مردم درباره گرانی و کمبود دارو چه می گویند/ فرزندم در مقابل دیدگانم آب می شود …

این ها بخشی از واقعیت هستند؛ وجدان مسؤولان آسوده است؟

مردم درباره گرانی و کمبود دارو چه می گویند/ فرزندم در مقابل دیدگانم آب می شود …

برای یک اسپری آسم همه داروخانه ها را گشتم/ انسولین ۱۵۰۰تومانی ۱۲۵۰۰ شده/ سرطان پدرم به مرز خطر رسیده ولی دارو نیست/ داروی مادرم در داروخانه ها نیست ولی در بازار آزاد ۴ میلیون می فروشند/به عنوان یک پزشک می گویم حتی داروهای معمولی هم مشکل دارند/ میزان آهن خون دخترم از هزار به ۵هزار رسیده ولی دارو نیست/ مادرم را به خاطر نبودن دارو از دست دادم…

عصر ایران – در واکنش به انتشار مطالبی در عصر ایران در انتقاد از گرانی و کمبود دارو در ایران، شماری از مخاطبان، با ارسال نظراتی تجربیات خود را از کمبود و گرانی دارو مطرح کردند که “بخشی از آنها” منتشر می شود:

- من و خواهرم بیماری دیابت داریم. تا ماه پیش انسولین می خریدیم ۶ هزار تومان که این ماه ۱۲ هزار تومان خرید کردیم.
نوار تست قند خون می خریدیم هر عدد ۳۵ هزار تومان که این ماه شده ۴۵ هزار تومان. جالبه که نوار تست قند خون زمانی که دلار ۳۸۰۰ و ۴۰۰۰ تومان بود با قیمت ۳۲ الی ۳۵ هزار تومان فروش می رفت.الان که دلار ۳۲۰۰ هست با قیمت ۴۵ هزار تومان می فروشند. این جدای از هزینه داروهای پدرم می باشد که دچار ناراحتی قلبی بوده و پلاویکس و … را با قیمتی که خود بهتر می دانید مصرف می کند! هزینه داروهای ما در هر ماه ۳۰۰ هزار تومان به جز هزینه پزشک و … می باشد.

– الان من خودم به داروی بیسموت نیاز دارم که مشابهی هم نداره و تازه داروی گرونی نیست و در داخل هم تولید میشه ولی میگن چون مواد اولیه اون موجود نیست دیگه تولیدی نداریم. این دارو برای زخم مری و معده کاربرد داره . الان من هر روز باید از سینه بسوزم .

– همسر بنده قرص وارفارین (ضدلخته شدن خون) مصرفمی کند که تاچندی پیش مثل نقل ونبات در همه داروخانه ها بود ولی الان اصلا موجود نیست. اگر ایشان دراثر نبودن قرص دچار سکته شود مسئول کیست؟

کودک در بیمارستان

– داروی بتافرون مخصوص بیماران ام.اس حدود یکماه است توزیع نمی شود چه کنیم؟

– از کیفیت داروها هم صحبت کنید پسر من به خاطر مصرف یک شربت آنتی بیوتیک ساده که قبلا همیشه مصرف می کرد تا پای مرگ رفت.

– در شهرستان بوکان (آذربایجان غربی) آمپول رگام در سیستم توزیع دولتی موجود نیست و مردم مجبورند آن را در بازار آزاد با قیمت ۴۰۰ هزار تومان تهیه کنند. لطفاً پیگیری فرمائید.

– بتافرونداروی بیماران ام اس که با قیمت ماهیانه ۸۰ تومان براحتی در دسترس بود. این اواخر به ۴۲۰ تومان رسیده بود که به هر بدبختی تهیه می کردیم. چند روز قبل داروخانه هلال احمر قیمت آن را بالغ بر ۱٫۶۰۰٫۰۰۰ تومان اعلام کرد .

– باور بفرمایید برای تهیه یک عدد اسپری آسم تمام داروخانه های شهرم را گشتم ولی دریغ از یک افشانه. بیماری آسم را هم که همه می شناسند. حالا همسرم شبها تا صبح به سختی نفس می کشد و صدای خس خس سینه اش تا یک کوچه آن طرف تر شنیده می شود.

– اسپری مینیرین که داروی وارداتی برای کنترل بیماری دیابت بیمزه است چندماه است در بازار پیدا نمی شود و چون داروی نیازمند به برودت است در بازار آزاد هم قابل اعتماد نیست.
ساخت ایرانی آن به هیچ وجه جواب بالینی نداده . عدم مصرف این دارو باعث عدم جذب آب بدن توسط کلیه ها شده و دفع سریع یعنی ادرار بیش از حد شده و تشنگی همراه با ضعف شدید در بیمار ایجاد می کند.
این بیماری، ناعلاج و نیاز مبرم به مصرف مداوم دارو دارد حال ببینید بیماران مبتلای به این بیماری چه می کشند ؟ فرزندم در مقابل دیدگانم آب می شود و من چاره ای ندارم چون داروی او یافت نمی شود .

– اوایل سال قبل قیمت انسولین ۱۵۰۰ تومان بود اما اکنون به ۱۲٫۵۰۰ تومان رسیده واقعا مسئول این وضعیت کیست؟

– من کارمند بیمارستانم. الان چندماهی است که به خاطر نبود دارو هیچ بیمار ام اس ( یک بیماری صعب العلاج) را توی بیمارستان بستری نمیکنن… هر چند وقت یکبار خانواده هاشون مراجعه میکنن و با کلی امید میپرسن که مشکل دارو حل شده؟ و با ناامیدی برمیگردن.

– قرص مزالازین ایرانی برای درمان کولیت اولسروز می باشد مدتی است نایاب شده است ونمونه خارجی آن ۵ برابر قیمت ایرانی می باشد. مسولینی که یارانه دارو را حذف کردند چرا پاسخگو نیستن؟ آیا ما قشر بیمار کم درآمد محکوم به مرگیم؟

– نزدیک به یک هفته پیش برای چندمین بار سرطان روده پدرم به مرز خطرناک رسید . پدرم رو به تهران انتقال دادیم و پزشک داروهایی تجویز کرد اما هیچ کدام را یا داروخانه ها نداشتند یا به یک ورق اکتفا می کردند و البته در بیشتر مواقع خودشان خیلی جالب پیشنهاد خرید آزاد آن را با یک تلفن می دادند و به نوعی به راحتی در داروخانه ها دلالی شکل گرفته است … تا امروز داروهایی که تا ۲ ماه قبل با قیمت ۱۰ هزارتومان می خریدم بعد یک هفته با ۲٫۷۵۰٫۰۰۰ تومان و یک هفته جستجو و درد کشیدن و وخیم شدن حال پدرم به دست آوردم … اکنون با ۶۰۰ هزارتومان حقوق ماهیانه چگونه این رقم دارو را برای پدرم بپردازم و بتوانم خودم هم امرار معاش کنم … خدا به فریاد ما بی کسان این دوران برسد.

کمبود دارو

– الان بنده به دنبال داروی خارجی تگرتول هستم. کلی داروخانه رو سر زدم تا دارو پیدا کنم. که با این همه تلاش تازه تونستم ۳۰ عدد دارو که برای مصرف ۱۵ روز بیمارم هست را تهیه کنند.

– من مادرم سرطان داره باید هر ماهه یک آمپول به نام ساندوستاتین تزریق کنه اما الان ۳ ماهه که این دارو نایاب شده تورو به خدا کاری کنید این دارو توی بازار آزاد به مبلغ ۴ میلیون تومان میفروشند، اما هیچ داروخانه ای اون رو نداره.

– به عنوان یک پزشک می گویم، کاش فقط داروهای بیماریهای صعب العلاج پبدا نمی شد چون این بیماریها معمولا شیوع کمی دارند. مشکل اصلی در حال حاضر کمبود داروهای لازم برای بیماریهای شایع است. متفورمین، رانیتیدین، شیاف استامینوفن، سرم نرمال سالین و بسیاری قطره های معمول چشمی جزو داروهای سهمیه بندی هستند و در شهرستانها کمبودشان شدیدا حس می شود. فقط تهران و شهرهای بزرگ را نبینید.

– خدا می داند که من بیمار دیابتی که اسولین لانتوس ونومیکس استفاده می کنم با قبول نکردن بیمه بر اضافه قیمت داروها شاید نزدیک به ۱۰برابر می پردازم تازه با نامه و خواهش و ۱۰۰ بار رفت وامد. چه کسی جوابگو خواهد بود؟ من بیشتر مجبور می شوم دوزهای انسولین را با مادر دیابتی ام قسمت کنم .

– خدایا اگه قرص وارفارین نتونم تهیه کنم بابام… ملت کمکم کنید این قرص برای بیماران قلبی که جراحی باز کردند و جلوگیری از تشکیل لخته خون هسته تمام داروخانه های خوزستان رو گشتم پیدا نکردم.

– پدرم هفته گذشته چهار روز تو بیمارسانی توی شهرستان به خاطر نبودن یک دارو زجر کشید. آخرش هم تو تهران از بازار آزاد تهیه کردم.

– مادر گوهری گرانبهاست مادرم را به خاطر داروهای بی کیفیت ازدست دادم.

– بنده خانواده یک بیمار سرطانی هستم که پزشک معالج این بار به ما گفت حتی داروهای ایرانی نیز یافت نمی شود!

– سلام متاسفانه امروز برای پیداکردن یک شربت رانتیدین خارجی برای بچه ام نزدیک به ۱۰۰ داروخانه تهران سرزدم که درنهایت تونستم پیداکنم. متاسفانه یک شربت معمولی به زور پیدا می شه.

– الان من خودم به داروی بیسموت نیاز دارم که مشابهی هم نداره و تازه داروی گرونی نیست و در داخل هم تولید میشه ولی میگن چون مواد اولیه اون موجود نیست دیگه تولیدی نداریم. این دارو برای زخم مری و معده کاربرد داره. الان من هر روز باید از سینه بسوزم.

– من دارای یک فرزند هستم که مبتلا به بیماری تالاسمی است و از سال ۱۳۷۳ به طور مداوم هر بیست روز یکبار خون تزریق میکند و برای کاهش غلظت آهن آمپول دسفرال باید ماهی ۱۰۰ عدد (ویال ) نیز تزریق نماید که در دوره ریاست جمهوری آقای هاشمی و آقای خاتمی این دارو مرتب به صورت رایگان در اختیار همه‌ی بیماران از جمله فرزند دختر من نیز قرار می گرفت اما متاسفانه در دوره‌ی ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد این دارو توسط داروی دیگری به نام دسفوناک جایگزین شد که داروی مورد نظر کارآیی داروی اول را ندارد.

دوسال است که همین دارو هم به تعداد مورد نیاز بیماران در اختیار بیماران قرار نمی‌گیرد و منجر به افزایش بار آهن بیماران شده است که طی دو سال گذشته تعدادی از بیماران به همین علت فوت نموده‌اند که گناه مرگ این عزیزان به گردن مسؤولان وزارت بهداشت است که باید نزد پروردگار عالم پاسخگو باشند.

اینجانب از یکسال پیش وقتی متوجه شده میزان آهن خون دخترم از هزار به پنج هزار افزایش یافته است مبادرت به خرید قرص اکسجید نمودم و ماهی دویست هزار تومان هزینه خرید این قرص را با صرفه جویی در مخارج دیگر زندگی تامین می کردم و الان مقدار آهن خون دخترم تا دوهزار کاهش یافته است اما اینک این قرص هم در داروخانه های خاص (۲۹ فروردین تهران ) موجود نیست. خواهشمند است مشکل ما را هر طور که صلاح می‌دانید به مسولین محترم برسانید.

– یک بیمه تکمیلی درمان گرفتیم که سرطان رو پوشش بده . کل مبلغی که بابت شیمی درمانی میدن ۵ میلیون تومنه در صورتی که هر مرتبه داروی شیمی درمانی از هلال احمر بین ۱ تا ۱٫۵ میلیون در میاد یعنی یه دوره درمان شش ماهه با داروهای توزیعی هلال احمر میشه ۸ تا ۱۲ میلیون. این چه پوششیه؟

– من این روزها واسه چندتا دارو برای افراد مختلف مثل مادر و مادربزرگ و خودم و … ناچار بودم دنبال دارو باشم که خیلی از داروها رو میگن یا نیست یا توزیع نشده اگر هم بیاد با تغییرات قیمت های بالا مثلا یک آمپول یک ماه پیش گرفتم ۵۰هزارتومان این ماه گرفتم ۱۰۰ هزار تومان این شرایط واقعا برای بیماران و خانواده ها کمرشکن و کشنده است.

– من پسری دارم که از بدو تولد به اختلال سندرم بارتر مبتلا بود و الان باید روزانه ۲۱ قرص پتاسیم کلراید در سه نوبت بخوره تا حداقل پتاسیم حیاتی برای زنده بودنش تامین بشه که اصلا در بازار نیست و پس از جستجو از کل ایران میتونم با رابطه و خوش شانسی گاهی ۳۰۰ تا ۴۰۰ قرصشو پیدا کنم اونم با قیمت هر بسته ۱۰۰تایی ۲۸۰۰۰ تومان که برای ۵ روز بیشتر نمی رساند.
این به غیر از سایر داروهای مکمل مورد نیاز است و علی رغم کارمند بودن و تحت پوشش انواع بیمه جزو داروهای تحت پوشش بیمه هم نیست!! حالا ببینید منی که کارمندم چقدر باید در ماه هزینه کنم چه برسه به یه بنده خدایی که وضع بدتری هم داره .
خواهشمندم این رشته معضل دارو رو تا رسیدن به نتیجه از رو سایتتون قطع نکنید تا امثال ما که صدامون به جایی نمی رسه مسایل رو بگیم شاید یکی دلش به رحم بیاد.

– من بیمار سرطانی دارم که داروی هرسپتین باید تزریق کنه . الان این دارو در هلال احمر پنج میلیون و پانصد هزار تومن و در بازار آزاد حدود ۹ میلیون تومن است. بیماری که ۱۸ نوبت باید این دارو را تزریق نماید شما حساب کنید چه مقدار باید هزینه کرد. تمام درامد من کارمند در ماه کمتر از یک میلیون است. از شما می پرسم چه باید کرد….

– برادرم مبتلا به بیماری صرع خفیف هستند و دکتر برای ایشان قرص سدیم ولپرات تجویز کردند بسته ۱۰۰تایی این قرص جواب دو هفته ایشان را می دهد… حال متاسفانه این دارو نایاب شده و فقط داروخانه هلال احمر آنرا عرضه میکند که به زور جواب نیاز بیمار را بدهد. و اگر این قرص قطع شود بیمار دچار تشنج می شود!

– من هم داداشم بیماری راشیتیسم مقاوم به درمان داره. به تجویز پزشکان روزی ۳ کپسول روکالترول باید مصرف کنه. وگرنه در عرض ۱-۲ ماه دیگه نمیتونه حرکت کنه و کاری انجام بده. الان بیشتر از ۱ ماهه که نتونستیم قرص هاشو پیدا کنیم. شرکت ایرانی که قبلا تولید میکرده، دیگه تولید نمیکنه. دادشم هم هر روز ضعیف تر رو ضعیف تر میشه.

– ویتامین ب ۱ تو داروخانه ها نیست شما دنبال داروی سرطان و … هستین

– من به علت موج گرفتگی شدید به تجویز پزشکان معالج سالهاست داروی اعصاب مصرف می کنم که چند سالی است قرص دپاکین ۲۰۰ روزی دو بار مصرف می کنم که مدتهاست پیدا نمی شود و بالاجبار قرص دپاکین ۵۰۰ را نصف صبح و نصف ظهر می خورم که اونهم سه ماه است پیدا نمی شود شما رو بخدا من چه گناهی دارم که باید اینجوری عذاب بکشم تازه همون هم بهایش سه برابر شده.

– سلام من بیماری اسکیزوفرنی دارم و دپاکین ۵۰۰ مصرف می کنم قبلا برای ۱۲۰ قرص ۶۰ هزار تومان پرداخت می کردم الان باید ۱۲۰ هزار تومان پرداخت کنم به شرطی که دارو گیر بیاد از مسئولین تقاضای رسیدگی عاجل دارم .

– من پسری دارم که از بدو تولد به اختلال سندرم بارتر مبتلا بود و الان باید روزانه ۲۱ قرص پتاسیم کلراید در سه نوبت بخوره تا حداقل پتاسیم حیاتی برای زنده بودنش تامین بشه که اصلا در بازار نیست و پس از جستجو از کل ایران میتونم با رابطه و خوش شانسی گاهی ۳۰۰ تا ۴۰۰ قرصشو پیدا کنم اونم با قیمت هر بسته ۱۰۰تایی ۲۸۰۰۰ تومان که برای ۵ روز بیشتر نمی رساند این به غیر از سایر داروهای مکمل مورد نیاز است و علی رقم کارمند بودن و تحت پوشش انواع بیمه جزو داروهای تحت پوشش بیمه هم نیست!! حالا ببینید منی که کارمندم چقدر باید در ماه هزینه
کنم چه برسه به یه بنده خدایی که وضع بدتری هم داره.

– مادر بنده احتیاج به یک قطره چشم دارد که از قیمت ۱۰ هزار تومان به حدود ۵۰ هزار تومان رسیده است. مدتی ناچار شدیم جنس ایرانی بدهیم که چشمش شروع به عفونت کرد. بنده مجبورم حالا به هر زحمتی شده آن را از گوشه کنار شهر تهیه کنم.اما تا کی؟

– مادر من بخاطر عفونت بیمارستانی بالای۹۰ روزبستری بود تمام داروها رو از بازار آزاد توی داروخانه ها! گیر آوردیم.

– کپسول کرون (جبران کمبود آنزیم لیپاز)در استان زنجان پیدا نمی شود.

– من جانباز شیمیای هستم که به انواع مریضی ها ناراحتی ریه ’ قلب ’ کلیه ’فشار خون ’ اعصاب ’ ودیابت و غیره دچار هستم و نزدیک به ۲۸ سال است که مرتبا از دارو استفتده می کنم و چندین بار هم مورد عمل جراحی قرار گرفتم. … الان اسپری خارجی برای ریه را تا ۸۵ هزار تومان خریدم و الان اصلا در بازار نیست و می گویند اگر باشد بالای ۲۰۰ هزارتومان است و داروی فشار خون ایرانی که تا چند ماه پیش ۶ هزارتومان میخریدم ۲ روز پیش ۲۱ هزار تومان خریدم در حالی که خرید دارو خانه همان خریدهای فبلی است و مابقی هم همینطور !

– امروز بچه ۲ساله ام دچار یبوست شده بود. رفتم دکتر ۱۰ عدد شیاف گلیرسین نوشت داروخانه گفت وضعیت “شیاف” خوب نیست ، ۵تا بیشتر بهم نداد.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه