کتابت کامل 7 قرآن توسط خوشنویسان آملی

سرویس هنر جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش هنرهای تجسمی:

کتابت کامل 7 قرآن توسط خوشنویسان آملی

کتابت کامل 7 قرآن توسط خوشنویسان آملی

رئیس انجمن خوشنویسان آمل گفت: هفت قرآن در این شهرستان طی برگزاری 9 دوره همایش کتابت وحی به رشته تحریر درآمد که 6 قرآن‌کریم به عربی و یک ترجمه آیات توسط هنرمندان آملی رونمایی شد.

 

به گزارش راسخون ، محمدرضا خسروی‌آملی امروز در گفت‌وگو با  فارس در شهرستان آمل، اظهار کرد: نهمین همایش استانی کتابت وحی شب گذشته با حضور 110 خوشنویس از شهرهای مختلف مازندران کار خود را آغاز کرد و تا سحرگاه امروز ادامه داشت.

 

وی افزود: در این همایش هنرمندان با خط‌های نستعلیق، شکسته‌نستعلیق، نسخ، ثلث و آزاد همانند گرافیک و خط نقاشی آیات قرآن‌کریم را تحریر کردند.

 

رئیس انجمن خوشنویسان آمل با اعلام اینکه برپایی نمایشگاه آثار سرامیکی و هنری، تذهیب‌کاری برجسته روی چوب، رونمایی از دو قرآن و تجلیل از دو پیشکسوت عرصه هنر از دیگر برنامه‌ها بود، خاطرنشان کرد: در این همایش سومین قرآن کتابت شده به خط نسخ توسط استاد احمد ناطقی رونمایی شد و همچنین آئین تجلیل از مقام هنرمند پیشکسوت غلام‌حسین آبتین و هنرمند فقید مرحوم علی چامه‌سرا برگزار شد.

 

این مسئول با تاکید بر اینکه توانستم دومین قرآن نستعلیق خود را در این همایش با حضور مسئولان استانی و شهری رونمایی کنم، اضافه کرد: در مجموعه در شهرستان آمل طی برگزاری 9 دوره همایش کتابت وحی هفت قرآن کتابت شد که 6 قرآن‌کریم به عربی و یک ترجمه آیات وحی توسط هنرمند استاد محمداسماعیل ظروفی در سن 86 سالگی‌شان رونمایی شد.

 

خسروی‌آملی با اشاره به اینکه شهرستان آمل به‌تنهایی در بین دیگر شهرهای مازندران توانست تاکنون هفت قرآن کتابت شده را رونمایی کند، درحالی که این اقدام در دیگر شهرها مشاهده نشده است.

 

وی با بیان اینکه نخستین قرآن کتابت شده با خط نستعلیق را در این شهرستان کتابت کردم، تصریح کرد: که حرکت نخستین کار کتابت در مازندران بود درحالی که تاکنون در این استان کتابت به خط نستعلیق را سراغ نداریم زیرا خوش‌نویسان به‌دلیل طراحی نستعلیق، مرتب کردن مشکل کلمات در خط نستعلیق، قواعد خاص، عدم وجود خط اعراب و خوش‌نویسی سخت آن نسبت به حرف فارسی کمتر به این سمت روی می‌آورند.

 

رئیس انجمن خوشنویسان آمل ادامه داد: کتابت دومین قرآن نستعلیق در 480 صفحه بزرگ A3 با 11 سطر دسته‌بندی شد، این قرآن فشرده‌تر از اثر کتابت شده گذشته است و از لحاظ کیفیت در ترکیب بهتر از گذشته است.

 

این مسئول گفت: کتابت نخستین قرآن نستعلیق‌ام یک‌سال به طول انجامید ولی تاکنون یک‌سوم از اثر جدید کتابت شده و در آیات پایانی سوره اعراف قرار دارم تا در آینده کار کتابت آن به طور کامل پایان یابد.

 


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه