جنتی: شهروندان افسرده را شاد کنیم

سرویس هنربه نقل از موسیقی ایرانیان؛ بخش موسیقی:

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای این مراسم که به مناسبت روز کرمان در حاشیه بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران صورت گرفت با ادای احترام به اهالی فرهنگ و ادب استان کرمان بیان کرد: شخصیت های علمی و فرهنگی که امروز از خطه کرمان برخاسته اند ستارگان درخشانی هستند که در آسمان علمی، ادب و هنر می درخشند. کرمان خاستگاه شهیدان و ایثارگرانی است که در طول دفاع مقدس از حیثیت کشور دفاع کرده اند. هر کدام از این شخصیت ها بخشی از نام آوران کرمان هستند که حتی نقش تعیین کننده ای در اداره کشور داشتند.

وی افزود: آیت الله هاشمی رفسنجانی دولتمردی است که نه تنها ایران بلکه همه سیاستمداران دنیا او را به عنوان شخصیتی برجسته می شناسند و آن گونه که امام بزرگوار فرمود: «هاشمی زنده است تا انقلاب زنده است» نقشی که او در پیروزی انقلاب اسلامی داشت امروزه نقشی بی نظیر است و من مردی مثل ایشان را نمی شناسم که تا این حد تاثیر در وضعیت انقلاب داشته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: بزرگان دیگری چون باستانی پاریزی و استاد مرادی کرمانی هم از جمله شخصیت های برجسته استان کرمان هستند که سالیان دراز است من و شما با آثار این بزرگان آشنایی داریم. ما در استان کرمان شخصیت برجسته ای مانند حجت السلام دعایی داریم که افتخارم این است بیش از ۵۰ سال با او دوستی و آشنایی دارم. ما کودک بودیم که در محضر ایشان، مبارزه محبت و عطوفت را آموختیم و اینها همگی نشان دهنده سرمایه عظیمی است که استان کرمان برخوردار است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: چندی پیش در جلسه ای همراه با استاندار کرمان و هنرمندان این منطقه احساس کردم واقعا کرمان تا چه اندازه منطقه ای پربار است که نه تنها در کشور بلکه در مقیاس های جهانی باید از این فضا برای تقویت فرهنگ، هنر و ادب کشورمان بهره جست. من امیدوارم بتوانیم به عنوان یکی از خادمان عرصه فرهنگ و هنر تا آنجا که می توانیم به ایجاد فضاهای فرهنگی در استان کرمان و برای ایجاد نشاط در جامعه تلاش کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: در برخی از استانهای کرمان مانند شهرهای دیگر ایران مردم دچار افسردگی هستند، پس ما باید با داشتن این همه سرمایه عظیم فرهنگی و هنری تلاش کنیم تا نشاط و شادی آفرینی در بین مردم ایجاد شود تا هیچگاه شاهد افسردگی آنها نباشیم.

جنتی با اشاره به ظرفیت های فرهنگی هنری استان کرمان در اجرای برنامه های فرهنگی هنری توضیح داد: خوشبختانه کرمان جزو استانهایی است که ما خیلی راحت برنامه های فرهنگی و هنری مان را در آنجا انجام می دهیم. متاسفانه در برخی از مناطق که ائمه جمعه به طور کلی موسیقی را حرام اعلام می کنند و به فتواهای مراجع نیز توجهی نمی کنند و به نوعی خود را ولی مردم می دانند اما در استان کرمان ائمه جمعه با یک بینش صحیح به ما کمک می کنند و حتی در بسیاری از موارد ما را از نظرات ارزشمندشان بهره می کنند و این نکته بسیار مهمی است که امیدوارم استمرار داشته باشد.

مراسم امضای تفاهم نامه برگزاری جشنواره ملی موسیقی مقامی استان کرمان جمعه ۲۵ اردیبهشت ماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با استاندار کرمان در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.

همچنین رزم حسینی استاندار کرمان در ادامه این مراسم با بیان اینکه استان کرمان افتخارات زیادی در عرصه های فرهنگی دارد بیان کرد: اصولا در حوزه توسعه یافتگی یکی از شاخص ها میزان جامعه و کتابخوانی است بنابراین لازم است همه ما تمام تلاش خود را انجام دهیم که بتوانیم در عرصه توسعه یافتگی فرهنگی به شاخص هایی که مد نظر مان است دست پیداکنیم گرچه به نظر می رسد کاری را که دیگران آن در قدیم انجام می دادند ما باید ادامه می دادیم تا کودکانمان به بزرگانی چون حافظ، سعدی و دیگر شعرای ادبیات پارسی رغبت پیدا می کردند موضوعی که طی سالهای اخیر کم رنگ شده است.

وی در با اشاره به این مراسم که در چهارچوب گرامیداشت روز کرمان در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار می شد، توضیح داد: در دولت تدبیر و امید اتفاقات خوبی در استان کرمان افتاد و به اقرار اهالی فرهنگ و هنر این استان بار دیگر نشاط فرهنگی به این استان بازگشت به طوری که امروزه استان کرمان به لحاظ فرهنگی در رتبه های اول کشور قرار گرفته است و این هم به برکت همراهی اصحاب فرهنگ و هنر و امامان جمعه ای بوده که همراه دولت تدبیر و امید بودند و تلاش کردند تا در عرصه های فرهنگی هنری اتفاق خوبی بیفتد.

استاندار کرمان تصریح کرد: اعتمادی که در دوره دولت تدبیر و امید به مسئولان شده است سرمایه بزرگی است ضمن اینکه باید در این فضا به سرمایه های انسانی گرانقدری که در استان کرمان حضور دارند اشاره ای نکنیم. ما باید به این نکته واقف باشیم که حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی شخصیت کمی نیست کما اینکه بسیاری از بزرگان عرصه های دیگر نیز حضور دارند که برای تعالی استان کرمان تلاش های زیادی را انجام دادند.

رزم حسینی گفت: به عنوان نماینده دولت در استان کرمان آمادگی کامل داریم که در حد بضاعت خود در جهت تعالی فرهنگی استان کرمان تلاش کنیم و خوشحالیم از اینکه اعلام کنیم در حوزه های فرهنگی هنری چون موسیقی کرمان دارای رتبه بالایی است و فکر می کنم برگزاری بیش از ۱۵۳ کنسرت موسیقی مجاز در این فضا می تواند اتفاق بسیار فرخنده ای به حساب بیاید. ما بر این باوریم که باید موسیقی مجاز را ترویج کنیم و در این عرصه کارهای زیادی را انجام دهیم. این میزان به قدری دارای ارزش است که حتی امام جمعه ای به من می گفت که من حاضرم مسئولیت موسیقی فلان شهرستان را به عهده بگیرم به هر ترتیب وظیفه شرعی، قانونی و ملی ما است که تمام تلاش خود را بکار بریم و از موسیقی حمایت کنیم.

فرشید فلاح مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان هم در این مراسم ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان از حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکر کرد.

بر اساس این گزارش در پایان مراسم نیز ضمن رونمایی از کتاب «عطای پهلوان» و اهدای نشان عالی معاونت صدای سازمان صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران به احمد یوسف زاده نویسنده کتاب «آن ۲۳ نفر» تفاهم نامه همکاری بین وزارت ارشاد و استانداری کرمان برای برگزاری جشنواره ملی موسیقی مقامی کرمان ساخت شش پلاتوی نمایش در شهرهای مختلف استان کرمان به امضای وزیر ارشاد و استاندار کرمان رسید.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه