معرفی برگزیدگان جشنواره عکس قاب‌های بهشتی

معرفی برگزیدگان جشنواره عکس قاب های بهشتی

مراسم معرفی برگزیدگان دومین جشنواره عکس قاب‌های بهشتی با تاکید بر برگزاری جشنواره‌های از این دست و زنده نگاه داشتن نام و یاد شهدا برگزار شد.

تسنیم، مراسم اختتامیه دومین جشنواره سراسری عکس قاب‌های بهشتی و مراسم افتتاحیه نمایشگاه آثار این جشنواره با حضور جمعی از هنرمندان، خانواده‌های شهدا و مسئولین هنری عصر روز (سه‌شنبه) در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در این مراسم مرتضی طلایی نایب رئیس شورای شهر تهران با ابراز خرسندی از برگزاری این جشنواره خاطرنشان کرد: خدا را شکر می‌کنم که جامعه هنری ما برای پاسداشت فرهنگ غنی دفاع مقدس و شهدا تلاش می‌کند.

او در ادامه به بیان خاطره‌ای از دوران دفاع مقدس پرداخت و گفت: خیلی‌ها در دوران جنگ به جبهه‌ها رفتند و شهید شدند. به نظرم شهدا انسانهای برگزیده بودند و من افتخار داشتم که در دوران دفاع مقدس در بخش‌های پشتیبانی، اعزام رزمندگان و معراج شهدا مشغول به فعالیت باشم.

او ادامه داد: دیدن رفتارهای خانواده‌ها در هنگام اعزام فرزندانشان به جبهه‌ها ازجمله خاطره‌هایی است که همواره در ذهن من باقی مانده است. دیدن اینکه رزمندگان شب‌های قبل از اعزام در هیئت‌های مذهبی جمع می‌شدند و صبح روز بعد از شهر اصفهان راهی جبهه‌های جنگ می‌شدند همواره از نکات تاثیرگذار برای من بوده است. وقتی هم که شهدا را به اصفهان می‌آوردند به یاد دارم آنها را شب به هیئت‌ها می‌بردند و صبح روز بعد آنها را به سمت گلستان شهدا بدرقه می‌کردند.

طلایی اضافه کرد: نباید از نقش خانواده‌های شهدا در دفاع مقدس غافل شد. دیدن صحنه‌هایی در دفاع مقدس که گاهی ما را به یاد روز عاشورا می‌انداخت و بعد از آن هم مادران آن شهدا با صبر و بردباری نام شهیدانشان را زنده نگاه داشتند.

نایب رئیس شورای شهر تهران با تاکید بر زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا تصریح کرد: باید کاری کنیم که فرهنگ دفاع مقدس و شهدا در جامعه ترویج پیدا کند. به نظرم فرهنگی ناب‌تر از دفاع مقدس و شهدا نداریم و با این فرهنگ می‌توانیم در راه انقلاب اسلامی هر چه باشکوهتر حرکت کنیم و زمینه‌ساز ظهور امام عصر(عج) باشیم.

او خاطرنشان کرد: همین که در یک جشنواره‌‌ای چون قاب‌های بهشتی و با یک اعلام فراخوان این تعداد بالا از آثار به دست برگزار کنندگان جشنواره رسید خود نشان از توجه هنرمندان ما به نام و یاد شهدا است. ما باید دین خود را به خون شهدا ادا کنیم و البته در این میان ما آمادگی آن را داریم که در هر فصل یک جشنواره با موضوع شهدا برگزار نماییم.

در بخش دیگری از این مراسم حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه جشنواره‌های از این دست باید بیشتر ترویج پیدا کند، خاطرنشان کرد: جنس کارهایی از این دست ایجاب می‌کند که چندین سازمان آن را برگزار کنند تا علاوه بر برگزاری مناسب این رویداد یک هم‌افزایی مناسب هم در آن به وجود بیاید.

او ادامه داد: محتوای معنوی این جشنواره ه�� کسی را به سمت آن می‌کشاند و این جشنواره برای کسانی که در سال‌های دفاع مقدس حضور داشته‌اند به نوعی ادای دین به آن دوران است. حتی برای کسانی که در آن دوران نیز حضور نداشتند نیز می‌تواند به نوعی آشنایی با خاطرات و فرهنگ دفاع مقدس باشد.

انتظامی با ابراز خرسندی از حضور پرشمار عکاسان در این جشنواره گفت: خوشبختانه بیش از 2 هزار عکاس در این جشنواره حضور پیدا کردند و من به خاطر حضور گسترده آنها خدا را شکر می‌کنم.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: برگزاری جشنواره‌هایی از این دست به همت چندین بخش سبب بالا رفتن کیفیت آن می‌شود و من امیدوارم به جای آنکه یک رسانه همه قسمت‌ها را در خود داشته باشد بخش‌های مختلف کار را تقسیم‌بندی کند و به آژانس‌های مختلف که دارای تخصص هستند واگذار نماید.

محسن محمدی هم که دبیری این جشنواره را برعهده دارد با بیان اینکه من زیاد بلد نیستم صحبت کنم خاطره‌ای را از سالهای دفاع مقدس تعریف کرد و گفت: وقتی 16 ساله بودم به دور از چشم پدرم و با کمک مادرم عازم جبهه شدم. وقتی به جبهه رفتم همان شب اول از اینکه به پدرم برای حضور در جبهه خبر نداده بودم ناراحت شدم و گریه کردم.

او ادامه داد: وقتی در جبهه دچار تک دشمن شدیم با تعدادی از همراهانم در تنگه ابوقرب محاصره شدم و وقتی چشم باز کردم دیدم مجروح شدم و دور تا دور من را تانک‌های عراقی گرفته‌اند. در آن هنگام یکی از دوستان من به نام مسعود ملا که شهید شهید یک آرپی‌جی را برداشت و به سمت تانک‌های عراقی رفت و در آن هنگام بالای سرمن آمد و دستش را بر روی سر من گذاشت و گفت: محسن تو بمان و بگو چه شد.

محمدی ادامه داد: وقتی که بعدها جنازه شهید مسعود ملا بازگشت بسیار ناراحت شدم و سالها بعد فهمیدم که منظور او از این جمله چه بوده است و الان در انیجا می‌گویم که منظور او همین زنده نگاه داشتن یاد دفاع مقدس و نام شهدا بوده است.

دبیر جشنواره عکس قابهای بهشتی در ادامه صحبت‌هایی خود خاطره‌ای را از پیدا کردن خانواده شهیدان خالقی‌پور تعریف کرد و گفت: وقتی عکس مادر شهیدان خالقی‌پور به عنوان عکس برتر انتخاب شد و وقتی فهمیدم این مادر شهید 3 تن از فرزندان خود را عازم جبهه کرده و به شهادت رسیده‌اند تلاش کردم تا او را پیدا کنم.

او ادامه داد: ما روز جمعه به مزار شهدا رفتیم و در کمال ناباوری ظرف مدت‌زمان چند دقیقه با نشانة‌ای که از آن عکس داشتیم مزار شهیدان خالقی‌پور را پیدا کردم و بعد از آن هم از روی یک بنر متوجه شدیم این شهدا متعلق به محله نازی‌آباد هستند. وقتی به محله نازی‌آباد رفتیم باز هم در کمال ناباوری و در کوتاهترین زمان خیابان شهیدان خالقی‌پور را پیدا کردیم و هنگامی که وارد آن خیابان شدیم از یکی از کسبه محل آدرس منزل خالقی‌پور را پرسیدیم که بلافاصله او آنجا را به ما نشان داد.

محمدی اضافه کرد: وقتی وارد منزل شهیدان خالقی‌پور شدیم مادر این شهیدان به قدری با ما صمیمی برخورد کرد که گویی سال‌هاست ما را می‌شناسد و می‌گفت به پسر شهید من تو را به اینجا آورده‌اند.

دبیر جشنواره عکس قاب‌های بهشتی در پایان خاطرنشان کرد: جشنواره قاب‌های بهشتی کار دل است. ما به هیچ کجا و هیچ جریانی وابسته نیستیم و این کار هم به صورت دلی انجام شده است.

در بخش دیگری از این مراسم سعید آلاس‌پوش مدیرعامل شبکه تصویر با بیان اینکه در طول سالیان اخیر عده زیادی فعالیت‌های ارزشمندی را انجانم دادند خاطرنشان کرد: متاسفانه در زمینه حفظ حقوق معنوی و مادی هنرمندان عکاس فعالیت‌های زیادی انجام نشده است و باید تلاش کنیم تا به جایگاه اصلی حقوقی هنرمندان عکاس برسیم.

او اداهم داد: تک تک عکس‌‌های موجود دارای تولید ناخالص ملی هستند که در دنیا به عنوان سرمایه‌های فرهنگی و اقتصادی به آنها نگاه می‌شود.

آلاسپوش و اشاره به برگزاری جشنواره قابهای بهشتی در دو بخش حرفه‌ای و شهروندی گفت: در بخش حرفه‌ای عکاسانی با نگاهی تخصصی به تهیه آثار خود پرداختند و در بخش شهروندی هم پیش از آنکه نگه به صورت حرفه‌ای به اثار باشد هدف تشویق مخاطب برای نگاه به یک موضوع خاص بوده است. متاسفانه عده‌ای می‌گویند جنگ سالهاست که تمام شده اما فراموش نکنیم که برای بسیاری هنوز هم جنگ است. و ما در این عکسها می‌خواهیم بگوییم چه تفاوتی بین جوانی که به شهادت رسیده و جوانی که در یک حادثه کشته شده وجود دارد.

مدیرعامل شبکه تصویر خاطرنشان کرد: در سالی که با نام فرهنگ و اقتصاد نامگذاری شده تلاش کردیم تا فعالیت شبکه تصویر را با یک حرکت فرهنگی مناسب آغاز کنیم فراموش نکنیم الگوهای ما شهدا بودند.

در بخش دیگری از این مراسم ابوالفضل جدیدی به نمایندگی از هیئت داوران به روی سن آمد و در سخنانی اظهار کرد: من کسی هستم که 15 فیلمم در ایران توقیف است من هم مانند بسیاری دو شخصیت دارم و وقتی در اینجا هستم راجع به شهدا صحبت می‌کنم و وقتی بیرون می‌روم آنها را فراموش می‌کنم.

او ادامه داد: من ارادت خاصی به شهدا و به خصوص خانواده آنها دارم. و حسی که راجع به شهدا دارم این است که وقتی کم می‌آوریم نباید بگوییم شهدا و خانواده شهدا بلکه باید راه آنها را طی نماییم.

او در مورد حضور در هیئت داوان این جشنواره نیز گفت: من خیلی تلاش کردم تا در ترکیب هیئت داوران دیگر حضور پیدا نکنم اما وقتی از این جشواره برای حضور در هیئت داوران از من دعوت کردند نفهمیدم چطور شد که در آن حضور پیدا کردم. من منتی بر گردن کسی نمی‌گذارم و فراموش نمی‌کنم این شهدا هستند که سر ما منت می‌گذارند. و در این جشنواره اولین جایی بود که آثار به صورت الهی داوری شد.

وی خاطرنشان کرد: من مرید علامه طباطبایی هستم و هر کشوری می‌روم عکس این عالم را نشان می‌دهم.

عضو هیئت داوران آبهابهشتی عنوان کرد: من پسرخاله‌ای داشتم که در جبهه شهید شد و وقتی در طول دوران دفاع مقدس پیش من می‌آمد می‌گفت فرق بین مردی و نامردی در جبهه ‌ها مشخص می‌شود. وقتی که آتش حمله سنگین می‌شود و دشمن هجوم می‌آورد آن وقت است که می‌فهمید که چه کسی مرد است.

در پایان این مراسم نیز برگزیدگان جشنواره عکس قاب‌های بهشتی در بخش‌های مختلف معرفی شدند که اسامی آنها به شرح زیر است:

بخش شهروندی:

نفر اول سعید فدائیان (تهران)، نفر دوم حمیدرضا حبیبی (قوچان)، نفر سوم مسعود محمدی(اندیشمک)

در این بخش همچنین احمد زعفری، امیر افتخاری، مهسا ربیعی، محمدحسن باقری، محمدرضا آرمند، زهرا دمرچلی و یوسف اکبری از سوی هیئت داوران مورد تقدیر قرار گرفتند.

بخش حرفه‌ای:

نفر اول غلامرضا قاسمی (مرند)، میثم ملکی (قزوین)، نفر سوم ثمر تبریزی (تهران) در این بخش همچنین جواد هادی، مجتبی حیدری، عصمت یادگاریان، داوود کهن‌ترابی و رضا فلاحی مطلق از سوی هیئت داوران مورد تقدیر قرار گرفتند.

در بخش انتخاب مردمی بخش شهروندی جشنواره عکس قابهای بهشتی مهدیه تسلیمی به عنوان انتخاب اول مردمی برگزیده شد.

در این مراسم همچنین مرتضی طلایی به نمایندگی از شورای شهر تهران عهده‌دار کتاب جشنواره قاب‌های بهشتی گردید.

جشنواره سراسری عصر قابهای بهشتی به همت خبرگزاری تسنیم، شبکه تصویر، شهرداری تهران برگزار گردید و آثار برگزیده نیز از بیستم تا سی‌ام اردیبهشت‌ماه در موزه شهدا به نمایش درمی‌آید.

/117/

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه