نخستین مناظره تلویزیونی با حضور هشت نامزد انتخابات ریاست جمهوری با سرنوشت عجیبی روبه‌رو شد. چهار سال پیش و چند هفته پیش از برگزاری مناظره‌های تلویزیونی، وعده روزهای مناظره داده می‌شد تا سرنوشت انتخابات روشن شود. این بار و با فاصله‌ای چهار ساله، تلویزیون در ظاهر تلاش کرده ‌که دست‌کم مناظره اقتصادی بین نامزدها را در پایین‌ترین سطح تنش برگزار کند. البته باید این احتمال را در نظر گرفت که مناظره‌های بعدی و به ویژه در حوزه سیاست خارجی به سوی یک دوقطبی پیش برده شود. اما آنچه ‌‌پس از برگزاری مناظر ...

بهترین جمله چهار ساعت مناظره برای چهار سال ریاست جمهوری

Monazereh[Www.KamYab.Ir]

نخستین مناظره تلویزیونی با حضور هشت نامزد انتخابات ریاست جمهوری با سرنوشت عجیبی روبه‌رو شد. چهار سال پیش و چند هفته پیش از برگزاری مناظره‌های تلویزیونی، وعده روزهای مناظره داده می‌شد تا سرنوشت انتخابات روشن شود.

این بار و با فاصله‌ای چهار ساله، تلویزیون در ظاهر تلاش کرده ‌که دست‌کم مناظره اقتصادی بین نامزدها را در پایین‌ترین سطح تنش برگزار کند. البته باید این احتمال را در نظر گرفت که مناظره‌های بعدی و به ویژه در حوزه سیاست خارجی به سوی یک دوقطبی پیش برده شود.

اما آنچه ‌‌پس از برگزاری مناظره مورد اشاره قرار گرفت، ولی کامل شکافته نشده، توهین به نامزدهای انتخاباتی و تخریب جایگاه ریاست جمهوری است.

در میانه مناظره عصر جمعه، وقتی که شکل برگزاری مناظره مورد چالش قرار گرفت، محسن رضایی خطاب به مجری مناظره گفت: «صدا و سیما باید این هشت نفر را رئیس‌جمهور بداند. من صبورم و بسیار تحمل می‌کنم. از اول هم منتظر بودم ببینم چه می‌شود. این حرف‌های تکراری، با عجله، حرف‌های جویده جویده‌… هم مردم الان به آنها آسیب وارد می‌شود، هم دارد به این هشت نفر توهین می‌شود. آقای حیدری اگر از همین اول شئونات رئیس جمهور را رعایت نکنیم، از هم‌اکنون معلوم است که ما نمی‌خواهیم یک دولت قوی تشکیل بشود».

وقتی موضوع تغییر ساختار سیاسی کشور از شکل ریاست جمهوری به پارلمانی در آینده‌ای دور به عنوان نشانه‌ای از نبود بن‌بست در اراده مردم ایران برای پیشبرد امور کشور از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد، برخی از سیاسیون، ناآگاهانه یا با رویکردهای سیاست‌زده، تخریب جایگاه ریاست جمهوری را در پیش گرفتند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، ریاست جمهوری را از ارزش بیندازند و چیز دیگری را جایگزین آن سازند.

در همان روزها،‌ هاشمی رفسنجانی که خود در کنار رهبر انقلاب از مهمترین افراد در بازنگری قانون اساسی و تثبیت جایگاه ریاست جمهوری بود، با تأکید بر مخالفت با بهره‌برداری جناحی از سخنان رهبر انقلاب هشدار داده بود که خدشه به جایگاه ریاست جمهوری، تضعیف جمهوریت نظام است.

پس از برگزاری مناظره، شماری از اساتید دانشگاه و فعالان رسانه‌ای حتی فرضیه تعمدی بودن تخریب جایگاه ریاست جمهوری را مطرح کردند؛ برای نمونه، یکی از روزنامه‌های کشور امروز نوشته است: «با فرض عمدی انتخاب‌شدن شیوه مناظره‌، تلویزیون ایران قصد داشته ‌به نامزدهای ریاست‌جمهوری بفهماند اختیاری برای درست‌ کردن تصویر عمومی و رسانه‌ای خود ندارند. مقررات مناظره بسیار سفت و سخت و عصبی‌کننده و اختیار نامزدها در دست کارگردانان برنامه بود و به آنها گفته شد که چه وقتی باید حرف بزنند، چه وقتی باید بلند شوند و بایستند، چه وقتی باید سخن خود را تمام کنند و درباره چه مسأله‌ای صحبت کنند. نشاندن چهار ساعت نامزدها روی صندلی جلوی دوربین، پخش برنامه در ساعت کم‌بیننده، چیدمان ردیفی نامزدها کنار هم، صفحه‌های بزرگ ساعت که برنامه را به یک مسابقه شبیه می‌کرد، وقت بسیار کم برای اظهارنظر و پاسخگویی، استفاده از نامزدها برای سرگرمی‌سازی با پرسیدن نظر آنها درباره چند عکس یا تست و نیز وابسته‌ کردن همه سؤال‌ها و جواب‌ها به قرعه‌کشی، نشانه‌های ذهنیت اقتدارگرایانه تلویزیون است. دیروز «جام‌جم آنلاین»، عکسی از پشت‌صحنه مناظره منتشر کرد که نامزدها در ورودی استودیو مناظره نشسته‌اند و بالای مجلس، رییس سازمان صداوسیما در حال سخنرانی از موضع قدرت با آنهاست. این عکس هم تکمیل‌کننده فرضیه نمایش عمدی اقتدار در تلویزیون است. با این حال، نمایش اقتدار با مخالفت و اعتراض‌های نامزدها در همان برنامه، فرو ریخت و دیروز دست‌کم سه نامزد اعلام کردند اگر مناظره‌ها به همین صورت برگزار شود، آنها در برنامه شرکت نخواهند کرد».

بنابراین، اگر سه نامزدی که به روند مناظره معترض شدند، یعنی آقایان رضایی، عارف و روحانی نماینده بخش بزرگی از مردم ایران و به ویژه نخبگان کشور دانسته شوند که هم درک روشنی از اهمیت جایگاه ریاست جمهوری دارند و هم جسارت و جرأت دفاع از آن را دارند، پذیرفته خواهد شد که بخش بزرگی از مردم ایران و به خصوص نخبگان کشور کاملا با آسیب زدن به جایگاه ریاست جمهوری به عنوان یکی از مهمترین مبانی حفظ جمهوریت نظام مخالفند.

سایر نامزدها نیز به مرور به اهمیت مسأله اعتراف کردند؛ هر چند ‌هنوز حداد عادل اعتراضی به شیوه برگزاری مناظره نداشته ‌و آن را مسأله‌ای نه چندان مهم می‌داند. اتفاقا همین برخوردها‌ با جایگاه ریاست جمهوری و پافشاری در دفاع از آن، خود می‌تواند معیاری برای انتخاب رئیس جمهوری قدرتمندی باشد که بتواند از جایگاه ریاست جمهوری دفاع کند.

جای تأسف است که اشتباهات و نقایص دولت کنونی، به ابزار کارآمدی برای آسیب دیدن جایگاه ریاست جمهوری تبدیل شده است. در نگاه کلی‌تر، آسیب دیدن جایگاه ارکان قانونی قدرت سیاسی کشور چه رئیس جمهور باشد و چه مجلس و چه قوه قضائیه و یا هر نهاد قانونی دیگر‌ و تن ندادن به مبانی و اصول نظام چه الزام به ولایت فقیه باشد و چه قانون اساسی، آسیب دیدن حقوق اساسی مردم و تقویت همه آن چیزهایی است که بیرون از قانونند.
منتقدان دولت نیز اگر در نقد و حتی تخریب احمدی‌نژاد، تفاوت بین احمدی‌نژاد و جایگاه ریاست جمهوری را رعایت نکرده باشند در اشتباهی بزرگ شریکند؛ اشتباهی بزرگ که شاید پشیمانی از آن خیلی زود اتفاق بیفتد. اگر دل کسی برای آینده کشور می‌سوزد، باید این تک جمله محسن رضایی در مناظره را بارها و بارها در ذهن خود مرور کند:«آقای حیدری اگر از همین اول شئونات رئیس جمهور را رعایت نکنیم، از همین معلوم است که ما نمی‌خواهیم یک دولت قوی تشکیل بشود»

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه