پیام محمد اصفهانی برای درگذشت دایی‌اش - بهمن بوستان -

سرویس هنربه نقل از موسیقی ایرانیان؛ بخش موسیقی:

«بهمن بوستان» پژوهشگر عرصه موسیقی صبح دیروز سه شنبه ۲۷ آبان درگذشت که در پی این اتفاق محمد اصفهانی خواننده کشورمان که خواهرزاده این فعال پیشکسوت موسیقی نیز هست، متنی را منتشر کرد.

متن این نوشته از این قرارست: «دوستان گرامی! سلام

متاسفانه امروز خبر در گذشت دایی مهربان و عزیزم را دریافت کردم او که حق بزرگی بر گردن من داشت و همیشه در سرگشتگی های ادبی و موسیقایی ام از من دستگیری می کرد و مهربانی می نمود در حالتی باید این خبر را اعلام می کردم و به آن بزرگ مهربان؛ ادای دین می نمودم که طبعم از حیرت و بهت فراق منجمد بود لذا به مقاله ای که عزیزی پیرامون شخصیت او نگاشته بود مراجعه کردم و در پرتو گرمای آن نکاتی را اضافه نمودم و بسیار جهد کردم که از سر تعصب خواهر زادگی بر مرکب سخن ننشینم و تازیانه اغراق به دست نگیرم و صادقانه آنچه را که می دانم بازگو کنم لذا برای شناخت بیشتر او توجه شما را به بیوگرافی مختصری که در زیر آمده جلب می کنم و از شما یادی و درودی را برای شادی و آرامش روحش طمع دارم.

بهمن بوستان، پیر قومِ پژوهشگرانِ موسیقی ایران به ابدیت پیوست، زندگی سالم و عشق او به طبیعت، نگاهبانش بود و سلوک او الگوی مناسبی برای پژوهشگران جوانی است که همچون وی، سودای ایرانگردی و کشفِ راز و رمزهای این سرزمین کهن و افسانه‌ای را در سر دارند.

بهمن بوستان، فرزند استاد مجدالعلی بوستان و نوه‌ی استاد سخن، محمد‌حسن وحید دستگردی، متولد ۱۳۱۴ هجری شمسی زاده‌ی خاندانی با فرهنگ و اصیل است. هنر و ادب مانند هوای پاک در خانه و خانواده‌ی او جاری بوده و سالیان دراز تحصیل و مطالعه و سیر و سلوک با چشم باز، ذهنِ نقّاد و طبع وقاد، مجموعه‌ زیبا و دلنشین فرهنگِ کلامی و نوشتاری او را فراهم آورده است.

او هنوز جوان بود که افتخار همکاری جدی و حرفه ��ی با استاد دکتر محمد معین در لغت‌نامه‌ی دهخدا و فرهنگ معین را پیدا کرد، و در آن زمان، یعنی پنجاه سال پیش، لیسانسیه‌های زبان و ادبیات فارسی بسیار اندک‌شمار بودند؛ و کسانی که خارج از دروس دانشگاهی، مطالعات قومی و مستمر داشته باشند نیز اندک شمارتر؛ و بین آنها، بهمن بوستان جوان، نه تنها ادیب بلکه موسیقی‌شناس و مردم‌شناس و محقق خستگی‌ناپذیر و اهل قلم بود. خاطرات او از چند نسل متوالی اهل فرهنگ و قلم و موسیقی و سایر هنرها، گنجینه‌ای است سوای گنج پنهان سایر اطلاعات او از زمینه‌های مورد علاقه‌اش؛ و به همه‌ی اینها باید بیان نافذ و صدای گرم او را افزود که لطف محضرش را دوچندان می‌کرد. او دارای مقام ها و رکورد های ثبت شده در قله پیمایی قلل صعب العبور ایران و همچنین غارشناسی است جایزه های متعدد در زمینه عکاسی و کارگردانی و ساخت مستندهای پژوهشی و همچنین طبیعت شناسی و زیست پیمایی حرفه ای تنها گوشه ای از شخصیت چند وجهی اوست حافظه حیرت انگیزش با محفوظات نظم و نثر بالغ بر صد هزار بیت شعر و متون طویل و مغلق ادبی و هوش سرشارش در مناسب خوانی و بداهه گویی و استخدام داشته ها؛ هر دل سختی را شیفته و نرم می کرد.

بهمن بوستان، به خاطر خوی کتمان و اعتقاد مبرم به فقر و انکسار در ابراز داشته ها و از سویی از سر رهایی و آزادگی؛ بیشتر به سیاحت علمی و دانش‌اندوزی سپری کرد لذا آثار منتشر شده‌ی او بسیار اند‌کند و به هیچ وجه معرّف اندوخته‌های درونی اش نیستند.

اشتغال به زندگی روزمرّه و غیرت او در شریف زیستن و شریف دم بر آوردن؛ گریبانِ پیر پژوهشگران را رها نکرد و تا آخرین توان به او امر نمود که در کرسی استادی ادبیات دانشگاه به جمع شیفتگان و عاشقان ادبیات ایران زمین پرتو افشانی نماید . آری ! پهلوانِ خسته‌ ما هنوز هم پُر‌نفس و قبراق است. حتی اکنون که دیگر به قول خودش فرش خاک را به سوی عالم افلاک ترک گفته … طنین صدا و عبارات محکم و اشعار نغزی که به موقع و در حد لازم از روح لطیفش می تراوید هنوز هم در گوش من و ماست. روحش آرام و عیشش با عاشقان و مجردان مدام باد.

کاروان شهید رفت از پیش

و آن ما رفته گیر و می‌اندیش

از شمار دو چشم یک تن کم

وز شمار خرد هزاران بیش …

محمد اصفهانی – ۲۷ آبان ۱۳۹۳»

مراسم تشییع پیکر بهمن بوستان پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۳ ساعت ۹ بامداد از تالار وحدت به سوی قطعه نام آوران بهشت زهرا (س) برگزار می شود. مراسم ختم نیز شنبه اول آذر ماه در مسجد جامع شهرک غرب ساعت ۱۵:۳۰ برپا می شود.

درگذشت این پژوهشگر را به خانواده وی و جامعه هنری تسلیت می گوییم.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه