جهانگیر هدایت:ورود ممنوع «خانه هنرمندان» برای صادق هدایت!


جهانگیر هدایت:ورود ممنوع «خانه هنرمندان» برای صادق هدایت! - تصویر 1

نهادی به نام «خانه هنرمندان ایران» برپا شده، همان طور که از نامش پیداست خانه ای است برای هنرمندان ایران و باید در این «خانه» انواع و اقسام برنامه های «هنری» اجرا شود. تا سال 1386 برای صادق هدایت در خانه هنرمندان لااقل هر سال سه برنامه هنری داشتیم ولی از سال 1386 با اجرای هر برنامه ای در این خانه از جانب مسوول آن مخالفت شد و در خانه هنرمندان نه تنها به روی صادق هدایت بلکه بسیاری دیگر از هنرمندان این مملکت بسته شد.

سال گذشته یک بار مدیر این خانه در یک مصاحبه اظهار کرد اگر برای صادق هدایت تقاضای برگزاری برنامه ای شود، بلامانع است ولی وقتی تقاضا کردیم دبه درآورد و قبول نکرد.

 

 

امسال هم در شهریورماه کتبا تقاضا کردیم که در بهمن ماه یک روز را به برنامه صادق هدایت تخصیص بدهند. بعد از یک ماه ونیم مکاتبه و مذاکره و معطلی معموله جواب آمد که تا آخر سال یعنی حدود 160روز حتی یک روز هم مقدور نیست به صادق هدایت واگذارند و خیال کردند با یک نامه چهارخطی همه چیز تمام شد غافل از اینکه خانه هنرمندان ارث پدری کسی نیست، از بیت المال ساخته شده و تغذیه می شود و باید فقط به کارهای هنری و هنرمندان اختصاص داده شود. خانه هنرمندانی که مشهورترین و عالی قدرترین نویسنده معاصر ایران، صادق هدایت را به خانه اش راه نمی دهد بهتر است نام دیگری برای خود برگزیند و کلمه هنر را از روی این خانه بردارد. نویسنده ای که آثارش به 28زبان دنیا ترجمه شده، کسی نیست که بخواهند او را به خانه «هنر» راه بدهند یا ندهند.

 

 

صادق هدایت از ستون های اصلی این خانه است و ما هم سهم او را خواستیم. ما از 365روز سال فقط یک روز را خواستیم. ولی متاسفانه به رغم گشایشی که در فضای فرهنگی این مملکت ملاحظه می شود برخی مسوولان خانه هنرمندان که برگزیده سال های قبل هستند و هنوز تغییر ارزش های فرهنگی ادبی را درک نکرده اند چقدر ناپسند است که می گویند صادق هدایت به خانه هنرمندان راه ندارد. در تغییراتی که در حوزه های فرهنگی، هنری و ادبی پیش آمده یک فکر اساسی هم باید برای «خانه هنرمندان ایران» کرد تا ما بتوانیم در بهمن ماه 92 یک روز برای بزرگ مرد ادبیات معاصر ایران برنامه ای داشته باشیم.


نویسنده: جهانگیر هدایت

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه