مقصر اصلی کشته شدن ۱۲ نفر در دریاچه سد کارون کیست؟. به گزارش کمیاب، از زمان آب‌گیری سد کارون ۳ در سال ۱۳۸۳ و زیر آب رفتن پل قدیمی “گدار شهپیر”، روستاییان و عشایر ساکن روستاهای “سادات حسینی” در شمال شرقی ایذه با مشکلات در رفت و آمد روبه‌رو هستند شدت این مشکل به حدی است که سرانجام منجر به غرق شدن “۷ کودک و ۵ زن” در بعدازظهر چهارشنبه ۹ مرداد شد. از آنجایی که هرچند وقت یک بار شاهد تکرار حوادث در یدک کش‌های شرکت آب و نیرو هستیم و در ‌یک سال اخیر نیز این دومین حادثه حمل و نقل دریایی است که برای مر ...

مقصر اصلی کشته شدن ۱۲ نفر در دریاچه سد کارون کیست؟

01-Saravan[WwW.KamYab.IR]

به گزارش کمیاب، از زمان آب‌گیری سد کارون ۳ در سال ۱۳۸۳ و زیر آب رفتن پل قدیمی “گدار شهپیر”، روستاییان و عشایر ساکن روستاهای “سادات حسینی” در شمال شرقی ایذه با مشکلات در رفت و آمد روبه‌رو هستند شدت این مشکل به حدی است که سرانجام منجر به غرق شدن “۷ کودک و ۵ زن” در بعدازظهر چهارشنبه ۹ مرداد شد.

از آنجایی که هرچند وقت یک بار شاهد تکرار حوادث در یدک کش‌های شرکت آب و نیرو هستیم و در ‌یک سال اخیر نیز این دومین حادثه حمل و نقل دریایی است که برای مردم روستاهای سادات حسینی پیش آمده است بنابراین در این گزارش به بررسی این مهم پرداخته شده است.

احداث سد کارون

سد کارون ۳ یکی از بزرگ‌ترین سدهای ایران است، که بر روی رودخانه کارون در جنوب غربی ایران با هدف و نیروگاه تأمین بخشی از برق مورد نیاز کشور ایران و نیز کنترل سیلاب‌های مخرب ایجاد شده است.

ساختگاه سد و نیروگاه کارون ۳، در ۲۸ کیلومتری شرق شهرستان ایذه و در فاصله ۶۱۰ کیلومتری مصب رودخانه کارون در شمال شرقی استان خوزستان است.

بعد از آنکه سد کارون ۳ در منطقه دهدج شهرستان ایذه ساخته شد، متاسفانه جاده و پل‌های این منطقه زیر آب رفت و از سوی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران (آب و نیرو) تعهداتی برای احداث راههای روستایی که در اثر عملیات سدسازی تخریب شده و به زیر آب رفته‌اند داده شد اما گویا این شرکت با قرار دادن یدک‌کش، اقدام به جابجایی مینی بوس‌های حامل مسافر کرده است. اقدامی که در طی آن “۷ کودک و ۵ زن” در آب غرق شدند.

غرق شدن ۱۲ تن در دریاجه سد کارون

به دلیل نبود پل برای تردد اهالی دهدز و ایذه به روستای سادات حسینی (منطقه دنباله رود جنوبی) که در آن سوی آب‌های پشت سد کارون ۳ قرار دارد، طبق روال روزمره گروهی از اهالی روستای سادات حسینی سوار بر مینی بوس قصد داشتند با استفاده از بارج (دوبه – وسیله‌ای برای حمل بار بر روی آب) خود را به روستای محل سکونت خود برسانند اما مینی بوس حامل زنان و کودکان روستای مذکور در هنگام رسیدن به مقصد واژگون شده است که در پی آن ۱۲ تن در دریاچه سد کارون ۳ غرق شدند. طبق آخرین اخبار اجساد غرق شدگان و مجروحان این حادثه به سردخانه بیمارستان دهدز منتقل شده است.

مقصر اصلی این حادثه تلخ چه کسی است؟

حبیب‌الله جعفری معاون بهره برداری سد و نیروگاه سازمان آب و برق خوزستان در گفتگو با ایسنا، علت حادثه را «رعایت نکردن نکات ایمنی از سوی راننده مینی بوس» اعلام کرده است.

اما برخی از مسئولین نیز، بی‌توجهی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران بر انجام تعهدات قانونی در خصوص ترمیم راههای روستایی مستغرق در دریاچه سد کارون را مقصر این حادثه تلخ می‌دانند، به طوری که ” کمال موسوی”، امام جمعه ایذه در خطبه‌های نماز جمعه ۱۱ مرداد به شدت از انجام نشدن وعده مسئولان بی‌توجهی و بی‌مسئولیتی انتقاد کرد.

رئیس قوه قضاییه کشورمان روز شنبه، ۱۲ مرداد حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور را مامور تحقیق درباره حادثه کرد تا با اعزام هیأتی ویژه به منطقه با همکاری مسئولین استانی نسبت به بررسی همه جانبه موضوع اقدام کنند.

*تسریع پرداخت وجه علی‌الحساب به خانواده‌های آسیب‌دیده حادثه کارون ۳ با ورود قوه قضاییه

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در نشست خبری خود در خصوص رسیدگی به حادثه سد کارون گفت: با ورود قوه قضاییه پرداخت وجه علی‌الحساب به خانواده‌های آسیب‌دیده تسریع شد؛ ودیعه‌ای با وجود اینکه حکمی ثابت نشده دیه‌ای با مساعدت وزارت نیرو برای هر فرد به میزانی مشخص و بدون تفاوت بین زن و مرد یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان تامین اعتبار کرد و شاید از فردا تحویل خانواده‌های آنها شود.

گفتنی است؛ از زمان آبگیری سد کارون ۳ در سال ۱۳۸۳ و زیر آب رفتن پل قدیمی «گدار شهپیر»، روستائیان و عشایر بختیاری ساکن روستاهای «سادات حسینی» در شمال شرقی ایذه، در بن بست گرفتار شده‌اند. شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران (آب و نیرو) به تعهدات خود برای ساخت راه‌های روستایی که در اثر عملیات سدسازی تخریب شده و به زیر آب رفته‌اند، عمل نکرده است و به جای آن، با قرار دادن یدک‌کش، ‌مینی‌بوس‌های حامل مسافر را جابجا می‌کند‌!

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه