بیماری ای. ال. اس Amyotrotro Lateraal Sclerose یک بیماری عصبی است که منجر به ناتوانی سامانه عضلانی فرد بیمار می‎شود تا آنجا که با روند رو به پیشرفت خود منجر به مرگ فرد می‎شود. اکنون جنبشی در جهان به راه افتاده که به “سطل آب یخ” معروف است و اشخاص شهیر با خالی کردن آب یخ بر روی خود، نفرات جدیدی را به چالش می‎طلبند. اکنون خیلی ها این سوال را می پرسند که ماجرای سطل آب یخ چیست و چرا افراد مشهور بر روی خود آب یخ خالی می کنند. واژه Amyotrotro ریشه یونانی دارد. A به زبان یونانی به معنی “نه” و یا “ ...

جریان چالش سطل یخ از چه قرار است؟(برای کسانی که هنوز نمی دانند)

 

09-Chalesh[wWw.kamyab.ir]

بیماری ای.ال.اس Amyotrotro Lateraal Sclerose یک بیماری عصبی است که منجر به ناتوانی سامانه عضلانی فرد بیمار می‎شود تا آنجا که با روند رو به پیشرفت خود منجر به مرگ فرد می‎شود. اکنون جنبشی در جهان به راه افتاده که به “سطل آب یخ” معروف است و اشخاص شهیر با خالی کردن آب یخ بر روی خود، نفرات جدیدی را به چالش می‎طلبند.
اکنون خیلی ها این سوال را می پرسند که ماجرای سطل آب یخ چیست و چرا افراد مشهور بر روی خود آب یخ خالی می کنند.
واژه Amyotrotro ریشه یونانی دارد. A به زبان یونانی به معنی “نه” و یا “منفی” است. “Myo” ارجاع داده می‎شود به عضله و “Trophic” یعنی تغذیه به این معنی که عضله از جانب عصب تغذیه نمی‎شود. عضلات برای حرکت از جانب اعصاب پیغام دریافت می‎کنند اما وقتی این ارتباط ضعیف می‎شود، عضلات کارایی خود را از دست می‎دهند، رفته رفته ضعیف شده و اختلالات حرکتی برای فرد بیمار ایجاد می‎کنند.
پروفسور “استفان هاوکینگ” فیزیکدان مشهور انگلیسی یکی از افرادی است که به این بیماری دچار است با این حال علت بیماری ای. ال. اس هنوز ناشناخته است.

2

در تصویر بالا، وضع��ت عصب و عضله شخص سالم با کسی که دچار بیماری است، نشان داده شده است. تصویر پایین متعلق به بیمار است و طی آن عضله تضعیف شده به تصویر کشیده شده است. اکنون سوال اینجاست که چرا جامعه بزرگ ورزشی به این کار اقدام می کند.
در ۲۴ روز گذشته که این جنبش از سوی افراد مشهور و به ویژه ورزشکاران به راه افتاده ۴۱/۸ میلیون دلار کمک جمع آوری شده حال آنکه کل مبالغ جمع آوری شده برای درمان این بیماری از سوی سازمان های مرتبط با این بیماری در یک سال گذشته، تنها ۶۴ میلیون دلار بوده است.
به عنوان مثال “پل بیسونت”، بازیکن سرشناس هاکی، بر روی توییتر خود ۵۶۰ هزار دنبال کننده دارد و بی تردید ریختن سطل آب یخ بر روی وی، می تواند به شناخت این بیماری و متعاقبا جمع آوری کمک‎های خیریه کمک کند.
در ایران هم به تازگی علی کریمی اقدام به این کار کرده است. وی که همواره در انجام کارهای خیرخواهانه پیشقدم است، علی دایی، مازیار فلاحی و رضا عطاران را در این خصوص به چالش طلبیده است.
تا به حال افراد شهیری اقدام به ریختن آب یخ بر روی خود کرده اند که از این جمله به غیر از افراد ورزشی می‎توان به “مارک زوکربرگ”، بنیانگذار فیسبوک، هم اشاره کرد.
اکنون سوال بعدی اینجاست که نحوه به چالش طلبیدن افراد دیگر به چه صورت است.

03-Chalesh[wWw.kamyab.ir]

هر کسی که سطل آب یخ بر روی خود خالی می‎کند باید نام سه نفر دیگر که می‎شناسد را به عنوان ادامه دهنده این راه اعلام کند و آنها هم باید ظرف ۲۴ ساعت این کار را انجام دهند و به این ترتیب، این جنبش در جهان رو به توسعه می‎گذارد.

همه افرادی که دیده اید، دیوانه نیستند. بلکه آنها شرکت کنندگان کمپین “چالش سطل یخ” هستند. چالشی که از افراد شجاع می خواهد طی ۲۴ ساعت آینده یک سطل مملو از آب سرد و یخ را روی سرشان خالی کنند. یا اینکه برای مبارزه با بیماری ALS مبلغی (معمولا ۱۰۰ دلار) را هدیه کنند. البته اگر هر دو کار را انجام دهند که خیلی بهتر است!

05-Chalesh[wWw.kamyab.ir]

چیزی شبیه همین بازی های وبلاگی، تویتری و فیسبوکی که برخی اوقات در میان کاربران فارسی زبان هم اتفاق می افتد. فردی موضوعی را مطرح کرده و چند تن از دوستان را هم به صحبت درباره آن دعوت می کند.

هنگامی که فردی “چالش سطل یخ” را با موفقیت به پایان می رساند، شهامت چند نفر دیگر را هم (معمولا ۳ نفر) به چالش کشیده و آنها را به این مبارزه ۲۴ ساعته دعوت می کند. این دعوت زنجیره ای را می توان دلیل اصلی رشد سریع چنین چالشی در مدتی کوتاه دانست. به خصوص اینکه از همان ابتدا افراد مشهور و مدیران مطرح را نشانه رفته است.
ALS چیست؟
این عبارت مخفف Amyotrophic Lateral Sclerosis به معنی «اسکلروز جانبی آمیوتروفیک» است. یک بیماری که باعث تخریب و نابودی غیرقابل ترمیم دستگاه عصبی محیطی، مغز و نخاع می شود. در نتیجه افراد کنترل ماهیچه های شان را از دست داده و در انجام کارهایی چون خوردن، صحبت کردن یا حتی تنفس دچار مشکل می شوند. امید به زندگی در افراد مبتلا معمولا بین ۲ تا ۵ سال بوده و تنها دارویی که فعلا برای درمان در دسترس است، این مدت زمان را چند ماه بیشتر می کند.

این چالش چگونه شروع شد؟
انجمن ALS می گوید که آغازگر داستان Pete Frates، بازیگر سابق تیم بیسبال کالج بوستون است. فردی که دارای اعتبار کافی برای شروع چنین چالشی است و البته اهتمام زیادی به گسترش این برنامه حمایتی دارد. فراتیس ۲۹ سال سن دارد و از سال ۲۰۱۲ با بیماری ALS دست به گریبان است.

*ALS در ایران هم قربانی گرفته است
«استیون هاوکینگ» معروف ترین انسانی است که تا کنون به ای ال اس مبتلا شده است. زندگی دانشجوی بیست و یک ساله دانشگاه «کمبریج» معمولی بود تا اینکه اختلال حرکتی باعث شد تا انجام کوچکترین کارهای شخصی نظیر بستن بند کفش هم برای وی دشوار شود.
مشکلات حرکتی استیون جوان به تدریج در حال افزایش بود تا اینکه در ژانویه ۱۹۶۳ از سوی پزشکان کلمه ای ال اس را شنید و اینکه تا دو سال آینده کاملا فلج می شود. همینطور هم شد و بیماری ناشناخته و بدون درمان کار خودش را در مدت کمتر از ۲ سال کرد.
استیون هاوکینگ کاملا فلج شد و فقط دو انگشت دست چپ وی قادر به حرکت بودند. او زندگی خود را با همان دو عضو سالم بدنش گذراند و اکنون بزرگترین کیهان شناس جهان است. البته ای ال اس تا کنون قربانی های زیادی در دنیا و ایران داشته است.
«عزت جانملکی»، مدافع سابق باشگاه استقلال تهران و معروف به «سیم خاردار»، به دلیل ابتلا به همین بیماری درگذشت. مدافع باشگاه استقلال این بار نتوانست حریف بی رحم و مرموز خود را دریبل بزند و در سال ۱۳۷۸ دعوت حق را لبیک گفت.

01-Chalesh[wWw.kamyab.ir]

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه