اگر چه در یک خانواده پر جمعیتی زندگی می‌کنم و در ایام عید وقتی برادرها، خواهرها و وسایر اعضاء خانواده دور هم جمع می‌شویم، بیشترین وقت ما صرف حرف زدنِ باهم، سپری می‌شود و تلویزیون با تمام جذابیتش در ایام تعطیلات عید جایگاهی برای ما ندارد ولی عجیب بود وقتی ساعت ۲۲ نزدیک می‌شد، انگار همه ساکت می‌شدند و تلویزیون را روشن می‌کردند تا سریالی ببینند که اسمش پایتخت ۲ بود. این سریال با تمام سادگی و معمولی بودنش برای همه سنین و اقشار خانواده جذابیت داشت و همین خود باعث شده بود تا من هم جذب این سریال بش ...

نقد سریال پایتخت ۲ از نگاه یک طلبه

Paitakht2[WwW.Kamyab.IR]

اگر چه در یک خانواده پر جمعیتی زندگی می‌کنم و در ایام عید وقتی برادرها، خواهرها و وسایر اعضاء خانواده دور هم جمع می‌شویم، بیشترین وقت ما صرف حرف زدنِ باهم، سپری می‌شود و تلویزیون با تمام جذابیتش در ایام تعطیلات عید جایگاهی برای ما ندارد ولی عجیب بود وقتی ساعت ۲۲ نزدیک می‌شد، انگار همه ساکت می‌شدند و تلویزیون را روشن می‌کردند تا سریالی ببینند که اسمش پایتخت ۲ بود.

این سریال با تمام سادگی و معمولی بودنش برای همه سنین و اقشار خانواده جذابیت داشت و همین خود باعث شده بود تا من هم جذب این سریال بشوم!

اما چیزی که برای من به عنوان یک مبلغ دینی بیش ازهر نکته ای جالب بود، ایده‌ی نو و ابتکار زیبای نویسنده‌ی داستان در انتقال مفاهیم دینی بود؛

۱۴ شب با مسجد؛ در این فیلم چهارده شب ببنندگان با مسجد بودند و با مسجد مسیر را طی می‌کردند. همان گونه که دیدن گنبد و گلدسته برای شخصیت «معتاد» فیلم که دست به دزدی زده بود تاثیر گذاشت و توبه کرد، بدون شک روی عموم مخاطبان هم تاثیر داشته است. در روایات آمده است: «أَلنَّظَرُ إِلَى الْکَعْبَهِ عِبادَهٌ،… وَ النَّظَرُ فِى الْمُصْحَفِ مِنْ غَیْرِ قِراءَهٍ عِبادَهٌ » یعنی نگاه کردن به کعبه و قرآن عبادت است . اگر چه موضوع و منطوق این روایت کعبه و قرآن است ولی مفهوم آن ، نماد عبادت و وسیله ای است که انسان را به یاد خدا می‌اندازد. می‌شود از مفهوم «خانه خدا» که شامل همه مساجد می‌شود، این نتیجه را گرفت که نگاه کردن به مسجد خالی از ثواب و اثرمثبت نیست.

۱۴ شب با اصلی‌ترین شعار اسلام؛ «پایتخت۲» به شکل ساده‌ای به همه فیلم نامه نویسان، تهیه کنندگان و کارگردان هایی که دغدغه مسائل مذهبی دارند، یاد داد که به راحتی می شود دررسانه، تبلیغ دین کرد و این کار سختی نیست و نیاز ندارد برای یک پیام دینی، ساعت‌ها با داستان‌های پیچیده، وقت و فکر مخاطب را به دنبال خود کشاند و سرآخر آنچه مخاطب انتظار داشته، برآورده نشود.

روی گنبد، علاوه بر به‌کار بردن نام جلاله «الله» که همواره با یک نوای خاصی همراه می‌شد و بسیار تاثیر گذار بود، از اصلی ترین شعار توحیدی اسلام یعنی « لا اله الا الله» استفاده شده بود که آگاه و ناخودگاه با روح و جان مخاطب بازی می‌کرد. شعاری که در اسلام در راس همه شعارها است و از آن به عنوان «حصار»[۱] در دین یاد شده است. درباره برکات و آثار این ذکر، روایت زیادی نقل شده است ازجمله در روایت مفصلی از امام جعفر صادق(ع) به نقل از پیامبر اسلام(ص) در باره اهمیت ذکر لا اله الاالله چنین آمده است : «…فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ صل الله علیه و آله: مَنْ قَالَ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ مِائَهَ مَرَّهٍ کَانَ أَفْضَلَ النَّاسِ عَمَلًا ذَلِکَ الْیَوْمَ إِلَّا مَنْ زَاد» ؛ پیامبر اکرم (ص) فرمودند: … کسی که صد بار ذکر ” لا اله الا الله” را بگوید در آن روز (که این ذکر را گفته )از نظر عمل بهترین مردم است مگر کسانی که بیشتر این ذکر را گفته باشند که پاداش آنها بیشتر است.[۲]

احترام ویژه به پدر ومادر: باید اعتراف کرد در وضعیت کنونی جامعه، جایگاه پدر و مادر آنگونه که شایسته است از طرف فرزندان رعایت نمی‌شود و نیاز است که در این زمینه کار فرهنگی و تربیتی جدی انجام گیرد. پسر و عروس خانواده با اینکه از پدری نگه داری می‌کنندکه آلزایمر شدید دارد و در بعضی اوقات ممکن است پسر و عروس، از این رفتار کلافه شوند ولی در این فیلم با رعایت احترام کامل و با حوصله با پدر حرف می‌زنند. اگر چه نقدی که در این جا وارد است شعاری و غیرمعمولی نشان دادن این موضوع در خانواده معمولی است ولی با این حال از نقاط برجسته این سریال می‌شود نام برد.

شاید این قسمت از فیلم برای کسانی که در چنین شرایطی نیستند، آن‌قدر پر رنگ و مورد توجه قرار نگرفته نباشد ولی بدون شک برای خانواده‌هایی که در چنین وضعیتی هستند و پدر و مادر پیر در خانه دارند، تاثیر گذار بوده است.

حریم محرم و نامحرم: همه ما می دانیم که پایه و اساس یک جامعه ایده آل، وجود یک خانواده ایده آل است و لازمه‌ی یک خانواده این چنینی، مخصوصا در فرهنگ ایرانی اسلامی، رعایت اصول و موازین اسلامی و فرهنگی است. در خانواده‌ی نقی معمولی این جریان از لحاظ رفتاری به خوبی لحاظ شده بود تا جایی که یک پسر جوان و مسلمان ایرانی یعنی «ارسطو»، هیچ‌وقت به خودش اجازه نمی‌دهد حتی کیف یک «دختر نامحرم» را نگاه کند. اگرچه این حریم به لحاظ گفتاری کاملارعایت نمی‌شد، علاوه بر اینکه معمولی جلوه دادن همراهی یک دختر که در فیلم روی نجابتش تاکید شده، با یک خانواده ای که هیچ نسبتی با او ندارند، آن هم به مدت چند روز، بسیار خطرناک است و نباید تبدیل به یک فرهنگ شده و عادی جلوه داده شود.

اگرچه ابعاد نقد تربیتی و تخصصی سریال پایتخت۲ بسیار است و لازم است این قیبل فیلم‌ها بیشترمورد تحلیل کارشناسان امر قرار گیرند ولی به عنوان یک مبلغ دینی باید بگویم این سریال بهترین کار آقای سیروس مقدم در این سال های اخیر بوده و وظیفه خود می دانم از ایشان تشکر و قدر دانی کنم. امیدوارم در آینده از این نوع سریال‌ها بیشتر دیده شود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه