دومین سوگواره ملی عکس -یاس- عکاسان را فرا خواند

دومین سوگواره ملی عکس «یاس» عکاسان را فرا خواند

دومین سوگواره ملی عکس «یاس» با هدف به تصویر کشیدن آیین‌های عزاداری ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) عکاسان حرفه‌ای و آماتور را فرا خواند.

به گزارش جوان ایرانی به نقل ازفارس ، این سوگواره در دو بخش عزاداری‌های فاطمی و کودکان عزادار اردیبهشت‌ماه سال 93 برگزار می‌شود و عکاسان علاقه‌مند برای شرکت در این سوگواره تا 20 فروردین‌ماه سال 93 مهلت دارند تا با مراجعه به سایت دبیرخانه http://www.yasps.com/ و ثبت نام اولیه، آثارشان را ارسال کنند.

بنا بر فراخوان، بخش عزاداری‌های فاطمی، شامل تمامی عکس‌هایی می‌‏شود که به صورت خاص به نمایش عظمت عزاداری ایام شهادت حضرت زهرا (س) می‌‏پردازد. به طور مثال دسته‌های عزاداری، مراسم‏ عزاداری، تشییع نمادین، تعزیه خوانی، محل نمادین کوچه‏های بنی هاشم و... که در شهر‌ها و نقاط مختلف این سرزمین و دیگر کشور‌ها برگزار می‌‏شود.

بخش کودکان عزادار نیز شامل تمامی عکس‌هایی می‌‏شود که صرفا به صورت مستند، نمایشگر کودکان عزادار حضرت زهرا‏ (س) می‌‏باشد. به این نکته توجه شود که حتما در عکس‏‌ها نماد یا نشانه‌هایی وجود داشته باشد که نمایانگر ایام فاطمیه و شهادت حضرت صدیقه کبری‏ (س) باشد.

هر عکاس حرفه‌ای و یا آماتور می‌‏تواند در هر بخش حداکثر 10 تک عکس و 3 مجموعه عکس ارسال کند.

هیات داوران حداکثر 80 تک عکس و 20 مجموعه عکس را برای راه‌یابی به نمایشگاه انتخاب می‌‏کنند.

به تمامی شرکت‌کنندگان که آثار آنها به نمایشگاه راه می‌‏یابد، گواهی شرکت و مبلغ 700 هزار ریال به ازای هر عکس اهدا خواهد شد.

تمامی عکس‌های راه یافته به نمایشگاه در قالب کتابی به چاپ خواهد رسید و همچون دوره اول سوگواره، یک نسخه از کتاب به صاحبان آثار راه یافته اهدا خواهد شد.

با توجه به این که موضوع عکس‏‌های این سوگواره مستند اجتماعی است، از این رو طبق تعریف ارائه شده از سوی هیئت داوران برای عکس مستند اجتماعی، این آثار باید ضمن معرفی فضا، مکان، شاخصه‏‌های قومی و نمادهای شاخص در رسوم، بدون دستکاری‏‌های فنی (که جنبه مستند بودن عکس را مخدوش ساخته باشد) ارسال شوند.

سازماندهی جزیی و چیدمان‏‌هایی که به تعریف بهتر مراسم و شاخصه‏‌های آن و همچنین غنای تصویری کمک کند بلامانع است.

هیئت داوران در تعریف مجموعه عکس نیز یادآور شده‌اند که : « یک مجموعه عکس تکرار یک عکس نیست! بلکه به مثابه یک قصه یا روایت است که به جنبه‏‌های مختلف موضوع می‌‏پردازد به گونه‏‌ای که تعریف جامع و مبسوط‏‌تری از موضوع مستفاد گردد. بنابراین توصیه می‌‏شود که یک مجموعه عکس شامل یک عکس نمای باز، یک عکس نمای بسته و یک عکس دیتیل یا بخشی جزیی‏‌ از عناصر موجود در صحنه باشد. مابقی عکس‏‌ها نیز می‌‏تواند از زوایای مختلف به تعریف و توصیف این عکس‏‌ها کمک نماید. همچنین بیان روایی و یا توالی عکس‏‌ها که یک مضمون یا موضوع خاص را دنبال می‌‏کند در قالب مجموعه عکس‏‌ها قابل تعریف است.»

جو��یز برگزیدگان نیز به شرح زیر است.

بخش اول، عزاداری‌های فاطمی:

در بخش اول به 5 نفر از برگزیدگان بدون اولویت لوح تقدیر، تندیس سوگواره و مبلغ 15 میلیون ریال اهدا خواهد شد.

بخش دوم، کودکان عزادار:

در این بخش به 3 نفر از برگزیدگان بدون اولویت لوح تقدیر، تندیس سوگواره و مبلغ 10 میلیون ریال اهدا خواهد شد.

داوری آثار این سوگوار را مجتبی آقایی، امیر علی جوادیان و محمد مهدی رحیمیان برعهده دارند و محمدحسین فاضل هرندی دبیر سوگواره است.

آثار ارسالی تا پایان فروردین‌ماه سال آینده داوری می‌شود و در زمانی که متعاقباً اعلام خواهد شد نمایشگاه آثار منتخب برپا می‌شود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه