به گزارش کمیاب، بخش فارسی بی بی سی انگلیس (bbcpersian) در گفتگویی با باربارا اسلاوین تحلیلگر ارشد شورای روابط خارجی آتلانتیک به موضوع گزینه پیشنهادی ایران برای تصدی نمایندگی در سازمان ملل پرداخت. باربارا اسلاوین، عضو ارشد شورای روابط خارجی آتلانتیک و هماهنگ‌ کننده گروه ویژه ایران در این اندیشکده آمریکایی، به ایران پیشنهاد می‌کند در پی گزینه دیگری به جای حمید ابوطالبی باشد. بی بی سی فارسی در این باره معتقد است که ماجرای روادید حمید ابوطالبی، سفیر پیشنهادی ایران برای سازمان ملل متحد، به دست‌ان ...

فرصت را از دست دادیم/ ایران می تواند عذرخواهی کند!

به گزارش کمیاب، بخش فارسی بی بی سی انگلیس (bbcpersian) در گفتگویی با باربارا اسلاوین تحلیلگر ارشد شورای روابط خارجی آتلانتیک به موضوع گزینه پیشنهادی ایران برای تصدی نمایندگی در سازمان ملل پرداخت.

باربارا اسلاوین، عضو ارشد شورای روابط خارجی آتلانتیک و هماهنگ‌ کننده گروه ویژه ایران در این اندیشکده آمریکایی، به ایران پیشنهاد می‌کند در پی گزینه دیگری به جای حمید ابوطالبی باشد.

بی بی سی فارسی در این باره معتقد است که ماجرای روادید حمید ابوطالبی، سفیر پیشنهادی ایران برای سازمان ملل متحد، به دست‌انداز تازه‌ای در روابط تهران و واشنگتن تبدیل شده است.

آمریکا می‌گوید به او ویزا نمی‌دهد چون با گروهی همکاری کرده است که سفارت ایالات متحده در تهران را در سال ۱۳۵۸ خورشیدی تصرف کرد، و از سوی دیگر ایران هم می‌گوید این نقض تعهدات بین‌المللی آمریکاست و گزینه دیگری پیشنهاد نمی‌دهد.

باربارا اسلاوین، در این گفتگو بدون اشاره به نفرت مردم ایران از اقدامات چندین ساله آمریکا علیه ملت ایران می‌گوید: «تهران در نظر نگرفته که جامعه آمریکا هنوز خاطره گروگان‌گیری سال ۱۳۵۸ را از یاد نبرده است.»

این تحلیلگر که هفت سال پیش کتاب “دوستان جفاکار، دشمنان وفادار” را درباره تاریخ روابط ایران و آمریکا نوشته، در عین حال یادآوری می‌کند که حتی برخی از دست‌اندرکاران اصلی حمله به سفارت آمریکا و گروگان‌گیری پس از آن، امروز نگاه دیگری به سیاست و رابطه با آمریکا دارند!

اسلاوین به دولت ایران پیشنهاد می‌کند حالا که دیگر آب رفته به جوی باز نمی‌گردد، به فکر گزینه دیگری به جای حمید ابوطالبی باشد.

این تحلیلگر در پاسخ به بی بی سی فارسی که از وی می پرسد “به نظرتان چه‌قدر این واکنش‌ها به معرفی حمید ابوطالبی قابل پیش‌بینی بود؟” می گوید:

«واضح است که در آمریکا حساسیت فراوانی درباره واقعه گروگان‌گیری سال ۱۳۵۸ وجود دارد. به نظرم گاهی ایران درک نمی‌کند چه‌طور عده زیادی هنوز آن بحران را به یاد دارند؛ این‌که چه‌قدر تحقیرآمیز بود و مردم درباره آن خشمگین بودند.

حالا که این اتفاق افتاده، می‌توان گفت احتمالا فکر خوبی نبود که حمید ابوطالبی را نامزد کنند.

البته این واقعیت هم هست که از آمریکا به عنوان میزبان سازمان ملل متحد انتظار می‌رود به کشورها اجازه دهد نماینده‌اش را در سازمان ملل انتخاب کند؛ مگر این که مثلا یک قاتل محکوم‌شده در دادگاه را به عنوان نماینده خود بفرستند. اما حمید ابوطالبی مدت‌هاست که دیپلمات بوده است. ظاهرا خیلی به رئیس‌جمهوری ایران، حسن روحانی نزدیک است.»

باربارا اسلاوین در مجلس شورای اسلامی

02-Baran[WwW.KamYab.IR]

این تحلیلگر آمریکایی با بیان اینکه “به نظرم یک فرصت را از دست دادیم” ادامه می دهد: «می‌توانم تصور کنم اگر به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل به آمریکا آمده بود، می‌شد کسی مثل چارلی رز او را در تلویزیون دعوت کند، شاید با یکی از گروگان‌های سابق آمریکایی، و می‌شد به این قضیه خاتمه بدهیم. شاید حتی عذرخواهی می‌کرد. می‌شد این فرصت را به او بدهیم که برای گروگان‌گیری عذرخواهی کند. ولی این فرصت را از دست دادیم و در عوض، حالا تلخی بیشتری در بین است و کلی توهین مطرح شد.

معلوم است که کنگره از هر فرصتی استفاده می‌کند تا بهانه‌ای برای انتقاد از ایران پیدا کند؛ به‌خصوص در این مقطع زمانی خیلی حساس. حیف شد که این‌طور شد.»

عضو ارشد موسسه آمریکایی آتلانتیک با توجه به تغییر موضع برخی دانشجویان پیرو خط امام از مواضع انقلابی خود در سال های دولت موسوم به اصلاحات اظهار می دارد: «من چند نفر از ایرانی‌هایی را می‌شناسم که در آن گروگان‌گیری شرکت داشتند و بعد اصلاح‌طلب شدند؛ کسانی مانند عباس عبدی و ابراهیم اصغرزاده. آنها در دهه هفتاد شمسی، اصلاح‌طلب شدند.

وی با بیان اینکه “آنها در یک مناقشه سیاسی داخلی گیر افتادند” اضافه می کند: به‌هرحال زمانی که آن اقدام را کردند، خیلی جوان بودند. اغلب در اوایل دهه بیست سالگی بودند. وسط انقلاب بود. آنها سفارت را تصرف کردند ولی این‌طور نبود که بخواهند آن‌جا بمانند؛ چه برسد برای ۴۴۴ روز…

درباره آقای ابوطالبی که اصلا به نظر می‌رسد او جزو کسانی نبود که برنامه حمله به سفارت را ریختند. گاه به گاه برایشان ترجمه کرده است. ولی از برنامه‌ریزان گروگان‌گیری نبوده است. به نظرم اغراق‌آمیز است که او را تروریست بخوانیم!»

اسلاوین در پاسخ به اینکه “همین امروز دولت‌های ایران و آمریکا در این باره چه کار می‌توانند بکنند که وضعیت بهتر پیش برود؟” می گوید: می‌شود امیدوار بود که زمانی بالاخره هر دو کشور بتوانند رسما از یک‌دیگر بابت همه آسیب‌هایی که به هم‌دیگر زده‌اند، عذرخواهی کنند.

هماهنگ‌ کننده گروه ویژه ایران در اندیشکده آتلانتیک با تکیه بر “عذرخواهی” و بیان اینکه “آمریکا هنوز خاطره گروگان‌گیری سال ۱۳۵۸ را از یاد نبرده” بیان می کند: «آمریکا باید برای کودتای ۲۸ مرداد عذرخواهی کند، باید برای حمایت از صدام حسین در جنگ با ایران عذرخواهی کند، باید برای شلیک‌کردن به هواپیمای مسافربری ایران عذرخواهی کند. اقدامات وحشتناک خیلی زیادی هستند که دولت آمریکا مسئولشان بوده است.

ایران هم باید برای گروگان‌گیری عذرخواهی کند و بگوید که واقعا بی‌حرمتی بوده که یک سفارت خارجی را تصرف کند و دیپلمات‌هایش را برای ۴۴۴ روز به گروگان بگیرد. نمی‌دانم چه زمانی ممکن است وقت این عذرخواهی‌ها برسد ولی روشن است که اول باید مذاکرات هسته‌ای را پشت سر بگذاریم.»

باربارا اسلاوین در حاشیه اجلاس غیرمتعهدها در تهران

01-Baran[WwW.KamYab.IR]

بی بی سی فارسی با اشاره به مطلب روزنامه کیهان و انتقاد از سکوت دولت در موضوع معرفی حمید ابوطالبی و ندادن روادید به او از این تحلیلگر آمریکایی می پرسد که “به نظرتان تندروهای داخل ایران چه اندازه از این وضعیت نفع می‌برند؟”

اسلاوین در پاسخ به این سوال بی بی سی می گوید: «با هر چیزی که برای دولت حسن روحانی بد شود، به نفع تندروها در ایران است. آنها می‌خواهند نشان دهند که آقای روحانی بر خلاف چیزی که ادعا می‌کند، در دیپلماسی وارد نیست. تندروهای ایران همیشه دنبال نقطه ضعفی در او هستند. درست مثل تندروها در آمریکا که همیشه دنبال راهی برای انتقاد از رئیس‌جمهور باراک اوباما می‌گردند.

به هر حال این مایه خجالت می‌شود که کسی را به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل معرفی کنید و بعد طرف دیگر آن را رد کند.

ولی به نظرم درس خوبی است برای دولت ایران که یک زمانی بالاخره باید با این مساله گروگان‌گیری روبه‌رو شود. باید عذرخواهی شود. یک جور خاتمه رسمی برای آن. این‌طوری روابط ایران و آمریکا بهتر می‌شود. شاید بشود برای شروع، به این فکر کنیم که با چه شیوه‌هایی می‌توانیم عذرخواهی کنیم.»

عضو ارشد شورای روابط خارجی آتلانتیک در پاسخ به این سوال بی بی سی فارسی که “پیشنهادی هم برای چنین شیوه‌هایی دارید؟” پیشنهادی را نیز برای شیوه‌ ای عذرخواهی ایران بیان می کند و می افزاید: «به نظرم ایران بهتر است فرد دیگری را برای نمایندگی در سازمان ملل متحد معرفی کند. به هر حال ماجرای آقای ابوطالبی محو می‌شود.

مطمئن ام که می‌توانند فرد شایسته دیگری را پیدا کنند که ارتباطی با بحران گروگان‌گیری نداشته باشد.»

وی حتی پای خود را فراتر می گذارد و با این گفته که “مثلا معاون وزیر خارجه ایران، عباس عراقچی” نماینده ایران در سازمان ملل را نیز تعیین می کند.

اسلاوین با این گفته که “چرا او را به نیویورک نفرستند؟ او برای این سمت خیلی خوب است. آقای عراقچی تجربه زیادی در تعامل با مقام‌های آمریکایی دارد و آب‌دیده شده است” اضافه می کند: «حتما افراد دیگری هم هستند که با گروگان‌گیری هیچ ارتباطی نداشته باشند.

نماینده ایران در نیویورک کسی است که باید با آمریکایی‌های زیادی هم ملاقات کند. فقط مسئله سازمان ملل نیست. این است که ایران به کسی نیاز دارد که با آمریکایی‌ها آشنا باشد و بتواند روی جامعه مدنی این‌جا و همین‌طور اعضای کنگره و افراد دیگری که میل دارند به نیویورک بروند و او را ببینند، تاثیر مثبتی بگذارد.»

اینکه بی بی سی فارسی، بلندگوی دستگاه سلطنتی انگلیس از میان جنایات بی شمار آمریکا علیه مردم ایران و از این گفتگو تیتر “ایران تلخی خاطره گروگان‌گیری را دست‌کم می‌گیرد” را برمی گزیند چندان جای تعجب نیست.

اما این عضو ارشد یک موسسه امریکایی که با نسخه “عذرخواهی” جنایات آمریکا علیه ملت ایران را فیصله می دهد، یک یهودی امریکایی متنفذ در میان تصمیم گیرندگان سیاست خارجی امریکا است و طی سالیان اخیر دسترسی ویژه ای به مقامات و چهره های سیاسی رسمی و غیر رسمی ایران داشته است.

مقایسه تسخیر لانه جاسوسی آمریکا از سوی دانشجویان پیرو خط امام که به آزادی جاسوسان آمریکایی ختم شد، با جنایات هولناکی نظیر هدف قرار گرفتن هواپیمای ایرباس با بیش از ۲۰۰ جانباخته، و یا حمایت همه جانبه صدام و گروهک های تروریستی نظیر منافقین از سوی آمریکا و صدها کودتا و دشمنی دیگر، از سوی اسلوین در حالی صورت می گیرد که وی انتظار دارد مقامات ایران همانند عده ای به اصطلاح اصلاح طلب، در قبال تصمیم قانونی خود عذرخواهی کنند.

اسلاوین روزنامه نگاری است که در خلال حوادث پس از انتخابات ۸۸ مواضع ضد ایرانی بسیاری داشته و یکی از حامیان فتنه در رسانه‌های آمریکا به شمار می‌رود و نام موسسه ای که اسلاوین عضو آن است، در لیست اعلام شده موسسات برانداز وزارت اطلاعات آمده است.

وی از سال ۱۹۹۶ تا کنون ۸ بار به ایران سفر کرده که آخرین سفر وی پیش از حضور در نشست خبری حسن روحانی، به حضور او برای پوشش اجلاس سران غیرمتعهدها در تهران باز‌می‌گردد که در حاشیه آن مصاحبه‌ای اختصاصی هم با علی‌اکبر صالحی وزیر امورخارجه وقت کشورمان انجام داد. اسلاوین در سفرهای خود پیش از انتخابات سال ۱۳۸۸ با هاشمی‌رفسنجانی و میرحسین موسوی نیز دیدار داشته است.

اسلاوین همچنین در کسوت کارشناس حوزه خاورمیانه در سایت آمریکایی المانیتور (el.monitor) متن مصاحبه با دکتر احمدی‌نژاد در سفر به نیویورک را نیز منتشر کرده بود که پس از مدتی دفتر رئیس‌جمهور پیشین، چنین مصاحبه‌ای را از اساس تکذیب کرد.

01-BBC[WwW.KamYab.IR]

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه