هشدار نظام پزشکی درباره داروهای تقلبی. وی در پاسخ به این سوال که برخی از پزشکان داروهای تقلبی تجویز می کنند گفت: این مشکلات باید در کمیسیون مطرح شود و اگر به تأیید برسد این پزشکان را به مراجع قضایی و یا به تعزیرات حکومتی معرفی می کنیم تا به آن رسیدگی شود. داروهای تقلبی مقدار کمی از ماده موثر را دارا هستند و سایر قسمت های آن از مواد دیگری تشکیل شده است که مورد تأکید نیستند. دکتر نیک نژاد، معاون انتظامی نظام پزشکی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: داروهای تقلبی داروهایی هستند که صاحب برندهای م ...

هشدار نظام پزشکی درباره داروهای تقلبی

Daro[WwW.Kamyab.IR]

وی در پاسخ به این سوال که برخی از پزشکان داروهای تقلبی تجویز می کنند گفت: این مشکلات باید در کمیسیون مطرح شود و اگر به تأیید برسد این پزشکان را به مراجع قضایی و یا به تعزیرات حکومتی معرفی می کنیم تا به آن رسیدگی شود.

داروهای تقلبی مقدار کمی از ماده موثر را دارا هستند و سایر قسمت های آن از مواد دیگری تشکیل شده است که مورد تأکید نیستند.

دکتر نیک نژاد، معاون انتظامی نظام پزشکی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: داروهای تقلبی داروهایی هستند که صاحب برندهای معروف هستند و عمدتا شامل داروهایی حساس و اختصاصی مانند داروهای قلب و عروق،‌ سرطان، ام اس هستند که برای بیماری های خاص مورد استفاده می شوند.

وی در ادامه افزود: وقتی مردم به داروخانه ها مراجعه می کنند و با کمبود داروی مورد نیاز خود مواجه می شوند ناچار به تهیه دارو از افراد دست فروش می شوند که این داروها عمدتا یا مقدار کمی از ماده موثر را دارند و سایر قسمت ها از مواد دیگری تشکیل شده و یا دارو با مواد اصلی ولی غیرقانونی ساخته شده است که در هر صورت تأیید نمی شوند.

دکتر نیک نژاد درباره تهیه دارو هشدار داد و گفت: از مردم می خواهیم که داروهای مورد نیاز خود را فقط از مجاری اصلی و قانونی تهیه کنند.

وی در پاسخ به این سوال که برخی از پزشکان داروهای تقلبی تجویز می کنند گفت: این مشکلات باید در کمیسیون مطرح شود و اگر به تأیید برسد این پزشکان را به مراجع قضایی و یا به تعزیرات حکومتی معرفی می کنیم تا به آن رسیدگی شود.

وی همچنین گفت: کسانی که در این مورد فعالیت می کنند از نظر انتظامی به سازمان نظام پزشکی و معاونت درمان دانشگاه معرفی می شوند و تا کیفر خواست برای آنها صادر شود.

نیک نژاد همچنین درباره تجویز داروهای ماهواره ای توسط پزشکان گفت: قانونی که درباره داروهای تک نسخه ای یا داروهایی که در کشورهای پیشرفته دنیا مصرف می شود وجود دارد، این است که باید حداقل ۳ سال از تاریخ مصرف آنها در کشور مبدا گذشته باشد تا بتوانند مجوز ورود بگیرند، پزشکان در سمینارها با برخی از این داروها آشنا می شوند ولی به دلیل اینکه این نوع داروها وارد ایران نشده است و هیچ مجوزی از وزارت بهداشت نگرفته اند مردم در تهیه آنها با مشکل مواجه می شوند.

نیک نژاد در پایان درباره نحوه نظارت بر عملکرد داروخانه ها گفت: چیزی که وظیفه ماست رسیدگی به شکایت شاکی در بالا بودن قیمت دارو است که این کار انجام می شود.

نقل از : عصر ایران

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه