از برنامه تمامی قطعات را اجرا نکردیم تمامی عواید از حاصل از برنامه صرف امور خیریه خواهد شد. گروه لیان هیچ مبلغی را برای خود بر نمی‌دارد و پول شما جای دوری نمی‌رود و در امور خیریه این شهر هزینه می‌شود.»

قطعات گروه لیان با اجرای «آکا صفوی» (خواننده)، «حمید اکبری» (تمپو و کاخن)، «مرتضی پالیزدان» (ضرب و تمپو)، «حسین سنگسر» (دم دم)، «مهدی شریفیان» (عود) و «محمود بردک نیا» (دمام) به سرپرستی محسن شریفیان (نی انبان) اجرا شد. لازم به ذکر است که تمامی بلیت‌های شش سانس این کنسرت که قرار بود در هر سانس پذیرای ۴۰۰ نفر باشد ظرف چند ساعت به فروش رفته بود. گفتنی است که نیروهای قانون شکن مخالف پس از متفرق شدن به صورت پراکنده در اطراف میدان رفاه و خیابان‌های اطراف سینما حضور پیدا کردند. اما اعضای گروه به همراه مخاطبان بدون مشکل سالن را ترک کردند.

گفتنی است که گزارش مفصل تصویری سایت «موسیقی ما» از این کنسرت به همراه گفتگو با محسن شریفیان به زودی منتشر خواهد شد. اما اکنون و در ادامه می‌توانید چند عکس از حاشیه های بیرون سالن را مشاهده کنید.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه