نمایشگاه نقاشی ایرج شافعی در گالری - ری‌را - برپا می‌شود

سرویس هنر جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش هنرهای تجسمی:

نمایشگاه نقاشی ایرج شافعی در گالری «ری‌را» برپا می‌شود

نمایشگاه نقاشی ایرج شافعی در گالری «ری‌را» برپا می‌شود

ایرج شافعی مجموعه جدیدی از نقاشی‌هایش را با عنوان «رویای سفید آبی» در گالری دبی و در گالری «ری‌را» به نمایش می‌گذارد.

به گزارش جوان ایرانی به نقل از تسنیم، این دومین نمایشگاه انفرادی ایرج شافعی است که در خارج از کشور به نمایش می‌گذارد. این نمایشگاه 25 اسفندماه در گالری «ری را» افتتاح و یک ماه ادامه خواهد داشت. گالری «ری‌را» در دبی قرار دارد.

ایرج شافعی درباره نمایشگاه «رویای سفید آبی» گفت: این نمایشگاه پانزدهمین نمایشگاه انفرادی و دومین نمایشگاه انفرادی‌ام است که در خارج از کشور برپا می‌شود و دراین نمایشگاه مجموعه جدیدی از نقاشی‌هایم را با عنوان «رویای سفید آبی» را به نمایش می‌گذارم.

او افزود: این مجموعه دربرگیرنده 16 نقاشی درابعاد بزرگ است که با تکنیک رنگ روغن و اکرولیک در یک سال اخیر خلق شده‌اند. در این مجموعه همچون سایر نمایشگاه‌هایم به عناصر فرهنگ بومی ایران توجه داشته‌ام و در این مجموعه نگاه ویژه‌ای به ظرف‌های چینی قدیمی سفید و آبی ایرانی داشته‌ام و در پس زمینه این آثار نمادهایی از زندگی امروز و خاطرات خودم و هم نسلانم را به نمایش گذاشته‌ام. در این مجموعه مثلا تصاویر از چهره‌های برجسته سینمای جهان همچون سوفیا لورن و مرلین مونرو و یا الیزابت تیلور به چشم می‌خورد.

شافعی افزود: بخش دیگری از نقاشی‌های این مجموعه را که تنها شامل ظرف چینی سفید و آبی بود را در گالری سیحون در آمریکا به نمایش گذاشته‌ام و در واقع در 35 سالی که به شکل حرفه‌ای نقاشی می‌کنم قصد دارم زیبایی‌های سرزمین‌ام را در آثارم به نمایش بگذارم.

این هنرمند نقاش که از شاگردان آیدین آغداشلو به شمار می‌رود، درباره تاثیر استادش بر آثارش گفت: یکی از ویژگی مشترک من با آیدین آغداشلو این است که در آثارمان توجه ویژه‌ای به فرهنگ و عناصر فرهنگی ایرانی داریم. مثلا آیدین آغداشلو در آثارش به ظروف چینی، مینیاتور و گل مرغ توجه دارد اما او برخلاف من قصد دارد که در نقاشی‌هایش انهدام و نابودی را به نمایش بگذارد اما من هدف‌ام نمایش زیبایی‌ها است و اصلا فلسفه ما با هم متفاوت است.

شافعی درباره چرایی نمایش آثارش در گالری ری را گفت: گالری ری را یکی از مهم‌ترین گالری‌های منطقه است و با توجه به فضای بزرگ گالری، از امکانات خوبی برای نمایش برخوردار است و چون زمان خوبی را هم برای نمایش آثارم به من پیشنهاد دادند از این پیشنهاد استقبال کردم.

ایرج شافعی متولد 1341 است. او از دوران کودکی به نقاشی و سینما علاقمند است و نقاشی را زیر نظر آیدین آغداشلو از سال 1363 دنبال کرده است و با حمایت معصومه سیحون نخستین نمایشگاهش را در سال 1365 در گاری سیحون برپا کرده است او تاکنون تنها 13 نمایشگاه انفرادی در گالری سیحون برپا کرده است و آثارش را در بیش از 100 نمایشگاه گروهی در ایران و خارج از کشور به نمایش گذاشته است.

نمایشگاه نقاشی‌های ایرج شافعی 25 اسفندماه در گالری ری را برپا می‌شود و این نمایشگاه به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت.


نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه