خسرو سینایی:در عاشق شدن صادق هدایت شک نکنید!


خسرو سینایی:در عاشق شدن صادق هدایت شک نکنید!

در را که باز می کند، گویی وارد موزه هنرهای معاصر تهران شده یی. نقاشی های گیزلا سینایی و فرح اصولی را که پیشتر در فیلم های مستندی که از ایشان دیده بودم، حالا از نزدیک می دیدی: و بسیاری از کارهای ژازه تباتبایی، یاسمین سینایی و دیگران. مشغول دیدن این آثار هستی که دعوتت می کند بنشینی. برایت چای و شیرینی می آورد. حالا هر دو نشسته ایم.

 

 

سیگاری روشن می کند و از لابه لای دودهایی که با نگاهت بالا می رود، مرگ انسان ایرانی در صدویازدهمین زادروزش از «خانه شماره ۱۱» با ما سخن می گوید. انسان ایرانی ، که از بمبئی ۱۳۱۵، هنوز «طبع و فروش در ایران ممنوع است»، برایش حکم جاودانگی «ممنوع»، صادر می کند، اما بعد یک قرن ما هنوز هدایت می خوانیم: از «بوف کور» حرف می زنیم.

 

به «زنی که مردش را گم کرد» جواب می دهیم. از «سگ ولگرد» به «سه قطره خون» می رسیم. به «حاجی آقا» و «علویه خانم» سلام می کنیم. و از ترس این سرمای استخوان سوز بهمن ، خود را لای پالتوی زمستانی ات «زنده به گور» می کنی به امید «فردا»... «فردا»یی که هنوز با هدایت زنده است، فردایی که از بعد ۲۸ بهمن ۱۲۸۱ آغاز شده بود و از فردای ۱۹ فروردین ۱۳۳۰ ادامه یافته بود رو به خیابانی به ابدیت... هنوز نشسته ایم و زمان ما را با خود می برد تا یازده سالگی خسرو سینایی که مصادف است با خودکشی صادق هدایت. همچنان راه مان را پی می گیریم تا می رسیم به «سینما آزادی»، ۱۳۵۰ و مسعود کیمیایی.

 

 

روی یکی از صندلی های چوبی نشسته ایم و «داش آکل» را می بینیم. به هدایت فکر می کنیم که همچون «گارودا» بال هایش را در امتداد خط افق گشوده، و به همه جا «سایه» گسترده. از سه اقتباسی که سال ها بعد از «بوف کور» می شود هم حرف می زنیم: بزرگمهر رفیعا (۱۳۵۱)، کیومرث درم بخش (۱۳۵۳) و رائول روییز کارگردان شیلیایی (۱۹۸۱) . «گفت وگو با سایه» یا به گفته خسرو سینایی، «گفت وگو با هدایت» را با این پرسش شروع می کنیم: «جناب صادق خان، متولد ۲۸ بهمن ۱۲۸۱، فرزند هدایت قلی خان و زیورالملوک، بفرمایید به ما بگویید در چه سالی و برای چه خودکشی کرده اید؟» بخش هایی زیادی از این مصاحبه به دلیل محدودیت امکان چاپ نیافت، اما سعی شد تا آنجایی که ممکن است به بخش های مرتبط با انسان ایرانی پرداخته شود: «صادق هدایت، متولد ۱۹ فروردین ۱۳۳۰، صادره از پرلاشز، شماره ۸۵، فرانسه.»

 

 


آقای سینایی، شما وقتی ۱۱سال بیشتر نداشتید، صادق هدایت در دهه سی (۱۹ فروردین ۱۳۳۰) خودکشی می کند. نخستین آشنایی تان با هدایت به چه زمانی برمی گردد؟


صداق هدایت دو یا سه سال از پدر من کوچک تر بود، و اتفاقا همان سال هایی که در پاریس بود، پدر من هم پزشکی می خواند. البته من در آن سن وسال نمی توانستم آثار هدایت را بخوانم، اما از سیزده سالگی به بعد چرا. می خواندم. یادم می آید آن دوران آثار ترجمه را بسیار می خواندم. از جمله آندره ژید. یک کتابفروشی سر چهارراه کالج بود به اسم «باوفا»، می رفتم کتاب های ۱۵تومانی را می خریدم و سریع می خواندم و پس می دادم و بعد کتاب های ۱۳تومانی را و به همین ترتیب تا آخر. کتاب های هدایت را هم همین طور خواندم: از «سگ ولگرد» تا «سه قطره خون» و... و البته «بوف کور». البته بوف کور را به خاطر فضای آن بود که دوست داشتم، چون در آن زمان چیز زیادی از آن نمی فهمیدم که بتوانم آن را تحلیل کنم. این آشنایی اولیه من از هدایت بود. به این ترتیب یک شناخت کلی و مجذوب نسبت به هدایت پیدا کردم. آن دوره، در ادبیات داستانی فارسی، هدایت را دوست داشتم و جمالزاده. این دو کتاب جمالزاده «فارسی شکر است» و «یکی بود و یک نبود» را به لحاظ زبانی می پسندیدم و کتاب های هدایت را به لحاظ فضاسازی. بعدها البته زبان هدایت در «حاجی آقا» و «علویه خانم» به نسبت فضاسازی اش به اوج خود می رسد.

 

 


نخستین جرقه هایی که بعدها به ساخت «گفت وگو در سایه» کشیده شد، از کجا در ذهن شما شکل گرفته بود؟


همان دوره ( دهه ۴۰ ) در آکادمی موسیقی و هنرهای نمایشی وین که دانشجوی سینما بودم در موزه فیلم وین، فیلم های مختلف از دوره های مختلف را می دیدم. یک سری فیلم های دهه ۱۹۲۰ اروپا بود که فیلم های اکسپرسیونیست و سوررئالیست اروپا بود. یادم هست که آن زمان درواقع وقتی بعضی از این فیلم ها را که می دیدم، مثل «مطب دکتر کالیگاری»، «گولم»، «نوسفراتو» و «دانشجوی پراگ»، توی ذهنم جرقه می زد که فضاها چقدر شبیه بوف کور هدایت است. به خصوص آن فضاهای اکسپرسیونیستی را دقیقا در بوف کور می دیدم و به سه قطره خون که می رسید به سوررئال جهت می گرفت.

 

 


یعنی شما می خواهید بگویید ایده و طرح اولیه «گفت وگو با سایه» از اینجا در ذهن شما شکل گرفته است تا شما ۵۵ سال بعد (۱۳۸۵) از مرگ هدایت به سراغ هدایت بروید؟ آقای سینایی، واقعا چه چیزی در هدایت بود که شما را بعد از این همه سال درنهایت به «گفت وگو با سایه» کشاند؟


این ایده ها در ذهنم بود، اما هرگز موقعیتی جدی پیش نیامده بود که عمیقا به آن بپردازم یا تصمیمی برای ساخت یک فیلم بگیرم. چیزی که برایم مهم بود، می خواستم از طریق سینما به هدایت نگاه کنم؛ چراکه از روان شناس گرفته تا دوستان هدایت و دیگران به طریقی راجع به هدایت صحبت کرده بودند. حدود سال ۸۲ به جنوب رفته بودم که با حبیب احمدزاده آشنا شدم. قراری گذاشتیم در همان سال و ایشان راجع به تحقیقی که درباره هدایت انجام داده بودند، گفتند که مایل است از آن فیلمی ساخته شود. من که از قبل این ایده را به طور نامنظم در ذهنم داشتم و جزو دغدغه هایم بود، وسوسه شدم. به ایشان گفتم من نه قهرمان سازم و نه بت شکن، ولی این کار را لازم می دانم که انجام بگیرد؛ یعنی تاثیراتی که هدایت از سینما و فیلم های اروپا گرفته بود به ویژه در «بوف کور» و بعدها در «گجسته دژ» و «تخت ابونصر».

 

 


این ایده و طرح اولیه، از همان ابتدا از آقای احمدزاده بود؟ یا طرح و ایده یی بود که با طرح اولیه شما که در همان دهه های ۴۰ و ۵۰ در ذهن تان شکل گرفته بود، یکی بود؟


آقای احمدزاده تحقیقش را از قبل انجام داده بود و من وقتی تحقیق را خواندم، متوجه شدم که ایشان با ظرافت نکاتی را پیدا کرده اند. من فضاهای کلی در ذهنم بود و ایشان اجزای این فضاها را درآورده بود. این شد که تصمیم گرفتیم که منصفانه این کار را انجام دهیم.


بر اساس شواهد موجود، هدایت ۲۳ یا ۲۴ ساله حتما تحت تاثیر این فیلم ها بوده است. همان طور که خود هدایت می گوید: «من تقلید نمی کنم، من ترانسپوز می کنم»؛ ترانسپوز به مفهوم گرفتن یک ایده و آن را به شکل خود و زبان خود برگرداندن است. جهانگیر هدایت جمله یی دارد که به نظرم تاییدی بر همین موضوع است: «بزرگ ترین دستاورد هدایت این بود که ادبیات غرب را به نوعی ترانسپوز کرده و به زبان خودش درآورد که برای خواننده ایرانی هم قابل فهم است. » ترانسپوز تقلید نیست بلکه مکتبی است که در اوایل قرن نوزدهم در اروپا شکل گرفته است که فارسی آن می شود: «پراکنده گزینی» یا به زبانی ساده می توان گفت تمثیلی از همان «فیل در تاریکی» مولاناست، که هرکس در تاریکی با لمس یک قسمت از فیل، بخشی از حقیقت را بازگو می کند. این تکنیک در فرانسه شکل گرفته، به ویژه که برای اهالی ادبیات مورد استفاده قرار می گرفته است. بر اساس همین است که هدایت وقتی بخش اول بوف کور را در پاریس شروع می کند، که بعدها در هند آن را به پایان می برد، از همین تکنیک بهره می گیرد. او در پاریس و طبق آنچه جهانگیر هدایت به من گفته است، بارها به سینما می رفت، که حتی در برخی مواقع در یک ماه چهل بار به سینما رفته است. کی؟ در مقطع زمانی دهه ۱۹۲۰. مقطعی که فیلم های اکسپرسیونیست و سوررئالیست شاهکارهای دنیای سینما بود. من معتقدم که اگر هدایت در زمانه ما می زیست، مطمئنا فیلمساز می شد تا یک نویسنده.

 

 


البته من ندیدم که به طور مستقیم در داستان هایش به سینما یا فیلم هایی به صورت ضمنی اشاره کرده باشد؟ حالا مستقیم یا غیرمستقیم.


چرا. در نامه هایش و در کارت هایش مثلا اشاره کرده است که رفته و فیلم «نیبلونگن» را دیده و از آن لذت برده است. برای هدایت و نسل هدایت، سینما آن طور که امروز برای ما مطرح است، به شکلی جدی مطرح نبوده و اتفاقا خیلی ها از من می پرسند تو چطور در آن زمان رفتی و سینما خوانده یی. خب، طبیعی است که به ذهن هدایت نمی رسید که فیلمساز شود. دور از واقع بود. ببینید، من وقتی نوشته یی از هدایت را می خوانم یا نقاشی هایش را می بینم، مقایسه که می کنم، تاثیر مکاتب آن زمان را می بینم. هدایت چهره یی کشیده که دقیقا می خواسته از پیکاسو و براک پیروی کند. با موسیقی کلاسیک مانوس بوده.

 

این را دوستان نزدیکش تایید کرده اند، هرچند در مورد موسیقی ایرانی گفته شده که در یک مجلس خصوصی در فرانسه، با شنیدن صدای تار اشک ریخته، که من این را می گذارم به حساب غم غربت. اما شخصا درباره شناخت او درباره موسیقی ایران نمی توانم یک نظر مشخص بدهم، اما موسیقی هایی که گوش می داده، موسیقی های خیلی خوب کلاسیک بوده. اینهاست که می خواهم بگویم چرا اگر هدایت زنده می بود، فیلمساز می شد البته فیلمساز خاص، درست مثل «بوف کور»ش در ادبیات. آدمی که چهل بار در ماه می رفته سینما و فیلم هایی مثل «گولم» و «مطب دکتر کالیگاری» و «نوسفراتو» را می دیده، آن هم زمانی که تنها ۲۴ سالش هم بیشتر نیست و از فضای آن زمان ایران رفته به اروپا، چطور می تواند تاثیر نگرفته باشد؟

 

در اینکه او یک نویسنده نابغه و حساس بوده که تردیدی نیست ولی در اینکه یک جوان ۲۴ ساله از ایران آن زمان به اروپا رفته و تاثیرپذیرفته هم نمی توان ایرادی وارد دانست. هدایت با پدیده ها برخورد داشته و تاثیرپذیرفته، به ویژه اینکه تقلید مستقیم هم نبوده بلکه ترانسپوزکننده بوده. او همه تاثیرات را پذیرفته و حالا او به عنوان انسان ایرانی آن را نوشته.

 

 


تاثیرپذیری هایی را که از سینما می گویید هدایت آنها را برگرفته، به چه شکل بوده؟ می شود به طور مستند به ما بگویید .


اگر بخواهم مواردی را برشمرم، در وهله اول به فیلم «نوسفراتو» (دهه ۱۹۲۰) ساخته مورنا اشاره می کنم. هدایت در «بوف کور» می نویسد: «... گویا کالسکه چی مرا از جاده مخصوص یا از بیراهه می برد. بعضی جاها فقط تنه یی بریده و درخت های کج و کوله دور جاده را گرفته بودند و پشت آنها خانه های پست و بلند به شکل های هندسی، مخروط ناقص با پنجره های باریک و کج دیده می شد که گل های نیلوفر از لای آنها درآمده بود» این صحنه، دقیقا برداشتی از بخشی از فیلم «نوسفراتو» است: آنجایی که کالسکه یی در میان مه از بین درختان در حال عبور است تا به خانه یی می رسد با همین مشخصات.

 

باز هم اگر بخواهم از همین فیلم مثالی دیگر بزنم، پیرمرد خنزپنزری که هدایت در بوف کور تصویر می کند، تداعی همان پیرمرد خنزرپنزری است که مورنا در «نوسفراتو» تصویر کرده است. هدایت در بوف کور می نویسد: «مثل این است که در کابوس هایی که دیده ام، اغلب صورت این مرد در آنها بوده است. پشت این کله مازویی و تراشیده او... » که دقیقا یادآور همان کله مازویی در نوسفراتو است. در دیگر کارهای هدایت هم کم وبیش همین «پراکنده گزینی» وجود دارد، اما نه به شدت «بوف کور». مثلا در «تخت ابونصر» می خوانیم: «وارنر یک مشت کندر و اسفند و صندل که قبلا تهیه کرده بود روی گل آتش پاشید. دود غلیظ و معطری در هوا پراکنده شد. بعد دور خود را با زغال روی زمین دایره یی کشید.» این تصویر، دقیقا یادآور صحنه یی از فیلم «گولم» (دهه ۱۹۲۰) ساخته پاول وگنر است.

 

 


من در اینجا تاکید کنم که با این نوع نگاه مشکلی ندارم و موافقم که تقلیدی نبوده بلکه هدایت تاثیرپذیرفته و اگر تصویر/ ایده/ مضمونی را از فیلمی برداشته، تصویر را در یک موقعیت و جایگاه دیگری به کار برده و یک مضمون دیگر به آن داده است.


دقیقا. این کاری نیست که تنها هدایت می کرده، بلکه تکنیکی است که در ادبیات آن زمان رایج بوده. چیز عجیب غریبی هم نبوده و هدایت که بسیار اهل مطالعه بوده، از آن استفاده کرده. یک سوالی اینجا پیش می آید که: چرا «بوف کور» در آثار هدایت دیگر تکرار نشد؟ یک جوان بااستعداد نابغه ۲۴ ساله می خواهد یک تکنیک را تجربه کند و اینجا جالب است که بدانیم وقتی که هدایت بخشی از بوف کور را در فرانسه می نویسد، آن را پخش نمی کند. هدایت می آید ایران، چند سالی در ایران می ماند و بعد به هند می رود و در هندوستان بخشی هایی از اسطوره های هندی به شکل ترانسپوز شده وارد بوف کور می شود. در آنجا شما وقتی آن دو برادر بازرگان را می بینید که عاشق «بوگام داسی» می شوند، باید آزمایش مار ناگ را بگذرانند. آن کسی که از این آزمایش سربلند بیرون بیاید، می تواند با زن ازدواج کند. خب، این اسطوره های هندی است.

 

ویشنو و شیوا است که باید آزمایش مار «ناگ» را ببینید که یکی از آنها با «لاکشمی» ازدواج کند. این همان ایده است، منتها تغییرشکل یافته آن است. اینجاست که من می گویم باید منصفانه قضاوت کنیم، بدون اینکه به ما بربخورد. هر هنرمندی به طور طبیعی ایده هایش از یک جایی می آید و هدایت هم از این قاعده مستثنی نبوده است؛ آن هم هدایتی که روشنفکرترین آدم زمانه خودش بوده، اسطوره را می شناخته، فرهنگ عامه را می شناخته، ادبیات اروپا را می شناخته، سینما را می شناخته، نقاشی را می شناخته، موسیقی را می شناخته و خب طبیعی است که وقتی به ایران هم می آید بر روشنفکران آن زمان تاثیر می گذارد.

 

او با همین ذهن بازش است که دنیا را بهتر از همعصرانش می دیده است. این نشان تیزهوشی و کنجکاوی این آدم است که فیلم هایی که از نظر هنری جزو شاهکارهای سینماست را می دیده و از آنها تاثیر می گرفته یا می پذیرفته و البته در جهت هایی که می خواسته. من این را می دانم در کافه فردوس که می نشسته و برای عکس رضاشاه بر اسکناس های آن زمان شاخ می گذاشته. من حتی درباره اسم بوف کور هم حدسم این است که می تواند الهام گرفته از پرنده اسطوره یی هندی «گارودا» که شبیه جغد است، باشد. گارودا کلمات اسرارآمیز را بر دنیا می پراکند.

 

 


شما فقط تاکید بر بوف کور دارید؟


بله. البته جسته/گریخته در کارهای دیگر هدایت هم هست، اما به وضوح در «بوف کور» این را می توان دید. در «تخت ابونصر» و «گجسته دژ» هم هست.


هدایت در «بوف کور» می گوید که آنچه می نویسد، تنها وسیله یی است برای گزارش به «سایه» خویش: «اگر حالا تصمیم گرفته ام که بنویسم، فقط برای این است که خودم را به سایه ام معرفی کنم؛ سایه یی که روی دیوار خمیده و مثل این است که هرچه می نویسم، با اشتهای هرچه تمام تر می بلعد. برای اوست که می خواهم آزمایشی بکنم؛ ببینم شاید بتوانم یکدیگر را بهتر بشناسیم. » آقای سینایی، از همین زاویه من، نگاه فرمال را در «گفت وگو با سایه» هم می بینیم. برداشتی فرمال از بوف کور برای روایت زندگی مردی که ۴۸ سال با مرگ و زندگی برای جاودانگی دست وپنجه نرم می کرد.


همین طور است. و طبیعی است که من این را از آنجا گرفتم. وقتی هدایت می گوید به «سایه خودم» که کلی معنا می دهد: درواقع ما بر اساس این فکر که اگر گنجشکی که در حال پرواز است، و سایه اش روی زمین می افتد، می توان گفت سایه، همان گنجشک واقعی است. در اینجا وقتی می گوییم «گفت وگو با سایه»، در اصل «گفت وگو با هدایت» است، البته نه هدایتی که در قالب یک جسم فیزیکی می بینیم.


درباره زندگی هدایت، ما کمتر به ماجرای عشقی هدایت با آن دختر فرنگی ترز ورود پیدا می کنیم، اما به نظر می رسد شما در «گفت وگو با سایه» عکس این را عمل می کنید. شاید برای دراماتیزه کردن فیلم مستند/داستانی تان روی این موضوع مانور داده اید یا دلسوزی یا همذات پنداری با هدایت یا... شما بگویید آقای سینایی؟


هدایت آدم بسیاری حساسی است و در این تردیدی نیست. جوانی ۲۴ساله است که در عاشق شدنش هم شکی نیست. هر آدمی طبیعی در این سن عاشق می شود. آن عشق هم سندیت تاریخی دارد. اینکه خودکشی اول او برای چه بوده، وقتی که به فونتن بلو می رود، چه اتفاقی می افتد که عکس العمل ترزی را در پی دارد که قبلا به او گفته بود: «گربه کوچوولوی ایرانی من!»، و اینکه چه اتفاقی می افتد که خودش را به رودخانه می اندازد، که درنهایت نجات پیدا می کند، همه اینها را می توان گفت برمی گردد به چیزی که بین او و ترز اتفاق افتاده.


یعنی شما می گویید خودکشی هدایت برمی گردد به ترز؟


من این را نمی گویم. اساس این فکر هم چیزی بود که آقای احمدزاده به آن رسیده بود. ولی یک نکته هست و می توان آن را ثابت کرد که فاصله های زمانی نشان می دهد که به احتمال قریب به یقین یک مشکلی با ترز پیدا کرده بود که متاسفانه خیلی ها نسبت به این نوع نگاه فیلم موضع گرفتند و گفتند که هدایت بزرگ به خاطر عشق یک دختر خودکشی کرده؟ اصلا هنرمندی که عاشق نشود، چطور می تواند خلق کند؟ این بت سازی هاست که به نظرم غلط است. زمان های خودکشی می تواند این نکته را که بین او و ترز باید چیزی اتفاق افتاده باشد، درست نشان می دهد. اینجا یک نکته دیگر هست که باید به آن تاکید کنم. در پایان فیلم گفته می شود که شاید آن روزی که هدایت می رود در خانه که شیر گاز را باز کند، اگر در آن لحظه ترز را می دید تغییر عقیده می داد. اینجا برای من یک جنبه نمادین پیدا می کند. معتقدم آدمی بدون عشق نمی تواند زندگی کند، مگر اینکه کدو تنبل باشد.

 

آدمی با حساسیت های هدایت که وقتی در شرایطی قرار می گیرد که نه دیگر آن احترامی که در سفارت برایش قایل هستند، اکنون قایل اند و نه دیگر آنقدر پولی دارد که با آن زندگی کند، آن هم هدایتی که در یک خانواده اشرافی بزرگ شده، آدمی که شوهرخواهرش رزم آرا را کشته اند و... خب طبیعی است که به مرگ فکر کند. کدام دانشجوی ایرانی است که وقتی می رود فرانسه، سفیر او را رسما به شام دعوت می کند؟ به همین دلیل است که وقتی در کافه فردوس برای عکس رضاشاه شاخ می گذارد، نمی گیرند زندانی اش کنند، بلکه می گویند برود و می رود به هندوستان. اینجاست که می گویم به خانواده هدایت ظلم شده است.

 

اگر بخواهیم بگوییم که خانواده اش او را نمی فهمیدند، اشتباه محض است. اتفاقا هدایت که آن زمان هم گیاهخوار بود، یک اتاق مخصوص داشت. هر وعده جداگانه غذای گیاهی اش را برایش می آوردند. پس نیاییم برای اینکه یک نفر را مظلوم نشان بدهیم و دیگری را ظالم، دست به این کارها بزنیم. من می گویم این توهین به هدایت است که بگوییم او را در خانواده اش مورد توجه قرار نمی دادند و... درحالی که هدایت آدمی حساس بود که درد دنیا داشت و درواقع در تمام عمر با خودش این درد را حمل می کرد. هدایت نمی خواست این قانون را بپذیرد که ظالم و مظلوم وجود دارد که... بگذریم.

 


آقای سینایی، مرگی که پایان فیلم آن را مرتبط می کنید به ترز، فکر نمی کنید این خودکشی به زعم شما در «گفت وگو با سایه» تاکید بر تراژیک بودن آن است؟ یعنی تقلیل آنچه هدایت به آن معتقد بوده است. هرچند نه فقط هدایت، بلکه بسیاری در هنر و ادبیات بودند که به خاطر عشق دست به خودکشی زده اند، اما من می خواهم بگویم به نظرم این با واقعیت زندگی هدایت جور درنمی آید. از این بگویید لطفا، تا در ادامه بگویم چرا.


البته راجع به ترز که گفتید، باید بگویم برای من ترز نماد عشق است که خالی بودنش در زندگی هدایت او را به تصمیم خودکشی می کشاند. یک چیزی برای من مهم بوده که هدایت در شرایطی رسید به پوچی، که عشق دیگر برای او معنایی نداشت. هدایت در دوره یی زندگی می کرد که خودکشی یکی از راه هایی بود که بشر متفکر به آن رسیده بود؛ نه فقط در هنر و ادبیات، در جاهای دیگر هم. مثلا قرارداد ۱۹۱۹ که بسته می شود، آق اولی خودکشی می کند؛ برای اینکه قراردادی بسته شده که برای او غیرقابل هضم است. درست در همان زمان می بیند که نروال شاعر سوررئال فرانسوی خودکشی می کند. ما در چه زمانه یی هستیم؟ میان دو جنگ جهانی. وقتی هدایت خودکشی می کند، جنگ جهانی دوم هم تمام شده. آمال و آرزوها نابود شده، ایده آل ها نابود شده. و هدایت همه را تجربه کرده. به نوعی پوچی رسیده و در چنین شرایطی است که یا باید قاعده بازی را بپذیری یا چاره یی جز خودکشی نداری. و خب برای هدایت... من شخصا معتقدم این هم یکی از راه های ممکن بوده است و هنوز هم معتقدم که اگر آن روز ترز را می دید و با او می رفت به کافه نئان، جایی که خیلی دوستش داشت، یک قهوه می خوردند، او مطمئنا خودکشی نمی کرد، شاید یک ماه بعد خودش را می کشت، اما آن روز خودکشی نمی کرد.


شما می دانید که هدایت در ۱۹ فروردین خودکشی می کند آقای سینایی.


بله.


بگذارید از همین روز خودکشی هدایت (۱۹ فروردین)، پل بزنیم به آثار هدایت. هدایت در تمام دوران زندگی اش دچار یک دوگانگی بود بین روح و روان نامیرا و جسم میرا. این در داستان هایش هم هست. در جایی به روح و روان بعد از مرگ معتقد است، در جایی نه. هدایت مدام در این درگیری ها بالا و پایین می شود. در «بوف کور» نیز بر این تاکید می کند؛ تاکیدی که هدایت جاودانگی معنوی را با خلق بوف کور برای خودش به ارمغان آورد؛ یعنی همان جاودانگی برای جسم میرایش که در نام «صادق هدایت» متبلور شده است. جاودانگی نام هدایت با بوف کور اتفاق می افتد، اما هدایت هنوز در جست وجوی یک جاودانگی ابدی دیگر است: جاودانگی روح یا روان ابدی. هدایت درگیری پاردوکسیکالی با خود دارد که او را در یک سردرگمی به دو خودکشی می کشاند: یکی نافرجام (اردیبهشت ۱۳۰۷، انداختن خود در رودخانه مارن) و دیگری فرجام (فروردین ۱۳۳۰، گازگرفتگی) اینجا همان چیزی است که من می گویم هدایت به آن آگاهی رسیده است، پس خودکشی برای فرار از این دوگانگی است. چون این درگیری ها برای روحیه حساس او و عدم پاسخ مناسب و قانع کننده یی، او را واداشته به خودکشی. اینجاست که به نظرم هدایت در خودکشی اول، تحت تاثیر ناخودآگاهی است که او را به خودکشی می کشاند، اما نجات پیدا می کند. این درگیری ها برای هدایت از یک سو برخاسته از آیین بودا و زرتشت است و زاویه دیگر فضای آن زمان اروپا که به سمت یک نوع نهیلیسم سوق داده می شد، به ویژه که هدایت هر دو جنگ جهانی را نیز تجربه کرده بود. هدایت بودییست، از تناسخ روح، به پوچی اروپایی و درنهایت به جاودانگی روح زرتشتی می رسد. جاودانگی ای که در ۱۹ فروردین اتفاق می افتد. روزی که به نظر من از پیش انتخاب شده بود .


چیزهایی که شما می گویید تناقضی ندارد با آنچه من می گویم. شما زندگی تان خالی از عشق می شود. به پوچی می رسید. دیگر بازی را نمی خواهید ادامه بدهید، با آگاهی ای که شما می گویید در ۱۹ فروردین به جاودانگی می رسد. یک آدمی که خودش تصمیم می گیرد و می گوید خب پس من در این تاریخ این کار را می کنم، این آن لحظه یی است که من به خلأ مطلق عاطفی برسم و به نظر من عشق آن عاملی است که می تواند جلوی این خلأ را بگیرد. حتی برای مدت کوتاهی. حالا من تصمیم می گیرم که کی از این بازی خارج شوم و برای ذهنی مثل هدایت که خلاق باشد که به قول شما که ۱۹ فروردین می گویید، در تناقض نیست. تصویر ذهنی هدایت هم شاید همینی باشد که شما می گویید. اعمالی که آدم انجام می دهد، ظاهرکردن آن چیزی است که از درون وی می گذرد. هدایت برای نوشتن داستان هایش باید یک فضای ذهنی شناخته شده یی می داشته بر اساس حساسیت هایش و مطالعاتش؛ برای اینکه لحظه یی که خودتان را نابود می کنید، در آنجا همه این عوامل و عوالم ذهنی در رفتار شما تاثیر دارد، اگر شما معتقدید که آب یا سایه نقش هایی هستند که در داستان هایت منعکس می کنید، در لحظه یی هم که خودکشی می کنی دست به انتخاب می زنید که کدام یکی را انتخاب کنید. برای من شخصا دارزدن زیبا نیست یا خودکشی یا شلیک گلوله به سر بد نیست، ولی قایقی وسط دریا با شعله هایی که آن را و تو را می سوزاند و در دریا غرق می شود، زیباتر است. این تصویر ذهنی که سال ها با من بوده را حالا سعی می کنم شرایط آن را فراهم کنم، برای اینکه این خودکشی برای من زیبا جلوه می کند و این هم طبق آنچه شما می گویید ممکن است برای هدایت هم از پیش مشخص شده باشد تا تصویر ذهنی اش را عملی کند.

 


اما آقای سینایی، من می خواهم بگویم که شما در آنچه در فیلم می گویید، پوچی یا خلأ عاطفی است که هدایت را به سمت بازکردن شیر گاز می کشاند، این نوع نگاه تقلیل هدایت به چیزی است که به آن معتقد نبود. شما نگاه سینمایی تان را برای تراژیک نشان دادن این مرگ به کار می برید، نگاهی که از منظر زیباشناسانه هم می توان به آن نگاه کرد که به نظرم این با واقعیت آنچه هدایت درگیر آن بوده، در این فیلم تقلیل داده شده. یعنی شما امر زیباشناسانه را بر امر واقع ترجیح داده اید.


حرف شما ممکن است از یک زاویه درست باشد. به همین دلیل است که گفتم بوف کور برای من «گارودا» را به ذهن متبادر می کند. حالا شما فکر می کنید اگر فروغ در ۳۲ سالگی کشته نمی شد و امروز زنده بود و در بین ما، آیا فروغی بود که امروز ما می شناسیم؟


شاید نه.


شاید نه. شاید فکر می کنید کامو تصادف نمی کرد، کاموی امروز بود؟ به هرحال، کامو می میرد و می شود یک اسطوره. بشر هر چقدر هم بخواهد بگوید واقع بین هستم، درنهایت ته ذهنش یک چیزهایی برایش روشن نیست. حتی وقتی که هدایت کارت آخری که می نویسد و می گوید: «دیدار به قیامت. » آن هم برای هدایتی که یک عمر با این مفاهیم درگیر است، چه چیزی را نشان می دهد؟ بشر همواره میان منطق و علم و ناشناخته ها سرگردان است و بسیاری از سوال ها را هم نمی داند و وقتی به لحظه یی می رسد که می خواهد برای زندگی اش تصمیم بگیرد، مطمئن باشید بسیاری از ناشناخته ها در ذهنش بازی می کند. شاید آنچه شما می گویید، شاید... من نه نمی گویم، همانقدر که می گویم بوف کور را شاید از گارودا گرفته، اما می تواند قابل تامل باشد آنچه می گویید.

 


بگذارید این روز را ۱۹ فروردین بشکافیم. ۱۹ فروردین در آیین ایرانیان زرتشت «فروردین روز» نام دارد، که چون این روز با ماه فروردین یکی می شود، جشن «فروردین گان» می گیرند، که یکی از جشن های دوازده گانه ماهانه در طول دوازده ماه سال است. فروردین گان جشنی است برای یادبود درگذشتگان.

 

یعنی عملا بر اساس آیین ایرانیان باستان که در آیین سوگواری هایشان سیاه نمی پوشند، بلکه برای ابدیت روان درگذشته جشن می گیرند چراکه به زعم آنها روحش جاودانه شده است. فروردین به معنای فروهر ها و ماه فرودین، ماه فروهرهاست. یعنی جشنی در پاسداشت فروهرها. آیا فروهر هدایت در این روز برای جاودانگی روحش وقتی که او مفهوم این زندگی را در زندگی دیگری دریافته بود، چنین روزی را انتخاب می کند تا پاسخ قطعی تناقض هایش را بدهد؟

 

به نظرم هدایت سرانجام در این روز از دوگانگی به یگانگی می رسد. فروهر یکی از نیروهای باطنی است که به عقیده بهدینانی که هدایت از آنها در داستان هایش نام می برد، پیش از آفرینش وجود داشته و پس از مرگ و نابودی آنها، به عالم بالا رفته و پایدار می ماند. این نیروی معنوی را که می توان جوهر حیات نامید، نامیراست. هدایت تن به یک خودکشی مقدس می زند، که عملا تراژیک نیست، او با این خودکشی مقدس، جاودانگی ابدی را همان طور که پیش تر با بوف کور برای خودش خلق کرده بود در قالب تن میرایش، این بار برای جاودانگی روحش خلق می کند.

 

همان طور که در همان نامه یی که شما هم به آن اشاره کردید که هدایت نوشته: «دیدار به قیامت»؛ این است که می گویم ارتباط آن به ترز، تقلیل آن باوری است که هدایت به آن معتقد بوده است، وگرنه من نیز چون شما با عشق و عاشق شدن مشکلی ندارم و می تواند مرگی اینچنین هم برای بسیاری اتفاق بیفتد، اما به نظرم در مورد هدایت تقلیل فکر و اندیشه و زندگی هدایت به چیزی زمینی است که درنهایت در تضاد با آن قرار می گیرد. چراکه عشق به همان صورت که می تواند یک زندگی را نجات دهد، می تواند موجب نابودی زندگی یک انسان هم بشود.


هر آدم متفکری می تواند دچار این پارادوکس شود. خوش به حال آن کسانی که فکر نمی کنند. مساله قطعی، نتیجه گرفتن نیست، مساله پویا فکرکردن است و در این پویا فکرکردن، شما همیشه دچار تردید هستید. من تاکید می کنم هدایت به عنوان یک آدم حساس و نابغه، طبیعی است که دچار این تردیدها باشد. واقعیت های ملموس او را اذیت می کرد، اما بااین حال نمی توانست بگوید که وقتی که نیست چه اتفاقی خواهد افتاد. خیلی از اتفاق ها را نمی توان گفت با کدام منطق می توان جواب داد. برای همین من اینها را کامل کننده هم می دانم نه در تناقض باهم. هدایت به عنوان ذهنی پویا برای جاودانه شدن، جاودانگی روحش همچون بوف کور به مثابه گارودا، وقتی یک آدمی همچون او که تمام هم و غمش را بر این گذاشت که همراه آثارش ماندگار شود، خودکشی یکی از عواملی است که این ماندگاری را تقویت می کند.


اما همان طور که گفتم هدایت برای ماندگاری آثارش این کار را نکرد. او پیش تر در بوف کور ماندگار شده بود، پس عملا نیازی به خودکشی نداشت که همه نگاه ها را با این خودکشی به سمت آثارش بکشاند که، «مرا بخوانید»! هدایت یک جاودانگی دیگر می خواست که همان طور که گفتم آن جاودانگی روحش بود که حالا به پاسخ آن رسید بود از پس تناقضاتی که ۴۸ سال با آن زندگی کرده بود، با آن درگیر بود و درنهایت به پاسخ آن رسید.


البته اینها نمی تواند در تناقض با یکدیگر باشند. در اینجا باید از شما تشکر کنم که بعد از نمایش «گفت وگو با سایه»، هیچ کس از کسانی که به عنوان هدایت شناس و غیره بودند، نیامدند که بگویند این فیلمی که شناخت نامه هدایت است، به این دلایل غلط است یا مثلا درست. اما شما صراحتا می گویید به دلیل عشق ترز نبوده، اما من می گویم ترز نماد عشق است، لااقل برای مدتی، و این اتفاق خوبی است که امروز افتاد و ما در این مباحثه نشستیم و درباره آن حرف زدیم و به نظرم به نکات جالبی رسیدم که تاکنون راجع به آن فکر نکرده بودم.


برای من همین طور آقای سینایی و اما به عنوان آخرین سوال، اکنون اگر بخواهید هدایت را از زاویه دوربین خودتان در صدویازدهمین زادروزش ببینید و تصویر کنید، دوربین را به کدام وجه هدایت حرکت می دهید؟


یک روشنفکر واقعی زمانه خودش، که بسیار حساس بود، از کودکی. آدمی که با تفکر به مرحله یی می رسد که دست به انتخاب می زند: ادامه زندگی یا پایان زندگی. باز تاکید می کنم با تفکر به آن می رسید، اما عواملی مثل عشق می توانست از آن پیشگیری کند. ترز من، نماد عشق است. آدمی که من از هدایت می شناسم، سینما می رود، موسیقی گوش می دهد، عاشق می شد، و حالا اگر ۱۹ فروردینی که شما هم می گویید آگاهانه انتخاب شده باشد، امروز نشد، یک روز دیگر... یک روز دیگر... یک روز دیگر... به این ترتیب نگاه امروز من به هدایت، آدمی است که درد دنیا دارد، ولی آرمانگرا است، واقع بین نیست در بسیاری از مواقع، در جزییات می خواهد بپذیرد، اما زورش نمی رسد که آن را عوض کند.


تلاشش را هم می کند. هدایت انسان ایرانی واقعی است که من می گویم روشنفکر واقعی ایران است. نمونه کامل یک «انسان ایرانی» بود.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه