سال‎هاست بحث افزایش عمل سزارین نسبت به زایمان طبیعی به یکی از نگرانی های حوزه سلامت جامعه تبدیل شده است. شاید این عمل راحت و بی‌دردسر به نظر برسد اما در باطن آنقدرها هم بی‌خطر نیست. اندر عوارض رستم زایی. واقعا چرا خانم ها بیشتر تمایل دارند با این روش فرزندشان را به دنیا بیاورند؟ آیا قبل از انتخاب به طور کامل از عوارض آن باخبر می شوند؟ نقش متخصصان این وسط چیست؟ پاسخ همه این پرسش ها را در این پرونده می خوانید. همه دردسرهای سزارین. تنها مزیت زایمان سزارین انتخابی، اطلاع مادر از چگونگی زایمان و ...

سزارین، مامان را لب این پرتگاه‌ها می‌برد

 

1-Sezareyan[wWw.kamyab.ir]

سال‎هاست بحث افزایش عمل سزارین نسبت به زایمان طبیعی به یکی از نگرانی های حوزه سلامت جامعه تبدیل شده است. شاید این عمل راحت و بی‌دردسر به نظر برسد اما در باطن آنقدرها هم بی‌خطر نیست.

اندر عوارض رستم زایی

واقعا چرا خانم ها بیشتر تمایل دارند با این روش فرزندشان را به دنیا بیاورند؟ آیا قبل از انتخاب به طور کامل از عوارض آن باخبر می شوند؟ نقش متخصصان این وسط چیست؟ پاسخ همه این پرسش ها را در این پرونده می خوانید.

همه دردسرهای سزارین

تنها مزیت زایمان سزارین انتخابی، اطلاع مادر از چگونگی زایمان و عامل دیگر راحتی آن برای جراح است اما سزارین یک جراحی بسیار جدی است. بیایید قبل از هر چیز این خطرات را مرور کنیم.

بهبود آسان نیست

بهبود جراحی سزارین ساده نیست. مدت معمول اقامت در بیمارستان بعد از جراحی سزارین معمولا چهار تا پنج روز است و در مقایسه با دو روز برای مادرانی که زایمان طبیعی دارند، کمی طولانی تر است. از آنجا که رحم نزدیک روده ها و مثانه قرار دارد، برش سزارین باید به دقت انجام شود چرا که ممکن است به ارگان های دیگر آسیب رسیده و سبب خونریزی یا عفونت شود. از طرفی جفت در عمقی به رحم چسبیده و به سختی خارج می شود بنابراین ممکن است خطر خونریزی سنگین وجود داشته باشند. پزشکان معتقدند بیش از ۴۰ درصد خانم هایی که سه سزارین بیشتر داشته اند ممکن است دچار این عوارض شوند. بنابراین انجام زایمان سزارین باید محدود به افرادی شود که از نظر پزشکی لازم است نجات دهنده جان مادر باشد.

افزایش خطر خونریزی در سزارین

خونریز به دنبال سزارین و عفونت های محل عمل و رحم تقریبا دو برابر بیشتر از زایمان طبیعی است.

بیهوشی خطرناک

مسئله بیهوشی حین سزارین می تواند مشکلاتی را برای مادر به وجود آورد. علاوه بر عوارض بیهوشی می توان به مشکلات ادراری مانند سوزش ادرار، عفونت های ادراری و درد ناحیه مثانه پس از سزارین اشاره کرد.

شادابی پس از زایمان طبیعی

سرحالی و شادابی مادر پس از زازمان طبیعی نکته بسیار مهمی است. مادری که زایمان طبیعی می کند، همان روز پس از زایمان به راحتی می تواند کارهای مربوط به خود و بچه را انجام دهد اما مادری که سزارین می کند چند روز باید استراحت کند. دردهای پس از سزارین نیز خیلی زیاد است؛ به طوری که مادر نیاز به مسکن پیدا می کند.

سزارین: سد راه زایمان طبیعی

مادر می تواند پس از فقط یک بار سزارین، زایمان طبیعی داشته باشد اما مادران اغلب این نکته را نادیده می گیرند. در چنین شرایطی ممکن است خانمی دو یا سه بار تحت عمل جراحی قرار گیرد و همین مسئله باعث افزایش احتمال چسبندگی ها و دردهای ناشی از آن می شود.

مشکل کاهش وزن بعد از زایمان سزارین

خانم هایی که زایمان طبیعی دارند بسیار زودتر از خانم های سزارینی فعالیت روزانه خود را آغاز می کنند و به واسطه فعالیت ها و ورزش های بعد از زایمان زودتر به تناسب اندام می رسند؛ چرا که عوارض بیهوشی و درد ناشی از بخیه ها و فشارهای شکمی را ندارند.

سزارین؛ دشمن اولین واکسن نوزاد

مادرانی که زایمان طبیعی دارند در شیردهی به نوزاد خود موفق ترندو به دلیل درد زیاد، خونریزی یا بیهوشی، نوزاد را از خوردن آغوز به عنوان اولین واکسن، محروم نمی کنند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه