اخبار سیاست خارجی – نفس آسوده کاخ سفید: سناتورهای ضدایرانی متوقف شدند. تلاش کنگره در واشنگتن برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، که احتمالا به معنی پایان روند مذاکرات در مناقشه هسته‌ای بود، متوقف شده است. همزمان اجرای توافق موقت به پیش می‌رود. نشریه سوئیسی نوی زوریشر سایتونگ در مقاله ای تحت عنوان «نفس آسوده کاخ سفید» نوشت: تلاش کنگره در واشنگتن برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، که احتمالا به معنی پایان روند مذاکرات در مناقشه هسته‌ای بود، متوقف شده است. همزمان اجرای توافق موقت به پیش ...

نفس آسوده کاخ سفید: سناتورهای ضدایرانی متوقف شدند

1-Kakhe Sefed{WwW.KamYab.Ir]

 

اخبار سیاست خارجی – نفس آسوده کاخ سفید: سناتورهای ضدایرانی متوقف شدند

تلاش کنگره در واشنگتن برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، که احتمالا به معنی پایان روند مذاکرات در مناقشه هسته‌ای بود، متوقف شده است. همزمان اجرای توافق موقت به پیش می‌رود.
نشریه سوئیسی نوی زوریشر سایتونگ در مقاله ای تحت عنوان «نفس آسوده کاخ سفید» نوشت: تلاش کنگره در واشنگتن برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، که احتمالا به معنی پایان روند مذاکرات در مناقشه هسته‌ای بود، متوقف شده است. همزمان اجرای توافق موقت به پیش می‌رود.

به گزارش تیک، چند هفته پیش، به نظر میرسید که توافق موقت در موضوع هسته ای ایران عمری کوتاه خواهد داشت. دمکرات‌های کنگره نیز درخواست داشتند تهران را با تهدید به تحریم‌های بیشتر در صورت نقض قرارداد، مجبور به سازش کنند. تهران تهدید کرده بود در چنین حالتی به مذاکرات پایان خواهد داد. در ماه دسامبر، پیشنویس قانونی به نام قانون ایران عاری از سلاح هسته‌ای، از حمایت ۴۳ سناتور جمهوری خواه و ۱۶ سناتور دموکرات برخودار شد و در نتیجه، تا حد خطرناکی به مرز ۶۰ رای مورد نیاز برای تصویب نزدیک شد.

رایزنی های فشرده کاخ سفید، اختلافنظر در بین طرفداران اسرائیل، و تلاش‌های دمکرات‌های سرشناس، مانند هیلاری کلینتون که آشکارا مخالف تحریم‌های جدید است، از جمله دلایل عقب‌نشینی کنگره در برقراری تحریم های تازه علیه ایران به شمار می روند.

تلاش‌ها برای ارائه پیش‌نویس قانون پیشنهادی از سوی کمیته روابط خارجی برای رای گیری در مجلس سنا، با شکست مواجه شده‌است. در مجلس نمایندگان، ۷۰ نماینده در نامه‌ای حمایت خود را از شیوه مذاکره اوباما، رئیس جمهور و جان کری، وزیر امور خارجه اعلام کردند و به جمهوری‌خواهان اجازه تهاجم فراگیر ندادند.

البته این بدان معنا نیست که واشنگتن با خوش‌بینی بیشتری به امکان رسیدن به توافقی قطعی با تهران می‌نگرد. حتی در دولت اوباما نیز پذیرفته شده است که مذاکرات برنامه‌ریزی شده برای اوایل این ماه، دشوار خواهند بود و احتمالا بیش از شش ماه مقرر شده در توافق موقت ادامه خواهند داشت. اما به نظر می‌رسد اکنون خطر شکست مذاکرات بر سر توافق قطعی رفع شده و برای رئیس جمهوری که گفته می‌شود با ملایمت با کنگره برخورد می‌کند، نتایج از هم اکنون قابل مشاهده هستند.

تحول دیگری که به پیروزی دولت در این درگیری کمک کرد، این بود که قوی‌ترین گروه لابی طرفدار اسرائیل، یعنی کمیته روابط عمومی آمریکا-اسرائیل (AIPAC)، نتوانست از نفوذ خود در کنگره حداکثر استفاده را ببرد، و سازمان‌های دیگری، مانند گروه صلح‌طلب “خیابان جی” و یا اتحادیه ضد افترا، باعث تفرقه بین طرفداران اسرائیل شدند.

همان طور که وزارت خزانه‌داری آمریکا تایید کرد، اولین پرداخت شامل ۵۵۰ میلیون دلار، در نتیجه کاهش تحریم‌ها به یک حساب بانکی متعلق به بانک مرکزی ایران در سوئیس واریز شده است. به گفته این وزارت‌خانه، پرداخت بعدی، شامل ۴۵۰ میلیون دلار که قرار است روز اول ماه مارس واریز شود، منوط به اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی تائید کند که تهران یک چهارم ذخایر اورانیوم غنی شده (۲۰ درصد) خود را تا ۵ درصد رقیق کرده است. براساس این توافق، ایران باید در نهایت، نیمی از اورانیوم غنی شده با درصد بالای خود را رقیق کرده و بقیه را به اکسید اورانیوم تبدیل نماید.

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه