پشت پرده نمایش فیلم بابک زنجانی در مجلس

پشت پرده نمایش فیلم بابک زنجانی در مجلس

1-Babake Zanjani {WwW.KamYab.Ir]

 

اخبار سیاسی – پشت پرده نمایش فیلم بابک زنجانی در مجلس

روزنامه شرق روز چهارشنبه مصاحبه ای از جواد جهانگیرزاده یکی از نمایندگان مجلس را منتشر کرده که در آن پشت پرده نمایش فیلم بابک زنجانی در مجلس را روایت کرده است.
همه چیز از بامداد روز یکشنبه ۱۷ بهمن ۹۱ شروع شد. «محمود احمدی نژاد» در ادامه تردستی ‏های سیاسی خود این بار می خواست برگ برنده‏ ای برای خاندان لاریجانی رو کند و به همین خاطر فیلمی دست وپا کرده بود تا بتواند سطح کشمکش ‏های سیاسی در کشور را به سمت و سوی تازه‏ای سوق دهد. فیلم سه قهرمان پیدا و پنهان داشت،

«سعید مرتضوی»، «فاضل لاریجانی» و هنرمندی «بابک زنجانی» به عنوان نقش افتخاری و غایب فیلم. فیلم که در صحن علنی مجلس برای نمایندگان نمایش داده شد، یخ خیلی از مسایل آب شد و برخی ناگفته ها از پرده برون افتاد.

۱۷ بهمن ۹۱ در واپسین ماه های حضور احمدی نژاد در قدرت، فاصله ها میان طیف‏ های مختلف جبهه اصولگرایی مشخص ‏تر می شد، چنانچه مجلس اصولگرای نهم این بار تمام قد «نه» بزرگی به «احمدی نژاد» گفت و سر آخر یک هفته بعد ماجرای برنامه ‏ریزی شده حمله به سخنرانی «علی لاریجانی» در ۲۲ بهمن قم اتفاق افتاد. آن هم بر اساس یافته های کمیته تحقیق وتفحص مجلس، با اطلاع بسیاری از دستگاه های امنیتی شهرستان و حتی مشارکت برخی از نمایندگان و شخصیت های متنفذ استان.

 

البته برخی نمایندگان اصولگرای نزدیک به «محمود احمدی نژاد» هم سنگ تمام گذاشته بودند و بعدها کمیته حقیقت ‏یاب حادثه ۲۲ بهمن قم، شواهدی رو کرد که از سخنرانی‏ های هدایت شده و برانگیزاننده برخی نمایندگان در مسجد «اهل بیت» حکایت می کرد؛ آن هم درست چندروز مانده به ایراد سخنرانی لاریجانی در قم. حالا «جواد جهانگیرزاده» از نمایندگان نزدیک به «علی لاریجانی» که سال گذشته در جایگاه هیات رییسه می‏ نشست و همان روز از سوی «لاریجانی» به شهادت گرفته شد، درباره پشت صحنه ماجرای پخش آن فیلم حرف‏ های تازه‏ای زده، حرف‏ هایی که شاید بخش های پنهان ماجرا را برای مخاطب بازگو کند.

 

او البته با وجود تایید اینکه هدف احمدی نژاد از پخش فیلم، تخریب خاندان لاریجانی بوده، نقطه مغفول مانده را عدم رسیدگی به ماجرای مطرح شده درباره «فاضل لاریجانی» می داند. حالا پای دو بازیگر اصلی فیلم آن روز احمدی نژاد گیر است، «بابک زنجانی» در گوشه اوین است و گویا سرمایه‏ اش کفاف بدهی به وزارت نفت را نمی دهد. «سعید مرتضوی» هم دیر یا زود باید به خاطر یکی از چند پرونده تخلفش راهی دادگاه صالحه شود.

 

اما تکلیف یکی از شخصیت های فیلم آن روز هنوز مشخص نیست، «فاضل لاریجانی» آن روزها در یکی، دو گفت وگو منکر فیلم شد و در جایی هم آن را «پاپوش» نامید اما هنوز هیچ کمیته‏ ای صحت و سقم سفارش «ب. ز» نزد مرتضوی از سوی او را بررسی نکرده، یا اگر بررسی کرده نتایج آن به گوش ما نرسیده است.

ماجرای روز یکشنبه ۱۷ بهمن ۹۱ دقیقا از کجا شروع شد؟

داستان به خیلی پیش تر از این روز برمی گردد، جایی که برخی نماینده ها دنبال جمع آوری امضا برای حمایت از سعید مرتضوی بودند. آنها می‏ گفتند که مساله شخص مرتضوی در میان نیست و ماجرا به حمایت نمایندگان از سازمان تامین اجتماعی بازمی گردد. اتفاقا به همکار عزیزی از مجلس که این کار را انجام می داد و دوستی از سازمان مدیریت و برنامه‏ ریزی بارها گفتم که جمع کردن امضا برای مرتضوی به نفع نمایندگان نیست.

منظورتان همان همکار عزیزی که اتفاقا فامیل شان هم «عزیزی» است؟

(خنده)

اصلا چه دلیلی داشت که نماینده ها در پی امضا برای حمایت از مرتضوی باشند؟

هیچ، به آنها گفتم که اتفاقا این امضاها می تواند به ضرر مرتضوی تمام شود، چون حساسیت نمایندگان مجلس نسبت به مرتضوی بالا بود و شاید نتیجه عکس می داد. البته خیلی هم نتیجه عکس نداد و تا جایی که یادم هست بیش از صد امضا پای نامه حمایت از مرتضوی رفت.

به هر شکل هزینه کردن نمایندگان و مجلس برای یک شخص، بدون شک کار اشتباهی بود.

ماجرای جمع آوری امضا برای مرتضوی به گوش آقای لاریجانی هم رسیده بود؟

بله، رییس مجلس در آن زمان مخالف جمع آوری امضا برای مرتضوی بودند و می گفتند هرگونه تخریب جایگاه مجلس به صلاح نیست. استدلال این بود که مجلس محل آمال مردم است. قرار نیست از این عدالتخانه برای اشخاص خاص هزینه شود. به همین خاطر تلاش کردند که این اتفاق نیفتد. صرفا توصیه هایی کردند. در چنین شرایطی یا افراد توصیه را می پذیرند یا نه. جمع زیادی همیشه حرف ایشان را قبول دارند اما حرف استراتژیک آن روز آقای لاریجانی موردتوجه واقع نشد.

خب برگردیم به زمینه هایی که در نهایت به ماجرای پخش فیلم منتهی شد.

بله، یکی از مسوولان تامین اجتماعی که در مجلس کار می کرد حضوری به من گفت که مرتضوی تمایل دارد خدمت آقای لاریجانی برسد و مواردی را توضیح دهد و از من خواستند زمینه ‏ای فراهم شود تا دیدار میسر شود. حتی یک بار که تماس گرفتند در ارومیه بودم.

و شما چه کردید؟

من این کار را نکردم تا دوباره تماس تلفنی گرفتند. آن ور خط یکی می‏ گفت که آقای مرتضوی می گوید به ایشان ظلم شده و باید هر طور شده با آقای لاریجانی حرف بزند. من هم مترصد فرصتی شدم تا مساله را با آقای لاریجانی در میان بگذارم. بار اول در جلسه جمعی بودیم و من هم بی ‏آنکه بقیه متوجه شوند کلیت ماجرا را گفتم و ایشان هم واکنشی نشان ندادند و فرصتی برای پاسخگویی فراهم نشد. بار دوم که من و ایشان در یک جلسه دو نفره بودیم، مساله را مطرح کردم و آقای لاریجانی هم صریح نفی کردند. گفتند حاضر نیستند هیچ گونه قراری را بپذیرند و جلسه‏ طوری تنظیم شده که مرتضوی باید پاسخگوی مطالبات نمایندگان باشد و دیدار رییس مجلس در چنین شرایطی درست نیست.

آقای مرتضوی به جز شما نماینده دیگری را هم واسطه کرده بود؟

بعدها شنیدم که مرتضوی، درست دو روز مانده به روز استیضاح با یکی از دوستان نماینده حرف زده که نگران حوادثی است که احتمال دارد در روز جلسه استیضاح وزیر کار پیش بیاید و باز هم اصرار کرده بود که با آقای لاریجانی حرف بزند.

محتوای درخواست دیدار چه بوده؟

من به واسطه این را شنیدم اما می‏ گفتند که مرتضوی به یکی از دوستان نماینده ابراز نگرانی کرده که نمی توانند با آقای لاریجانی تماس بگیرند.

درباره اکران فیلم، دولت به شما توضیحی داده بود؟

آن روز ما اطلاع پیدا کردیم که احمدی نژاد فیلمی آورده اما دولت به ما چیزی اعلام نکرده بود، ما خودمان از شواهد و قرائن فهمیدیم.

اما حراست مجلس که سفت و سخت است و عبورومرورها چک می شود.

بحث حفاظت ریاست جمهوری مطرح بود، آنها- نمایندگان دولت- شرایط اتاق فرمان برای پخش فیلم را بررسی کرده بودند اما به مجلس فرصت ندادند که دوستان ما در اتاق فرمان اصلا بفهمند ماجرای فیلمی که آورده اند چیست؟ فقط شنیدیم که از دولت آمده اند و مستقر شده اند.

و شما هم شک کردید؟

این مساله ذهنیت‏ هایی برای ما ایجاد کرد. من بیشترین ترددها را به اتاق فرمان داشتم و این بررسی زودهنگام نمایندگان دولت متعجبم کرد.

پس اینطور که معلوم است شما دیرتر از آقای لاریجانی در جریان واقعیت قرار گرفتید، آقای لاریجانی از صبح زود مساله را می دانستند و شما پس از بازدید از اتاق فرمان؟

بله، بعدها فهمیدم ایشان پیش از جلسه آن روز در جریان بودند اما خیلی آرام برخورد می کردند و گفتند اجازه دهید اگر تخلفی در خانواده من اتفاق افتاده در انظارعمومی مطرح شود. می‏ گفتند طرفدار تخلف نیستم و اگر مطالبه‏ ای داشته باشند، این تخلف آثار مثبتی نه برای من دارد و نه برای مجلس. کار درستی هم نیست، اگر یکی از نزدیکان من هم تخلفی کرده باید با او مانند دیگر شهروندان حسب قانون برخورد شود.

این حرفشان تاییدی بود بر اینکه کار «فاضل لاریجانی» تخلف بوده؟

از خود فیلم اطلاعی نداشتند و می دانستند که فقط فیلمی بوده. می‏ گفتند منعی برای مطرح شدن موضوع ندارم اگر تخلفی از سوی خویشاوندان من صورت گرفته، پیگیری می کنم تا با متخلف برخورد شود.

و جلسه به بعدازظهر کشید…

بله بین دو جلسه خدمت آقای لاریجانی رسیدم، خیلی نگران بودم.

نگران محتوای فیلم؟

نه، از تنش های ناشی از پخش فیلم می‏ ترسیدم. از مشی شخصی آقای لاریجانی مطمئن بودم، بارها با ایشان سفر رفته بودیم و حتی یک بار که کربلا بودیم، متوجه شدم که در همان زمان دو پسر و دختر ایشان هم کربلا هستند، اما به جای آنکه از امکان پرواز اختصاصی و همراه با رییس مجلس استفاده کنند، ثبت نام کرده بودند و مانند افراد عادی راهی آنجا شده بودند. هیچ گاه ندیدم آقای لاریجانی از منابع بیت المال استفاده غیرمنطقی کنند. به همین خاطر مطمئن بودم.

وقتی ماجرای پخش فیلم احمدی نژاد علنی‏ تر شد، نماینده‏ ای هم بود که بخواهد پادرمیانی کند؟ یعنی اصولا ایده ای مطرح شد که با گفت وگو جلو پخش فیلم گرفته شود؟

«حجت الاسلام ابوترابی» با احمدی نژاد حرف زد و گفتند کاری نکنید که افکارعمومی به چالش کشیده شود. برخی نمایندگان دیگر هم به دولت توصیه مشابهی داشتند، حتی برخی از همراهان احمدی نژاد در دولت هم نگران پس لرزه های نمایش فیلم بودند.

کسی هم یادتان هست؟

آقای فروزنده، معاون پارلمانی رییس جمهوری، نگران بود که این مساله تنش دوباره ای در کشور به وجود آورد.

خب در فرصت بین دو جلسه صبح و عصر توصیه شما به آقای لاریجانی چه بود؟

من ماجرا را برای ایشان توضیح دادم و پیشنهادم این بود که با رایزنی نگذاریم فضای جدیدی در کشور به وجود آید. آقای لاریجانی اما نفی کردند که در این موضوع با احمدی نژاد حرفی بزنند. تاکید داشتند که باید شأن مجلس رعایت شود. به هر شکل برخی نمایندگان پیشنهادشان این بود که با احمدی نژاد حرف بزنند تا پخش فیلم منتفی شود.

یعنی اگر حرف می‏ زدند، احمدی نژاد می‏پذیرفت؟

به نظر من چنین گرایشی در شخص احمدی نژاد وجود داشت. آقای لاریجانی گفتند اگر این فیلم در شرایط موجود پخش نشود، دو روز بعد این زمزمه را ایجاد می کنند که چرا این فیلم پخش نشد و همان فیلم را بدتر پخش می کنند و آن را در «یوتیوب» می گذارند. به همین خاطر ایشان گفتند بگذارید هر کاری می خواهند انجام دهند من جلسه را اداره می کنم و شد آن چیزی که آن روز اتفاق افتاد و خودتان از نزدیک دیدید.

آقای لاریجانی پس از پخش فیلم شما را به شهادت گرفتند. این کار از قبل هماهنگ شده بود؟

من روحم هم خبر نداشت و نمی دانستم. حتی چنددقیقه قبل روی صندلی‏ام نبودم. وقتی نشستم آقای لاریجانی اول آقای فرهنگی را شاهد گرفتند و من اصلا انتظار نداشتم از من سوالی بپرسند. اما آقای لاریجانی در جریان تماس واسطه مرتضوی با من بودند و می دانستند. من متن آماده‏ای نداشتم و حتی چندبار تپق زدم.

شما به هر حال از نمایندگان نزدیک به ایشان هستید، آقای لاریجانی که از صبح در جریان ماجرا بود، چرا به شما چیزی نگفت؟

این روحیات شخصی آقای لاریجانی است. آدم مکتومی است و ظهور و بروز احساس ایشان را به راحتی نمی‏ بینید و بخشی از آن به پیچیدگی ایشان بازمی گردد.

فیلم نامفهوم بود و احمدی نژاد متن را از رو خواند. اشاره کوتاهی بود به تقاضای «فاضل لاریجانی» از مرتضوی برای«بابک زنجانی». چه به هنگام پخش فیلم و چه به هنگام قرائت متن چه حسی داشتید؟

خیلی متاثر شدم، ناراحتی‏ ام از این جهت بود که خانواده‏ ای که در انقلاب جایگاه داشت، به راحتی به خاطر فرصت ‏طلبی شخصی یا سادگی یا زیاده‏ خواهی مکدر می شود. این تکدر را نه به نفع رییس دولت وقت می دانستم و نه به نفع رییس مجلس. شرایط سختی برای من بود و واقعا استرس داشتم.

«فاضل لاریجانی» را چقدر می ‏شناختید؟

در تمام زندگی ام فقط یک بار ایشان را دیده‏ ام. آن هم در دوره نخست نمایندگی. ایشان آن موقع مشاور آقای حسینی، وزیر ارشاد وقت در دانشگاه پیام نور بود. آن چیزی که از اقوال شنیدم این است که برخلاف دیگر لاریجانی‏ ها، «فاضل لاریجانی» آدم ساده ‏ای است و پیچیده نیست. شاید هم طمع دنیا بوده یا هر چیز دیگری.

برای شما سوال نیست که چرا خیلی به ماجرای تخلف «فاضل لاریجانی» در این مدت پرداخته نشده؟

ببینید قطعا کار «فاضل لاریجانی» خلاف بوده. همچنین کار دیگرانی که چنین زمینه ‏ای را فراهم کرده بودند هم درست نبوده، بخشی از آن هم طراحی بوده.

خب همه می دانستند که هدف «احمدی نژاد» از پخش آن فیلم متزلزل ساختن جایگاه «علی لاریجانی» است، فکر می کنید چنین شد؟

نخست واکنش ۲۲ بهمن قم را شاهد بودیم که عده‏ ای به دلایلی تحریک شدند و ماجرای حمله به سخنرانی لاریجانی به وجود آمد. اما اینکه در بلندمدت می تواند جایگاه ایشان نفی شود، چنین اتفاقی نیفتاد. عتاب مقام معظم رهبری و واکنش سخت ایشان و غیرشرعی دانستن این مساله به نظرم بسیار تعیین کننده بود.

خیلی ها معتقد بودند احمدی نژاد بنا داشت تا با پخش آن فیلم لاریجانی را تخریب کند و او را از ورود به عرصه انتخابات ریاست جمهوری باز دارد…

همه متفق القول چنین نظری داشتند اما خب اصولا آن موقع ایشان تمایلی برای ورود به انتخابات نداشتند، نه سال ۸۸ و نه در انتخابات اخیر.

در انتهای جلسه هم که عکس تاریخی بوسه بر صورت رییس مجلس شکل گرفت، شما بعد از آن را روایت کنید.

بعد از جلسه نمایندگان آقای لاریجانی را بدرقه کردند، ایشان هم به نمایندگان گفتند که ما سر انقلاب با کسی تعارف نداریم، از میان منسوبان و فامیل هر کسی بر خلاف اصول اقدام کند، خطاست. برای ما اصل نظام است و افراد و دوست و خویشاوند اصل نیستند.

و سوال آخر اینکه فکر نمی کنید با وجود پرونده درخشان کمیته حقیقت یاب مجلس از حادثه حمله به سخنرانی لاریجانی، جای خالی سوال و رسیدگی به ماجرای «فاضل لاریجانی» احساس می شود؟ به ویژه اینکه آقای لاریجانی به گفته شما وعده داده بودند که پیگیر موضوع باشند، حتی از سوی خویشاوندانشان.

بله به نظرم این مساله و سکوت، نقطه مغفول ماجراست و فردا هم در تاریخ این بخش خالی است و وظیفه همه است که برای آشکارشدن واقعیت اقدام کنند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه