جزئیاتی از دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران در وین

جزئیاتی از دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران در وین

شهر وین از امروز شاهد دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+ ۵ است؛ مذاکراتی که پس از ‌توافق مقدماتی میان طرفین در ماه نوامبر در ژنو، اینک با هدف رسیدن به توافقی نهایی و پایدار در این مسأله برگزار می‌شود. ‌در نخستین دور از مرحله جدید مذاکرات هسته‌ای، محتوای اصلی و چشم‌انداز موفقیت این مذاکرات، هنوز برای هیچ تحلیلگری ‌دقیقا مشخص نیست.

به گزارش «کمیاب»، گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که شاید مذاکراتی که از امروز در شهر وین با هدف رسیدن به توافق جامع در موضوع هسته‌ای ایران آغاز می‌شود، ‌بین شش ماه تا یک سال به طول بینجامد و همین ظرف زمانی، در کنار پیچیده و جدی بودن موضوعات مورد بحث، اظهارنظر درباره چشم‌انداز نهایی آن را دشوار کرده است.

بنا بر این گزارش، در روزهای اخیر، برخی مطبوعات و رسانه‌های غربی، مواردی را به عنوان دستور کارهای احتمالی دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران مطرح کرده‌اند که به برخی از آن‌ها از سوی مقامات رسمی نیز‌ اشاره شده و برخی دیگر هنوز به تأیید نرسیده است. موضوعات مربوط به سطح غنی‌سازی اورانیوم در ایران، سرنوشت تأسیسات «فردو» و آب سنگین اراک و افزایش بازرسی‌های آژانس بین‌المللی از ایران، از جمله موضوعاتی است که در این زمینه مورد اشاره قرار گرفته است.

از سوی دیگر، برخی منابع غربی نیز به تازگی مدعی شده‌اند، هدف اصلی دور جدید مذاکرات، دور نگه داشتن ایران از «توانایی آستانه‌ای» هسته‌ای ـ به معنای رسیدن ایران به آستانه توانایی ساخت سلاح هسته‌ای ـ است که رفع نگرانی‌ها در این زمینه، نیازمند گرفتن تضمین‌هایی در بحث غنی‌سازی، سانتریفیوژ‌ها و مسائل مرتبط است.

این گزارش می‌افزاید، برخی مقامات ایرانی نیز طی روزهای اخیر درباره محتوای دور جدید مذاکرات اظهارن��ر ‌و مواردی را مطرح کرده‌اند؛‌ برای نمونه‌، حمید بعیدی‌نژاد، عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایرانی، موضوع سانتریفیوژ‌ها و رآکتور آب سنگین اراک را اصلی‌ترین مباحث مطرح در دور جدید خواند و تأکید کرد، ایران از حقوق خود در این زمینه صرف‌نظر نخواهد کرد.

دیپلمات‌های غربی می‌گویند، انتظار دارند مذاکراتی که امروز در وین آغاز می‌شود، سه روز به طول بینجامد. به گفته آن‌ها، مهم‌ترین بحث در این سه روز، چگونگی سازماندهی ادامه روند دور جدید مذاکرات خواهد بود؛ از جمله اینکه چه کارگروه‌هایی باید تشکیل شود، چه سطحی از تجربیات فنی مورد نیاز است و اینکه دقیقاً درباره چه موضوعاتی، به چه ترتیبی و طی چه بازه زمانی بحث و گفت‌و‌گو شود؟

در همین زمینه، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان و کا‌ترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دوشنبه شب ضمن صرف شام کاری در وین، درباره نحوه انجام دور جدید مذاکرات گفت‌و‌گو کردند.

گفتنی است، با آغاز رسمی مذاکرات از بعدازظهر امروز به وقت تهران، قضاوت درباره محتوا و چشم‌انداز این گفت‌و‌گو‌ها امکان‌پذیر‌تر خواهد شد.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه