مقتل‌خوانی تهمورث و آواز خوانی نجفیان در - سوگ چامه‌ها -

سرویس هنر جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش سینما و تئاتر:

مقتل‌خوانی تهمورث و آواز خوانی نجفیان در «سوگ چامه‌ها»

 مقتل‌خوانی تهمورث و آواز خوانی نجفیان در «سوگ چامه‌ها»

برنامه «سوگ چامه‌ها» شب گذشته با اجرای مقتل خوانی سیاوش تهمورث و آواز خوانی رسول نجفیان در محل برج میلاد برگزار شد.

به گزارش جوان ایرانی به نقل ازتسنیم، برنامه مقتل خوانی، شب جمعه 23 آبان در محل برج میلاد با حضور مردم و خادمان امام حسین (ع) برگزار شد.

مجری این برنامه رسول نجفیان بود. در بخش نخست این برنامه گروهی از استان گیلان به اجرای برنامه پرداختند. نجفیان پس از پایان اجرای گروه گیلانی گفت: هنرمندانی که در این ایام در برج میلاد به اجرای برنامه پرداخته‌اند از گوشه و کنار ایران جمع شده‌اند. این هنرمندان به عشق اباعبدالله الحسین(ع) به اجرای برنامه می‌پردازند.

نجفیان در ادامه برنامه، خودش به اجرای ساز و آواز پرداخت.

نمی‌دونی چه حال زاری دارم / هوای گریهٔ بسیار دارم
به دور از آن رخ معصوم مظلوم / به دل زخم هزاران خار دارمحسن ختام این ساز و آواز اجرای قطعه «رسم زمونه» بود که مخاطبان ایرانی خاطره‌های بسیاری با این قطعه دارند.

اجرای تعزیه عمربن سعد و غلام ترک بخش بعدی برنامه بود.

پس از اجرای تعزیه، سیاووش تهمورث به اجرای مقتل خوانی پرداخت. این هنرمند تئا‌تر، سینما و تلویزیون با شور و حرارت خاصی در ارادت امام حسین (ع) برنامه خود را به پایان برد.

تهمورث پیش از آغاز برنامه خود گفت: ‌واقعه عاشورا مطرح کردن یک انسان کامل، یک درس زندگی و روش پاکی است.

تهمورث سپس مقتل خوانی خود را با ذکر رشادت‌های غلام ترک و پیوستن به سپاه امام حسین (ع)، نبرد مسلم و حبیب ابن مظاهر آغاز کرد.

از نکات قابل توجه در این برنامه، چیدمان خیمه محل اجرای برنامه بود که با الهام از تکیه‌های قدیمی انجام شده بود. ویدئو گرافیک و ویدئو مپینگ در گرداگرد خیمه تصاویری عاشورایی را در معرض دید حاضران قرار می‌داد.

بخش عمده‌ای از این ویدئو گرافیک به مراسم عزاداری روز عاشورا در نقاط مختلف کشور می‌پرداخت.

خیمه‌های «سوگ چامه‌گان» اجتماع آیینی اصحاب فرهنگ و هنر است که با هدایت و کارگردانی حسین پارسایی در محوطه‌ باز برج میلاد برپا شده است. نقالی، پرده‌خوانی، چاووش‌خوانی، شروه‌خوانی و همچنین اجرای مراسم‌هایی چون فانوس‌گردانی، تشت‌گذاری و گهواره‌گردانی از جمله برنامه‌هایی است که در برنامه «سوگ ‌چامه‌ها» اجرا می‌شود.

برنامه‌های «سوگ چامه‌ها» تا اول آذر هر شب از ساعت 18 تا 22 میزبان عزاداران فرهیخته‌ی حسینی است.


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه