لغو تحریم فروش به ایرانیان. در سال‌‌های اخیر، آنقدر اخبار مربوط به تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران ‌روزانه منتشر شده که خبر لغو حتی یکی از این تحریم‌ها، اندکی عجیب به نظر می‌رسد؛ اما این بار اخبار حاکی از آن است که دولت آمریکا، می‌خواهد تحریم فروش لوازم ارتباطی به ایرانیان را لغو کند. به گزارش «تابناک»، دولت آمریکا می‌خواهد آن بخش از تحریم‌های خود علیه ایران ‌که فروش ابزارهای ارتباطی به شهروندان عادی ایرانی را ممنوع می‌کند، لغو کند. «بلومبرگ» ضمن انتشار این خبر نوشته، انتظار می‌رود این تغییر ...

لغو تحریم فروش به ایرانیان

Labtab[WwW.Kamyab.IR]

در سال‌‌های اخیر، آنقدر اخبار مربوط به تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران ‌روزانه منتشر شده که خبر لغو حتی یکی از این تحریم‌ها، اندکی عجیب به نظر می‌رسد؛ اما این بار اخبار حاکی از آن است که دولت آمریکا، می‌خواهد تحریم فروش لوازم ارتباطی به ایرانیان را لغو کند.

به گزارش «تابناک»، دولت آمریکا می‌خواهد آن بخش از تحریم‌های خود علیه ایران ‌که فروش ابزارهای ارتباطی به شهروندان عادی ایرانی را ممنوع می‌کند، لغو کند.

«بلومبرگ» ضمن انتشار این خبر نوشته، انتظار می‌رود این تغییر سیاست، امروز از سوی وزارتخانه‌های امور خارجه و خزانه‌داری آمریکا ـ که از سال ۱۹۹۲ مسئولیت تحریم‌های وضع شده علیه ایران در این بخش را بر عهده داشته‌اند ـ اعلام شود.

البته بی‌گمان دلیل این اقدام از سوی آمریکا نیز چندان خیرخواهانه نیست و کاملاً در راستای منافع ایالات متحده انجام می‌گیرد. در این زمینه، یک مقام وزارت خارجه آمریکا به بلومبرگ گفته، هدف از این کار، کمک به ایرانیان برای ارتباط از طریق رسانه‌های اجتماعی، پیام کوتاه و تلفن‌های همراه تصویری است تا به این ترتیب، بتوانند «بر برخی از محدودیت‌های رسانه‌ای و ارتباطی وضع شده از سوی دولت» غلبه کنند.

به ادعای سخنگوی گروه موسوم به «شورای ملی ایرانیان آمریکا»، آمریکا می‌خواهد ا�� این راه، ثابت کند در زمانی که در ایران، دسترسی به اینترنت و پیام کوتاه محدود شده، دیگر فروش گوشی‌های همراه و نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای ارتباط به ایران را تحریم نمی‌کند.

به هر حال، بلومبرگ اشاره می‌کند، تصمیم آمریکا برای برداشتن برخی از تحریم‌ها، در تعارض با اقدامات اخیر این کشور است که به طور کلی در راستای تشدید محدودیت‌های مالی و تجاری بر ایران حرکت و اعلام کرده، قصد دارد از این راه، جلوی پیشرفت ایران در زمینه هسته ای را بگیرد.

تحریم‌های ایالات متحده بر ابزارهای ارتباطی، تاکنون شرکت‌های آمریکایی را از فروش لپ تاپ، گوشی‌های موبایل و مودم به ایرانی‌ها منع می‌کرد و سبب ایجاد بازار سیاهی برای این کالاها شده بود؛ افزون بر این، دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای، میزبانی وب و «وی پی ان» نیز برای ایرانی‌ها ممنوع بود.

بر پایه قطعنامه منع گسترش تسلیحاتی ایران و عراق در سال ۱۹۹۲، رئیس جمهور آمریکا می‌تواند در صورتی که «منافع ملی ایالات متحده ایجاب کند»، در برخی تحریم‌ها تجدید نظر کند. این قدرت تجدیدنظر، بعدها از سوی رئیس‌جمهور به معاون وزیر خارجه در امور کنترل تسلیحاتی و امنیت جهانی واگذار شد.

به این ترتیب، همان گونه که در این قطعنامه نیز اشاره شده، تجدیدنظر در تحریم‌ها بر پایه «منافع ملی آمریکا» صورت می‌گیرد و ضرورت‌های بشردوستانه در آن دخالت چندانی ندارد، زیرا اگر چنین بود، نخست باید تحریم‌های مربوط به صادرات دارو به ایران لغو می‌شد و سپس نوبت به موارد دیگر می‌رسید؛ اما به هر حال، صرف موضوع لغو یک تحریم از سوی آمریکا در میانه تشدید تحریم‌ها، می‌تواند خبر جالب توجهی به شمار رود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه