چرا آگاتا کریستی با یک باستان‌شناس ازدواج کرد؟+نکاتی از زندگی آگاتا کریستی که نمیدانستید


آگاتا کریستی

درست است که بهترین یادگاری نویسنده‌ها کتاب‌هایشان است، اما گاهی می‌شود با چند جمله کوتاه از یک چهره سرشناس اندکی با دنیای پررمز و راز زندگی‌ او آشنا شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «آگاتا کریستی» ملقب به «ملکه جنایت» و خالق شخصیت‌های داستانی چون «هرکول پوآرو» و «خانم مارپل» 15 سپتامبر 1890 دیده به جهان گشود. امسال این چهره ادبی 125 ساله می‌شود و به همین مناسبت به مرور جمله‌هایی به یادگارمانده از او می‌پردازیم.

 

*«تعداد کمی از ما همانی هستند که نشان می‌دهند.»

 

*«وقتی حرف از پول قلمبه است، بهتر است به کسی اعتماد نکنی.»

 

*«شر چیزی فراانسانی نیست، چیزی پست‌تر از انسان است.»

 

*«سگ‌ها عاقلند. به گوشه‌ای آرام خیز برمی‌دارند و زخم‌هایشان را لیس می‌زنند و تا زمانی که بار دیگر به یک کل تبدیل نشده‌اند، به دنیا برنمی‌گردند.»

 

*«بهترین زمان برای ریختن طرح یک کتاب، زمان شستن ظرف‌هاست.»

 

*«هر قاتلی احتمالا دوست قدیمی یک نفر است.»

 

*«من با یک باستان‌شناس ازدواج کردم چون هر چه پیرتر می‌شوم�� بیشتر قدرم را می‌داند.»

 

*«به نظر من هیچ چیز در دنیا هیجان‌انگیزتر از بچه‌دار شدن نیست؛ بچه‌ای که مال خودت و در عین حال یک غریبه است.»

 

*«جنایت به شدت افشاکننده است. هر چقدر هم سعی کنید روش‌هایتان را عوض کنید، سلیقه و عادت‌هایتان، نوع تفکر و روحیاتتان از روی رفتارهایتان لو می‌رود.»

 

*«مسلما نصیحت‌های خوب همیشه نادیده گرفته می‌شوند، اما دلیلی وجود ندارد از ارائه آن‌ها خودداری کنیم.»

 

*«هر زنی اگر بخواهد و آن مرد عاشقش باشد، می‌تواند او را فریب دهد.»

 

*«به نظر من نیاز، مادر اختراع نیست. نوآوری مستقیما از بیکاری و شاید تنبلی برخاسته تا فرد خود را از دردسر نجات دهد.»


آگاتا کریستی
***

آگاتا کریستی متولد 15 سپتامبر 1890 اگرچه با نام «ماری وست‌ماکوت» رمان‌های عاشقانه هم می‌نوشت، اما بیشتر شهرتش برای 80 رمان پلیسی است. رمان‌های پلیسی فوق‌العاده‌ او و خلق کارآگاهان نام‌آشنایی چون «هرکول پوآرو» و «خانم مارپل» موجب شد تا لقب «ملکه‌ جنایت» را بگیرد و از بزرگ‌ترین و خلاق‌ترین نویسندگانی محسوب شود که برای رشد این ژانر پرطرفدار تلاش کرد.

 

کتاب رکوردهای جهانی گینس، «کریستی» را نویسنده‌ پرفروش‌ترین کتاب‌های جنایی در طول دوران و دومین نویسنده‌ پرفروش تاریخ ادبیات جهان دانسته است که بعد از «ویلیام شکسپیر»، آثار او در میان تمامی ژانرها، پرفروش‌ترین بوده‌اند.

 

تخمین‌ زده می‌شود حدود یک میلیارد جلد از آثار آگاتا کریستی به زبان انگلیسی و یک میلیارد جلد دیگر به 103 زبان دنیا فروخته شده باشند. برای پی بردن به محبوبیت او کافی است بدانیم آثار آگاتا کریستی پرفروش‌ترین رمان‌ها در تمام دوران فرانسه بوده‌اند.

 

او اولین نویسنده‌ای بود که در سال 1955 جایزه‌ «گراند مستر» را از انجمن نویسندگان آثار پلیسی آمریکا دریافت کرد و در همان سال، جایزه‌ «ادگار آلن پو» را از سوی همین انجمن گرفت.

 

او از پدری آمریکایی و مادری انگلیسی متولد شد؛ اما هرگز شهروندی آمریکا را نپذیرفت. کریستی در سال 1971 نشان «بانو» را از انگلستان دریافت کرد. اولین رمانش در سال 1920 با نام «پرونده‌ مرموز استایلز» منتشر شد و کارآگاه «هرکول پوآرو» را برای اولین‌بار به خوانندگان معرفی کرد که بعدها در 30 رمان و 50 داستان کوتاه دیگر، شخصیت اصلی داستان‌های او شدند.

 

دیگر شخصیت پرطرفدار داستان‌های کریستی یعنی «خانم مارپل» در سال 1930 در رمان «قتل در ویساراگا» معرفی شد. در جریان جنگ‌ جهانی دوم، کریستی دو رمان نوشت تا دو شخصیت کارآگاه داستان‌هایش را بکشد. او در رمان «پرده»، پوآرو و در رمان «قاتل در خواب»، خانم مارپل را کشت؛ اما هر دو کتاب برای 30 سال در گاوصندوق یک بانک نگهداری می‌شدند و در سال‌های پایانی عمر که دیگر نمی‌توانست بنویسد، برای انتشار بیرون آورده شدند.

 

او نیز مانند «آرتور کانن دویل»، از شخصیت‌ کارآگاه پوآرو خسته شده بود؛ اما برخلاف دویل که اقدام به کشتن «شرلوک هلمز» کرد، در مقابل وسوسه‌اش برای کشتن پوآرو مقاومت کرد؛ چون همچنان محبوب بود. اما در مقابل، کریستی عاشق خانم مارپل بود و این در حالی است که رمان‌ها و داستان‌های با شخصیت پوآرو تقریبا دوبرابر داستان‌های خانم مارپل هستند.

 

آگاتا کریستی 12 ژانویه‌ سال 1967 در سن 85 سالگی درگذشت.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه