جشنواره هنرهای تجسمی جوانان افتتاح شد

سرویس هنر جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش هنرهای تجسمی:

جشنواره هنرهای تجسمی جوانان افتتاح شد

جشنواره هنرهای تجسمی جوانان افتتاح شد

مراسم افتتاحیه بیست و یکمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی جوانان با حضور هنرمندان جوان استان‌های کشور در اردبیل برگزار شد. 

 

به گزارش جوان ایرانی به نقل از تسنیم، در این مراسم که با ادای احترام هنرمندان به شهدای گمنام آغاز شد، سید ناصر اسحاقی؛ مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل گفت: جشنواره هنرهای تجسمی جوانان فرصتی برای حضور هنرمندان جوان و رقابت مناسب است که امیدواریم در فضایی حرفه‌ای این جشنواره برگزار شود.

اسحاقی در ادامه گفت: هنر درست دیدن و نقد است که آنچه در جامعه وجود دارد توسط هنرمندان بیان شود و نقد شود و هنرمندان جوان نیز با این نگاه در مسیر هنر حرکت می‌کنند.همچنین همزمان با افتتاحیه جشنواره، نمایشگاه عکس طبیعت اردبیل با آثاری از افشین علیزاده افتتاح شد.

هنرمندان جوان در بیست و یکمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی جوانان از عصر امروز سه شنبه 18 شهریورماه در کارگاههای نقاشی، طراحی، نگارگری، حجم، خوشنویسی، عکاسی، پوس‌تر، تصویرگری و کاریکاتور در دانشگاه فرهنگیان با یکدیگر رقابت می‌کنند.

هنرمندان جوان در رشته عکاسی از دریاچه شورابیل، بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی و بازار اردبیل عکاسی می‌کنند و در رشته‌های دیگر هنرمندان یک اثر موضوعی و یک اثر آزاد تولید و ارائه می‌کنند.

فرشید شفیعی، اکبر نیکان‌پور، محمد علی بنی اسدی در رشته تصویرسازی، کوروش قاضی مرادی، مهران زمانی و حسین نوروزی در رشته پوس‌تر، کوروش گلناری، جعفر نجیبی و طاهر شیخ الحکمایی در رشته حجم، رضا افسری، مهرداد خطایی و احمد مرشدلو در رشته طراحی، احمد محمدپور، صفر گالشی و محمد حسین عطارچیان در رشته خوشنویسی داوری جشنواره را بر عهده دارند.

جواد نوبهار، معصومه مظفری و جمشید حقیقت‌شناس در رشته نقاشی، بهمن عبدی، بهرام عظیمی و جمال رحمتی در رشته کاریکاتور، مسعود زنده روح کرمانی، فرهاد سلیمانی و اسماعیل عباسی در رشته عکاسی و عبدالله محرمی، مهرالزمان فخار منفرد و محمد مرادی داور جشنواره را انجام می‌دهند.

 

مدیر کل هنرهای تجسمی:


نسل جوان هنرمندان با شناخت فرهنگ بومی و زبان معاصر گفت‌و‌گو کند

مجید ملانوروزی؛ مدیر کل هنرهای تجسمی به بیست و یکمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان پیام داد.

مدیر کل هنرهای تجسمی در این پیام برای آغاز جشنواره تجسمی جوانان نوشته است: امروز با این همه وسعت و فضای فرهنگی و هنری گوناگون از منظر ارتباطات در دهکده جهانی دهکده‌ای که بیش از نیم قرن پیش مک لوهان؛ نظریه‌پرداز ارتباطات پیش بینی کرده به سر می‌بریم و هر رخداد، جریان و تحولی در یک نقطه از آن به سرعت از مرزهای جغرافیایی می‌گذرد، در هر مکانی دیده و شنیده می‌شود، تاثیر می‌گذارد و تاثیر می‌گیرد. جهانی شدن با خود بیم و نگرانی هم دارد که مبادا فرهنگ‌هایی غلبه کنند و هویت‌هایی مغلوب شوند، نگرانی از جهانی شدن از انفعال و تسلیم می‌آید. اما هویت‌ها و فرهنگ‌های پرپیشینه و کهن می‌توانند با تعلق به خاستگاه خود از مرزهای طبیعی فرا‌تر روند و در کنار دیگر فرهنگ‌ها در عرصه جهانی قرار گیرند و دیده شوند و تاثیرگذار باشند.

فرهنگ و هنر فاخر سرزمین ما با داشته‌ها و بافت‌های بصری متنوع بومی ظرفیت و قابلیت کامل آن را دارد که با نگاه جهانی دیده شود و هنرمندان جوان که تحولات و جریان‌های هنری روز جهان را در پیش چشم دارند با شناخت داشته‌ها و بافت‌های بومی اما با نگاه معاصر در جهان امروز نقش فعالانه ایفا کنند و این به معنا و مفهوم بازگشت به گذشته نیست. نه بازگشت به گذشته ممکن است و نه تسلیم و انفعال صرف در برابر جریان‌ها و تحولات هنری جهان. شناخت داشته‌های فرهنگی بومی و بیان هنری ما با نگاه معاصر و جهانی است که نقش فرهنگ و هنر ایران اسلامی را در هزاره سوم رقم می‌زند و نسل جوان مستعد، خلاق می‌تواند با درک و دریافت تحولات و جریان‌های هنری اما با تعلق به خاستگاه فرهنگ بومی، هنرشان را از مرز‌ها فرا‌تر ببرند و در عصر جهانی شدن فعالانه با زبان معاصر و جهانی گفت‌و‌گو کند.
حضور فعال فرهنگ و هنر ما در جهان امروز و فردا به زمینه‌های آموزشی، پژوهشی و حمایتی نیاز دارد تا جوانان با شناخت دقیق داشته‌های فرهنگی و بافت‌های بصری بومی با نگاه معاصر حرکت کنند و امید داریم در آینده نهادهای فرهنگی و آموزشی با جدیت این زمینه‌ها را برای هنرمندان جوان فراهم کنند. جشنواره هنرهای تجسمی جوانان با حضور هنرمندان جوان سراسر کشور بستری مناسب است تا رویکرد توجه به فرهنگ و هنر بومی با نگاه معاصر را دنبال کند و با یک بازنگری روند این رویداد که بی‌شک تاکنون نتایجی هم داشته در دوره‌های آتی با برگزاری منطقه‌ای در مرحله نخست و برگزاری ملی در مرحله بعد در این مسیر قرار گیرد. برای دستیابی به این منظور نقد‌ها، نظرات و پیشنهادات هنرمندان و صاحبنظران فرهیخته کمک موثری به پیشبرد جشنواره هنرهای تجسمی جوانان خواهد بود.
از همراهی و مشارکت هنرمندان، داوران و تلاش دبیر بیست و یکمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان و مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل و همکاری ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها در برگزاری این دوره جشنواره سپاسگزارم و توفیق و سربلندی را برای هنرمندان جوان آرزو می‌کنم.

 


نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه