نکونام در باشگاه اوساسونا رکورد شکنی کرد

جواد نکونام در اوساسونا رکورد تعداد بازی یک بازیکن خارجی را شکست‌؛ با 197 بار حضور (بدون احتساب بازی‌های جام یوفا و جام حذفی). این افتخاری است که نکونام پس از بازی با میراندلس به‌ دست‌ آورد.

جواد نکونام

جواد نکونام

او حالا باسابقه‌ترین بازیکن خارجی اوساسونا به حساب می‌‌آید؛ بازیکنی که برای اهالی پمپلونا محبوبیت ویژه‌ای دارد. نکونام از سال 2006 به جمع قرمزهای این شهر پیوست و سال‌ها پیراهن‌شان را به تن کرد و حالا شاید سخت بازیکنی پیدا شود که بتواند رکورد او را بشکند. کاپیتان تیم ‌ملی درباره این رکوردزنی به خبرورزشی می‌گوید: «برای من همیشه کیفیت مهمتر از کمیت است.

این هفتمین فصلی است که برای اوساسونا بازی می‌کنم و در تک‌تک روزهایی که کنار اوساسونا بوده‌ام، سعی کردم در خدمت تیم باشم تا اینکه برای خودم بازی کنم. هر زمانی که توانسته‌ام به تیم کمک کرده‌ام، حتی وقتی روی تخت بیمارستان بودم و یک فصل کامل را از دست دادم.» او مکثی می‌کند و ادامه می‌دهد: «آن روزها یاد گرفتم باید جواب اعتماد و محبت این باشگاه و مردم پمپلونا را بدهم. برای من و اساسونا، به ویژه بعد از پایان مصدومیتم، همه چیز فوق‌‌العاده پیش رفت. بسیار خوشحالم در فصل هفتم حضورم در کنار این تیم توانسته‌ام با آنها به موفقیت برسم.

حالا که به عقب برمی‌گردم، چیزی جز خاطره خوب نمی‌بینم. فقط امیدوارم این تیم دوباره به لالیگا بازگردد. در 197 مسابقه‌ای که برای اوساسونا انجام داده‌ام، برد و شکست را زیاد تجربه کرده‌ام ولی چیزی که هیچ ‌گاه یادم نمی‌رود، احترامی بوده که به من گذاشتند. احترام ما متقابل بود. این رکوردشکنی هم به هیچ عنوان مال من نیست، بلکه افتخار فوتبال ایران است.»

نکونام در مقاطع مختلفی می‌توانست از اوساسونا جدا شود اما تنها به خاطر استقلال این کار را کرد. او توضیح می‌دهد: «بارها و بارها می‌توانست بین من و اوساسونا فاصله بیفتد. فکر نمی‌کنم نیازی به توضیح من باشد. در برهه‌های مختلف پیشنهادهای مالی چشمگیری به ویژه از کشورهای عربی داشتم ولی در اوساسونا ماندم، با اینکه به من بدهکار بودند. هنوز هم اوساسونا به من از نظر مالی بدهکار است ولی برایم اهمیتی ندارد. همه چیز در فوتبال پول نیست. من این را در گذشته هم ثابت کرده‌ام، وقتی بدون دریافت یک ریال، حتی یک ریال به تمرین استقلال رفتم. در 6 فصلی که به صورت متوالی برای اوساسونا بازی کردم، پیشنهادهای مالی بهتری داشتم ولی همه چیز را سبک و سنگین کردم و در اوساسونا ماندم چون گاهی احساس هواداران را نمی‌توانی با هیچ چیز عوض کنی. در زندگی‌ام یک بار من را از این احساس دور کردند و هیچ‌گاه آن را فراموش نمی‌کنم.»

نکو در آستانه شکستن دومین رکورد هم قرار دارد‌؛ رکورد گل زده بازیکنان خارجی اوساسونا: «دوست نداشتم به این موضوع هم پرداخته شود ولی چون سؤال کردید، می‌گویم. اگر 4 گل دیگر بزنم، این رکورد شکسته می‌شود اما کلی پاسخ‌‌تان را بدهم که من اگر به دنبال رکورد زدن بودم، هیچ ‌گاه از اوساسونا نمی‌رفتم. در پایان فصل ششم حضورم می‌دانستم با یک فصل ماندن در این باشگاه می‌توانم اغلب رکوردها را بشکنم ولی چون دنبالش نبودم، به ایران آمدم. دو فصل از اوساسونا دور بودم، در حالی که می‌توانستم در این دو فصل، به راحتی رکوردها را بزنم.»

شماره 6 در فصل ششم حضورش در اوساسونا هم جزو گلزن‌ترین هافبک دفاعی‌های لالیگا بود. او فلاش‌بکی به گذشته می‌زند: «خب این مسئله‌ای بود که خودم به آن توجه نداشتم و بعد که رسانه‌ها نوشتند، فهمیدم. یادم هست همان موقع مصاحبه کردم و به روزنامه مارکا گف��م اصلاً به این موضوع فکر نمی‌کنم. همیشه می‌خواهم برای تیم مفید کار کنم. حالا هم تنها پاسخی که می‌توانم بدهم، همین است. من هیچ‌ گاه دنبال رکوردزنی نبوده و نیستم. این مسائل در اولویت‌بندی فوتبال جواد نکونام جایی ندارد.»

نکونام امروز یکی از محبوب‌ترین بازیکنان اوساسوناست. اگر برای مراسم معارفه سرمربی تیم تنها 50 تماشاگر اوساسونا حضور داشتند، برای مراسم معارفه نکونام 2 هزار نفر به ورزشگاه این تیم رفتند: «در اروپا شما تنها در یک صورت محبوب می‌شوید؛ اگر خوب بازی کنید. در طول چند فصل، بازیکنان زیادی به تیم می‌آیند و می‌روند اما بازیکنی برای هواداران محبوب می‌شود که بتواند خواسته‌شان را برآورده کند. در اروپا و بیشتر کشورهای دنیا این عملکرد بازیکن است که می‌تواند باعث محبوبیتش در بین طرفداران شود. بسیار خوشحالم که رابطه خوبی با هواداران اوساسونا دارم. همین که امسال لباس من در اوساسونا پرفروش‌ترین لباس تیم بود، لطف طرفداران را نشان می‌دهد.» / خبرآنلاین

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه