سیاوش خواهانی: گروه - بچه‌های ایران - در تک‌تک حرکات نوستالژیک کشور حضور خواهد داشت

سرویس هنر؛ بخش موسیقی:

به گزارش جوان ایرانی به نقل از موسیقی ما، پس از صعود تیم ملی والیبال ایران به مرحله پایانی لیگ جهانی والیبال قطعه‌ای به نام «اوج پرواز» در فضای مجازی منتشر شد. انتشار این قطعه با صدای یازده چهره مطرح نظیر «امین حیایی»، «کامبیز دیرباز»، «امید حجت»، «نیما نکیسا»، «مازیار عصری»، «پویا امینی» و «علی ضیاء» و... واکنش‌های متفاوتی را در میان مخاطبان به دنبال داشت. در کاور آن اثر نام «سیاوش خواهانی» به عنوان آهنگساز و مجری طرح درج شده بود. او و برادرش «سیامک خواهانی»، آهنگساز و نوازنده ویولن گروه «آریان»، سال‌ها است که در عرصه موسیقی فعالیت دارند. به بهانه قطعه اوج پرواز و شروع جدی فعالیت‌های گروه بچه‌های ایران با سیاوش خواهانی گفتگویی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید:

سیاوش خواهانی درباره ایده شکل گیری گروه «بچه‌های ایران» گفت: «من گروهی به نام «سایه‌ها» را داشتم که در سال ۸۵ و با حضور جمعی از خواننده‌های خوب تشکیل شد و تنها هنرپیشه همراه ما هم «پویا امینی» بود. مشکل اعضای آن گروه این بود که بیشتر قصد داشتند به اصطلاح روی همدیگر را کم کنند و خیلی به فکر ارائه یک اثر هنری خوب نبودند. هرچند که هرکدام از اعضا پس از جدایی از گروه توانستند به بزرگ‌تر��ن ارکستر‌ها راه پیدا کنند و بهترین ارکستر‌ها را به نام خودشان ثبت کنند. تجارب و ایده‌های آن گروه پس از ۷ سال وقفه و از سال ۹۲ با عنوان گروه «بچه‌های ایران» به مرحله اجرایی رسید. بچه‌های ایران درس بزرگی از گروه سایه‌ها گرفت و آن هم این بود که مبنای فعالیت‌های گروه بر صمیمیت باشد. به همین دلیل توانستیم افرادی را جذب کنیم که فارغ از عواید اقتصادی در گروه حضور داشته باشند. با ارتباطات خوبی که بازیگران سینما داشتم توانستم در کنار دوستانی نظیر «امین حیایی»، «کامبیز دیرباز» و «کامران تفتی» و... فعالیت را با جدیت دنبال کنیم. من فکر می‌کردم که حتی ما نتوانیم آن انسجام اولیه گروه سایه‌ها را هم داشته باشیم. اما قطعه «اوج پرواز» به ما ثابت کرد که می‌توانیم. اعضای گروه مصمم هستند تا با بهره گیری از تجارب گذشته بتوانیم یک تیم منسجم را داشته باشیم. اسم بچه‌های ایران مسئولیت سنگینی را بر دوش ما نهاده است. زیرا طی جلساتی که با دوستان داشتیم قرار شد که در تک تک حرکات نوستالژیک کشور حضور داشته باشیم. به این نتیجه رسیدیم که ضمن ارائه قطعات عاشقانه می‌توانیم با افتخار به موضوعات مهم کشور هم بپردازیم. ما بر اساس ایده‌ها و اتفاقات موجود در تقویم جلو می‌رویم و برای مناسبت‌های مختلف قطعاتی را آماده می‌کنیم. افتخار می‌کنیم که پرچم سه رنگ ایران بخشی از لوگوی گروه ما است و موید این است که ما تابع مقررات رایج و جاری کشور عزیزمان هستیم. قطعه دوم گروه بچه‌های ایران با عنوان «کودک و بمب و عروسک» که برای بچه‌های غزه است مراحل تولید را سپری می‌کند و به زودی از طریق سایت «موسیقی ما» و سایر رسانه‌های کشور منتشر می‌شود. در این قطعه سرکار خانم «نسرین مقانلو»، بازیگر توانای سینما و تلویزیون، بخشی از ترانه را دکلمه کرده‌اند و به گروه بچه‌های ایران ملحق شدند.»

وی در ادامه پیرامون مشکلات حضور چهره‌های سر‌شناس در این گروه افزود: «نکته جالب این است که حدود ۱۰ بازیگر مرد و زن عضو گروه هستند. جالب‌تر این است که تمامی این دوستان در یک قطعه حضور نخواهند داشت. آسیب‌شناسی این اتفاقات را از گذشته انجام داده‌ایم و برای آن‌ها برنامه ریزی کرده‌ایم. اساسا دلیل اینکه تمامی بازیگران در یک قطعه حضور نخواهند داشت همین است. ما می‌خواهیم بین بازیگران، ایجاد انگیزه کنیم و هنرپیشه‌های ما دغدغه‌های زیادی برای ورود به عرصه موسیقی دارند. به این نتیجه رسیده‌ایم که در یک قطعه اگر بیش از سه سوپراستار داشته باشیم قطعا آن کار شکست خواهد خورد. به دلیل اینکه سوپراستارهای ما با هم رقابت خواهند داشت و این رقابت منجر به شکست آن ترانه می‌شود. در حقیقت ما یک سوپراستار در کنار یک استار خواهیم داشت. منظور از سوپراستار، یک بازیگر باتجربه است که در کنار چهره‌ای قرار می‌گیرد که تجربه کمتری دارد.»

او در بخش مسائل موسیقایی گروه هم گفت: «بهترین ترانه سرا‌ها، آهنگساز‌ها و تنظیم کننده‌ها در کنار گروه ما حضور دارند. افتخار گروه این است که عرصه حضور به تمامی هنرمندان شایسته از اقصی نقاط ایران را می‌دهد و ثابت خواهیم کرد که واقعا بچه‌های ایران هستیم. برای ما تفاوتی ندارد که هر هنرمند در چه استانی زندگی می‌کند و توانایی او ملاک قرار می‌گیرد. کما اینکه «محسن افراسیابی»، تنظیم کننده قطعه کودک و بمب و عروسک، از استان اصفهان است. اگر هر هنرمندی نقدی بر فعالیت‌های گروه ما داشته باشد با کمال میل آن نقد را می‌پذیریم. در مقابل اگر حس کنیم که کسی قصد تخریب ما را دارد با قطعات خوب خودمان حرف‌های زیادی را بیان خواهیم کرد.»

خواهانی درباره انتشار آلبومی با قطعات این گروه و احتمال برگزاری کنسرت خاطرنشان کرد: «اساس فعالیت این گروه بر مبنای تهیه آلبوم و کنسرت است. در حال حاضر مشغول بررسی پیشنهادات چند شرکت تهیه و تولید آثار موسیقی هستیم. اسپانسرهایی در حال مذاکره با ما هستند که هرکدام سرمایه گذاری‌های سطح بالایی را در کشور انجام می‌دهند. همانطور که گفتم اسم بچه‌های ایران باعث شده است که مردم از ما توقعات زیادی داشته باشند و باید هم بهترین‌ها را انتخاب کنیم. باید جواب اعتماد مردم را بدهیم و بگوییم که افتخاراتی را برای اسم ایران کسب می‌کنیم. هرچند که فکر می‌کنم بازپس گیری نام ایران از آن گروه لس آنجلسی برای مردم کشور ما افتخار بزرگی بوده است. اسم بچه‌های ایران توسط آن گروه لس آنجلسی به ابتذال کامل کشیده شده بود. با فروپاشی آن گروه ما توانستیم که این عنوان را احیا کنیم و به همه مردم ایران نشان دادیم که اولین افتخار ما بازپس گیری نام مقدس ایران بود.»

وی درباره قطعه اوج پرواز که چندی پیش از سوی این گروه و برای حمایت از تیم ملی والیبال منتشر شد تصریح کرد: «اگر رشادت‌های تیم ملی والیبال نبود شاید این گروه تشکیل نمی‌شد. اعضای تیم ملی والیبال رفاقت دیرینه‌ای با اعضای گروه ما دارند. افتخار ما این است که مربیان تیم ملی والیبال برزیل و آلمان که سال گذشته و امسال به ایران آمدند اعلام کردند، بخش زیادی از دلایل شسکت ما به ترانه شما مربوط می‌شد که تماشاگران حاضر در سالن را تهییج می‌کرد. خیلی‌ها می‌گفتند که اتحاد تماشاگران در سالن به واسطه حضور استار‌ها و خواننده‌های حاضر در این گروه است. کلمه اوج پرواز برگرفته از پرواز والیبالیست‌ها است. اولین پرواز این گروه هم در آسمان موسیقی پاپ با موفقیت همراه بود. سفارش تولید این قطعه برای لیگ جهانی سال گذشته به ما ارائه شد که با حضور پویا امینی، «مازیار عصری» و «فرشید سرباز وطن» کار را تولید کردیم. فدراسیون به همین سه نفر قانع بود ولی ما قصد داشتیم که نشان دهیم تیم ملی والیبال از حمایت تمامی هنرمندان برخوردار است و تغییراتی در آن اثر لحاظ شد. این قطعه برای تیم ملی برزیل هم جالب بود و ما برای آن‌ها یک نسخه از کار را ایمیل کردیم که با استقبال آن‌ها مواجه شد. در مقابل هم قطعه موسیقی که برای حمایت از تیم برزیل و در سبک سامبا تولید شده بود را به عنوان هدیه دریافت کردیم.»

سرپرست این گروه نهایتا افزود: «فقط می‌خواهم از این رسانه به دوستداران موسیقی اعلام کنم که ما برای رقابت یا رجزخوانی با کسی به این عرصه وارد نشده‌ایم. می‌خواهیم به همگان نشان دهیم که این گروه می‌تواند با حضور هنرپیشه‌ها و خواننده‌های بر‌تر، آثار نوستالژیک متعددی را ارائه کند. حتی ما قطعاتی را بازخوانی کرده‌ایم که مجوز آن‌ها از وزارت ارشاد دریافت شده است. انتشار این قطعات جنجال زیادی به پا خواهد کرد و برای مردم جالب خواهد بود. همچنین قطعاتی برای «خلیج فارس»، دریاچه «ارومیه»، «لاله» و «لادن»، کودکان غزه، کودکان سرطانی «محک» و مادر قطعا در کنار قطعات عاشقانه این گروه طرفداران بسیاری را از بعد هنری و احساسی ارضا خواهد کرد. در پایان این نکته را مجددا عنوان می‌کنم که دروازه‌های این گروه را به روی تمامی موزیسین‌ها، هنرپیشگان، ترانه سرایان و خوانندگان خوش ذوق و با استعداد کشورمان باز نگه می‌داریم. مخاطبان خاص قطعات ما باید در هر ترانه منتشر شده، شاهد سورپرایز شدن با چهره‌های جدیدی باشند.»

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه