سیل بیسابقه در صربستان و بوسنی به روایت تصویر

سیل بیسابقه در صربستان و بوسنی به روایت تصویر

بدنبال بارش شدید باران و جاری شدن سیل در صربستان، وضعیت فوق العاده در این کشور اعلام شده است. در حالی که سیل شدید در صربستان و بوسنی مردم را به شدت گرفتار کرده، گروه‌های امداد از بالگرد و قایق‌های تندرو برای نجات خانواده‌ها استفاده می‌کنند. هزاران نفر از شهروندان صربستان و بوسنی بدلیل سیل و طغیان آواره شده‌اند. به گفته مقامات بلگراد میزان بارش باران در ۴۰ ساعت به اندازه دو ماه در سالهای گذشته بوده است و این میزان بارش در ۱۲۰ سال اخیر بی سابقه است. در بوسنی هم شرایط از کنترل خارج شده و سیل در بخشهایی از سارایه وو زندگی مردم را مختل کرده است. سیل در شهرهای مرکزی این کشور سبب قطع برق و حدود یک سوم مناطق این کشور شامل خانه ها، پل ها، جاده ها و خطوط راه آهن زیر آب رفته است. سیل در کرواسی نیز موجب تخلیه هزاران نفر شده است.

پس از سیل، پدیده رانش زمین نیز خطراتی جدی را متوجه مردم بوسنی و هرزگوین کرده است. جاری شدن سیل و رانش زمین به مشکلی جدی و بی سابقه برای کشورهای منطقه بالکان بدل شده است. این بلای طبیعی تاکنون تنها در دو کشور بوسنی و هرزگوین و صربستان جان ۴۷ نفر را گرفته و قریب به یک میلیون و ششصد هزار نفر را آواره کرده است. یک میلیون شهروند بوسنیایی خانه و کاشانه خود را از دست داده اند، این تعداد یعنی یک چهارم کل جمعیت این کشور. وخامت اوضاع در حدی است که روز سه شنبه، ۳۰ اردیبهشت، در بوسنی و هرزگوین عزای عمومی اعلام شده است.

زلاتکو لاگومجیا، وزیر خارجه بوسنی و هرزگوین در این باره گفت: “رانش زمین دارد کشور را کاملا نابود می کند. تاکنون بیش از دو هزار رانش را ثبت کرده ایم. در کشور حدود ۹۴۰۰ میدان مین باقی مانده که مساحتی ۱۹۳ کیلومتری از این میادین گرفتار رانش شده اند.” در صربستان نیز اوضاع مشابهی حاکم است، کرواسی هم در امان نمانده. حالا با گرم شدن هوا، در کنار نجات جان بازماندگان، شیوع بیماری نیز به دغدغه های بالکان اضافه شده است. این سیل در یک قرن گذشته بی سابقه است. عکس های خبرگزاری های خارجی از مناطق سیل زده را در ادامه ایمیل می بینید.

سیل بیسابقه در صربستان و بوسنی به روایت تصویر - تصویر 1 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه