دکتر توکلی در این مصاحبه در مورد احمدی‌نژاد اظهارات تند و تیزی ابراز کرده است. او درمورد فعالیت‌های اخیر تیم دولت سابق معتقد است: «واقعیت این است که سیستم ما خوب عمل نمی‌کند. اگر بازخواست‌هایی که باید از وی می‌شد، صورت می‌گرفت یا اینکه زودتر صورت بگیرد، او از این هوس‌ها نمی‌کند که دوباره برای جلب رای از این شعارها سر دهد. تقصیر ماست که وظیفه‌مان را درست انجام نمی‌دهیم. نیکوکار و بدکار پیش ما یک جور هستند. البته او مصمم و جدی است. در کارهایی که می‌کند، همیشه جدیت داشته و عزم در سیاست تا ...

توکلی: اگر احمدی نژاد بازخواست شود، هوس نمی کند بازگردد/ احمدی‌نژاد اصلا صلاحیت ندارند

94-05-297

دکتر توکلی در این مصاحبه در مورد احمدی‌نژاد اظهارات تند و تیزی ابراز کرده است. او درمورد فعالیت‌های اخیر تیم دولت سابق معتقد است: «واقعیت این است که سیستم ما خوب عمل نمی‌کند. اگر بازخواست‌هایی که باید از وی می‌شد، صورت می‌گرفت یا اینکه زودتر صورت بگیرد، او ��ز این هوس‌ها نمی‌کند که دوباره برای جلب رای از این شعارها سر دهد. تقصیر ماست که وظیفه‌مان را درست انجام نمی‌دهیم. نیکوکار و بدکار پیش ما یک جور هستند. البته او مصمم و جدی است. در کارهایی که می‌کند، همیشه جدیت داشته و عزم در سیاست تاثیرگذار است و باید از شر این موارد به خداوند پناه برد.»

او ضمن بیان اینکه «آقای احمدی‌نژاد اصلا صلاحیت ندارند» ادامه می‌دهد: «کسی که می‌گوید من قانون را قبول ندارم، این بزرگترین جرم سیاسی است که از رئیس‌جمهور سر می‌زند »         

توکلی درمورد بحث برجام هسته‌ای ضمن تفکیک آنها که پست سیاسی دارند و کسانی که پست سیاسی ندارند، می‌گوید: «من هم اگر سیاستمدار نبودم، روزنامه‌نگار بودم و در آن صورت در کنار شما قرار می‌گرفتم و هر انتقادی داشتم، می‌گفتم. چون برای دشمن قابل استناد نیست. در این موضوع دانشمندان، دانشگاهیان، علمای روحانی که پست سیاسی نداشته باشند و روشنفکران کشور و روزنامه‌نگاران اگر نقد کنند، مستند واقع نمی‌شود. بنابراین امثال من باید در اظهارنظر علنی در مورد برجام محتاط باشند. به‌‌هرحال دستاوردهای خیلی باارزشی داشتیم و یک امتیازاتی داده‌ایم، بعضی تعهدات هم که به ما تحمیل شد، خوب نیست و جای بحث زیاد دارد. ولی آنچه هست، کار خیلی بزرگی صورت گرفته و الان هم بحث اینکه در مجلس به کجا برسد، جدی است.»

توکلی همچنین منتقد کابینه دولت روحانی است و معتقد است که سه اشکال اصلی در آنها دیده می شود تا نتوانند از فضای حاصل از توافق به نفع مسائل اقتصادی استفاده کنند:  «با این وزرا به خوبی نمی‌تواند استفاده کند، نه اینکه استفاده نمی‌کند. ایشان به تیم قوی‌تری احتیاج دارد. برخی وزرا یا سن‌شان خیلی بالاست یا کارکردشان قابل دفاع نیست یا سابقه‌شان یا هر سه عیب را با هم دارند! و باید تغییر کنند.»

گزیده‌ای از اظهارات مهم توکلی را در این مصاحبه در ذیل می‌خوانید:

 –  کارگزاران مبدع روش‌های حکومتی نادرستی بوده‌اند. از مشخصات‌شان یکی این است که از ثروتمند بودن حاکمان دفاع می‌کنند.

– کارگزاران اشرافیت اداری را جا انداختند و مبدعش بودند / آنها ولنگاری مالی دارند

آقای عارف آدم باشخصیتی است که شخصیتش با این چیزها که گفتم، سازگاری ندارد. یعنی ایشان منضبط و متدین است و توجه بیشتری نسبت به وظایف فردی‌اش دارد / با کارگزاران فرق دارد و مزاجش مثل آنها نیست

– (با اشاره به نقش جامعتین): گروه‌های مرجع، یک مقدار تغییر کرده‌اند، این‌گونه نیست که روحانیت مرجعیت‌اش را در جامعه از دست داده باشد. در واقع اکنون مرجعیت‌شان با ۱۰ سال و ۳۰ سال پیش خیلی تفاوت دارد.

– پایداری‌ها در نظرات خودشان خیلی متصلب هستند و این‌جور گروه‌ها، دیر تن به همکاری می‌دهند.

– مصلحت این است که هاشمی خود را بازنشسته کند.
 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه