فروکتوز در نوشابه ها و تنقلات با افزایش اشتها موجب چاقی می شوند

فروکتوز در نوشابه ها و تنقلات با افزایش اشتها موجب چاقی می شوند

بررسی‌های پژوهشگران امریکایی نشان می‌دهد: فروکتوز مورد استفاده در بیسکویت، بستنی و سایر غذاهای فرآوری شده، با افزایش اشتها موجب چاقی می‌شود.

فروکتوز در میوه تازه، آب میوه‌ها و مربا یافت می‌شود. با این حال، از آن در تولید مواد غذایی مانند شربت ها نیز استفاده می‌شود.

یک تحقیق جدید با استفاده از اسکن‌های مغزی نشان داد که فروکتوز موجود در نوشابه‌ها و تنقلات مضرتر از انواع دیگر قندهاست. در حال حاضر اسکن‌های مغزی نشان داده‌اند که فروکتوز احساس سیری و عدم نیاز به غذا را در مغز مختل می‌کند، این امر ممکن است به دلیل تاثیر فروکتوز بر جریان خون اطراف مغز که تنظیم کننده اشتها است، اتفاق بیفتد.

Noshabe[WwW.Kamyab.IR]

به گفته محققان، در این پژوهش بعد از نوشیدن شربت فروکتوز و گلوکز از ۲۰ فرد بالغ تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) صورت گرفت و از این طریق تغییرات جریان خون در هیپوتالاموس که اشتهای انسان را تنظیم می‌کند، پس از هر بار نوشیدن شربت اندازه گیری شد.

محققان می‌گویند: در این بررسی اسکن‌های مغزی نشان داد که مصرف گلوکز سبب کاهش جریان خون در هیپوتالاموس شده است، در صورتی که گروهی که فروکتوز دریافت کرده بودند این تغییرات را نشان ندادند.

محققان معتقدند: نگرانی در مورد مصرف شربتها در تولید مواد غذایی که نقش مهمی در بحران چاقی ایفا می‌کند، در حال رشد است.

آنان به این نتیجه رسیدند: افراط در مصرف فروکتوز، سبب افزایش شیوع چاقی و اثرات نامطلوب چاقی می‌شود، همچنین رژیم غذایی سرشار از فروکتوز عامل مقاومت به انسولین است.

این محققان نتیجه گیری کرده‌اند: مصرف برخی نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های رایج می‌تواند منجر به دریافت مقادیر بیش از حد فروکتوز شود. این در حالی است که فروکتوز با مختل کردن حس سیری در مغز زمینه گرسنگی بیشتر و چاقی را فراهم می‌کند. بنابراین اجتناب و دقت در جهت محدود کردن فروکتوز مصرفی بسیار حائز اهمیت است.

نتیجه این تحقیق در مجله انجمن پزشکی امریکا منتشر شده است. / ایسنا

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه