تدارک گالری‌ها در هوای پاییزی تهران

سرویس هنر جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش هنرهای تجسمی:

تدارک گالری‌ها در هوای پاییزی تهران

تدارک گالری‌ها در هوای پاییزی تهران

 گالری‌ها، فرهنگسراها و مراکز هنری تهران با برپایی نمایشگاه‌های متنوعی از آثار تجسمی میزبان علاقه‌مندان به هنر هستند.

 

به گزارش اسخون به نقل از ایسنا ، همزمان با پنج سالگی خانه‌ی هنر (آرت سنتر) و افتتاح دومین مرکز آن در دزاشیب، نمایشگاهی از آثار هانیبال الخاص در آنجا برپا می‌شود. این نمایشگاه 18 مهرماه ساعت 16 افتتاح می‌شود و علاقه‌مندان تا 27 آبان‌ماه می‌توانند از آثار الخاص در این مجموعه به نشانی بلوار اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، باغ انجمن خوشنویسان ایران دیدن کنند.

 

خانه هنرمندان ایران

 

عکس‌های شاهین آزما از فیلم «ماهی و گربه» همزمان با اکران عمومی این فیلم در قالب سینمای هنر و تجربه، در گالری پاییز خانه هنرمندان ایران به‌نمایش گذاشته شده است. این عکس‌ها تأثیر شخصی و برداشت آزاد شاهین آزما از این فیلم است و به فضای اثیری و اکسپرسیونیسم جاری در فیلم که تاریخ سینمای ایران کمتر با آن مواجه بوده، وفادار بوده است.

 

نمایشگاه عکس‌های شاهین آزما با عنوان «ماهی و گربه» از 14 تا 18 مهرماه هر روز از ساعت 13 تا 20 در گالری پاییز خانه هنرمندان به نشانی خیابان طالقانی، خیابان موسوی شمالی، باغ هنر، میزبان علاقه‌مندان است.

 

***

 

«جهش در زمان» شامل عکس‌های مطبوعاتی آلمان قبل و بعد از جنگ جهانی عنوان دو نمایشگاهی است که در هفته فرهنگی آلمان، جمعه 11 مهر در نگارخانه‌های بهار و تابستان خانه هنرمندان ایران و با حضور سفیر آلمان و مدیرعامل خانه هنرمندان ایران افتتاح شد.

 

همزمان با این نمایشگاه‌ها، نمایشگاه گروهی عکس با موضوع پرتره‌ نیز از آثار هنرمندان ایرانی که در کارگاه آندرئاس رست، هنرمند عکاس و کیوریتور این نمایشگاه‌ها شرکت داشته‌اند، در نگارخانه نامی این مجموعه افتتاح ‌شد.

 

نمایشگاه عکس «جهش زمان» و برنامه‌های دیگر مربوط به هفته فرهنگی آلمان در ایران تا 17 مهرماه در خانه هنرمندان ایران دایر است و علاقه‌مندان می‌توانند برای دیدن این نمایشگاه‌ و برنامه‌ها از ساعت 11 تا 20 مراجعه کنند.

 

******************************************************

نگارخانه شهر کتاب فرشته

 

عکس‌های لیلا جوینده که تصاویر متفاوتی از فضاهای متروک است در نمایشگاهی با عنوان «پنج دقیقه مانده به دیروز» در نگارخانه‌ی شهر کتاب فرشته روی دیوار رفته است. در این نمایشگاه 14 عکس رنگی در ابعاد ۵۰×۷۰ و ۱۰۰×۷۰ سانتی‌متر از مکان‌ها و فضاهایی که توسط انسان‌ها رها شده و متروک هستند به‌نمایش گذاشته شده است.

 

نمایشگاه «پنج دقیقه مانده به دیروز» از 11 تا 25 مهرماه هر روز از ساعت 14 تا 21 در نگارخانه‌ی شهر کتاب فرشته به نشانی تهران، میدان تجریش، خیابان دربندی (مقصودبیک)، نرسیده به چهارراه حسابی، شماره‌ی 32 میزبان علاقه‌مندان به هنر عکاسی است.

 

******************************************************

گالری کمال‌الدین بهزاد

 

گالری کمال‌الدین بهزاد میزبان نمایشگاهی از عکس‌های مژگان ملکی است. در نمایشگاه «اینجا بدون من» 14 قطعه از عکس‌های رنگی که به‌صورت فتومونتاژ طراحی شده‌اند به‌نمایش گذاشته شده است. «صندلی» سوژه مشترک تمام این عکس‌هاست.

 

این نمایشگاه از 14 تا 18 مهر در گالری کمال‌الدین بهزاد به نشانی بلوار کشاورز، نبش خیابان 16 آذر، شماره 316 میزبان علاقه‌مندان است.

 

******************************************************

گالری الهه

 

مرتضی متقی آثار تجسمی خود را با مضمون جنگ و تأثیر آن بر انسان‌های عصر حاضر به‌نمایش گذاشته است. در نمایشگاه «جنگ؛ کابوس سیاه» 10 تابلو با موضوع جنگ و تأثیر آسیب‌های روانی در شکل‌گیری هویتی متأثر از آن به‌نمایش گذاشته شده‌اند. آسیب‌هایی که مانند کابوسی سیاه در ذهن انسان، از نسلی به نسل دیگر منتقل و به میراثی برای نسل فردا تبدیل می‌شوند.

 

نمایشگاه این هنرمند از 11 تا 20 مهرماه از ساعت 16 تا 20 در گالری «الهه» به نشانی خیابان آفریقا، انتهای خیابان گلفام، سمت راست، اولین بن‌بست، بن‌بست امینی، شماره‌ی 3 میزبان علاقه‌مندان است.

 

******************************************************

گالری مدرن الهیه

 

کارگردان فیلم «شیفته» مجموعه‌ای از آثار نقاشی خود را در نمایشگاهی با عنوان «زن، انار، گربه» به‌نمایش گذاشته است. محمدعلی سجادی در این نمایشگاه 30 تابلو که حاصل تجربه‌ی او در دو مجموعه‌ی «سیاوشان» و «جمشیدشاه» است را روی دیوار برده است. در این کارها که از بازنمایی‌های فراواقع‌گرایانه تا آثار استیلیزه هستند، از رنگ‌های تیره و روشن استفاده شده است و گاهی به نگاره‌های ایرانی نزدیک می‌شوند.

 

نمایشگاه «زن، انار، گربه» روز جمعه، 11 مهرماه در گالری مدرن الهیه به نشانی بزرگراه مدرس، ابتدای آفریقای شمالی، مرکز تجاری مدرن الهیه افتتاح شد و تا 18 مهرماه میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

 

******************************************************

گالری آرته

 

فرزانه قدیانلو منتخبی از پروژه‌ی مستند عکاسی خود را با موضوع «زندگی خانوادگی» به‌نمایش گذاشته است. در نمایشگاه «پنج‌شنبه‌ها» 50 قاب عکس رنگی که منتخبی از یک پروژه‌ی مستند خانوادگی است روی دیوار رفته است. خانواده و اطرافیان عکاس سوژه‌های این پروژه هستند و چون معمولا در روزهای پنج‌شنبه اعضای خانواده دور هم جمع می‌شوند، نام این پروژه را «پنج‌شنبه‌ها» گذاشته شده است. در واقع این عکس‌ها در دورهمی‌های خانوادگی گرفته شده است.

 

این نمایشگاه از 11 تا 17 مهر ماه در گالری «آرته» به نشانی میدان ونک، خیابان ملاصدرا، بزرگراه کردستان جنوب، شیراز جنوبی، پایین‌تر از همت، بلوار علی‌خانی، ۲۰ متری گلستان، ۱۲ متری دوم، شماره‌ی ۳ برپاست.

 

******************************************************

فرهنگسرای ابن‌ سینا

 

آثار طراحی‌خط یک هنرمند در نمایشگاهی با عنوان «ترنم باران» در فرهنگسرای ابن‌ سینا به‌نمایش درمی‌آید. در این نمایشگاه که به‌مناسبت عید غدیر برگزار می‌شود، 110 اثر از اسماء حضرت علی (ع) و «بسم‌الله» روی دیوار می‌رود.

 

این نمایشگاه از 19 تا 23 مهرماه در گالری شماره‌ی یک فرهنگسرای نیاوران به نشانی شهرک قدس، فاز یک، خیابان ایران‌زمین شمالی میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

 

******************************************************

گالری پردیس ملت

 

گالری پردیس ملت از 18 مهر ماه میزبان نمایشگاه پنجمین دوسالانه‌ی نقاشی دامون‌فراست. این نمایشگاه که با همکاری موسسه‌ی تصویر شهر برگزار می‌شود تا دوم آبان ماه ادامه خواهد داشت.

 

گالری پردیس ملت در خیابان ولیعصر، بزرگران نیایش، روبه‌روی بزرگراه کردستان واقع است.

 

******************************************************

موزه هنرهای معاصر فلسطین

 

موزه هنرهای معاصر فلسطین میزبان نمایشگاه آثار برگزیده نخستین جشنواره‌ی بین‌المللی کاریکاتور روز جهانی قدس است. این نمایشگاه از 8 تا 28 مهرماه در این موزه به نشانی خیابان بزرگمهر، خیابان برادران مظفر میزبان علاقه‌مندان است.

 

******************************************************

فرهنگسرای نیاوران

 

نمایشگاه آثار تجسمی «رهایی» با موضوع غزه که توسط بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران و با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در فرهنگسرای نیاوران برپا شده تا 21 مهر در گالری‌های فرهنگسرای نیاوران میزبان علاقه‌مندان است.

 

******************************************************

گالری نگاه

 

آثار نقاشی اوژن شیراوژن با موضوع «زن» در گالری «نگاه» به‌نمایش درمی‌آید. در این نمایشگاه 14 تابلوی نقاشی که بیشتر آن‌ها با تکنیک رنگ روغن کار شده و برخی هم ترکیب مواد هستند، روی دیوار قرار می‌گیرند. این آثار ابعاد مختلفی دارند و به‌صورت فیگوراتیو و پرتره‌ی زنان کار شده‌اند.

 

نمایشگاه این هنرمند از 10 تا 29 مهر ماه از ساعت ۱۷ تا ۲۱ در گالری «نگاه» به نشانی لواسان، ابتدای بلوار اصلی، خیابان شکوفه، خیابان نگار، کوچه گلزار، شماره ۳۲ برپاست. گالری «نگاه» شنبه‌ها تعطیل است.

 

******************************************************

نگارستان آن

 

نازگل انصاری‌نیا در نمایشگاه انفرادی حجم و چیدمان خود، به موضوع تغییرات سال‌های اخیر تهران در زمینه‌ی معماری و فضای شهری پرداخته است. نمایشگاه «پوست انداختن» شامل دو مجموعه کار است که بین سال‌های 1391 و 1393 تولید شده‌اند. این دو مجموعه با نام‌های «ساخت و پرداخت» و «پوسته» به‌نمایش گذاشته می‌شوند. مجموعه‌ی نخست حجم‌هایی به‌شکل ماکت معماری و مجموعه‌ی دوم، چیدمان بزرگی از کاغذ است.

 

نمایشگاه «پوست انداختن» از 4 تا 29 مهر ماه در نگارستان «آن» به نشانی ونک، خیابان سئول، شماره‌ی 40 افتتاح شد و تا 29 مهرماه میزبان علاقه‌مندان خواهد بود. نگارستان «آن» شنبه‌ها تعطیل است.

 


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه