برگزاری نمایشگاه نقاشی‌خط قرآنی در نگارخانه گلستان

سرویس هنر جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش هنرهای تجسمی:

برگزاری نمایشگاه نقاشی‌خط قرآنی در نگارخانه گلستان

برگزاری نمایشگاه نقاشی‌خط قرآنی در نگارخانه گلستان

رئیس نگارخانه گلستان از برپایی نمایشگاه نقاشی‌خط قرآنی مقطعه تا پایان ماه مبارک رمضان خبر داد.

 

به گزارش جوان ایرانی به نقل از فارس ، فاطمه فیلی رئیس نگارخانه گلستان گفت: تابلوهای ارائه شده در این نمایشگاه  از آثار علی مینایی فرد برنده مسابقه خوشنویسی بوسنی و هرزگوین است که با استفاده حروف رمزدار 29 سوره از سوره های دارای حروف مقطعه قرآن کریم خلق شده که در معرض بازدید عموم قرار داده می‌شود.


وی در ادامه با معرفی سه اثر دیگر با مضمون آیه الکرسی،بسم الله الرحمان الرحیم و مرغ  باغ ملکوت  تاکید کرد: سبک‌های استفاده شده در این آثار سبک گرافیک کامپیوتری است که به عنوان سبکی جدید در طراحی آثار قرآنی به شمار می رود.


رییس نگارخانه افزود:ابعاد آثار ارائه شده در این نمایشگاه 40در 40 است و تابلو مرغ باغ ملکوت با ابعادی در حدود یک متر و بزرگتر از سایر آثار با سبک نقاشی خط، دست ساز و نوع متفاوتی از آثار ویژه قرآنی به شمار می رود که در این نمایشگاه به نمایش در آمده است.


خط قرآنی بنایی از خط کوفی مشتق می شود که همراه با ظهور اسلام شکل گرفت و از ابتدا برای نوشتن قرآن مورد استفاده قرار می گرفت.


تاریخچه این خط مربوط به دوران پیش از اسلام است اما با ظهور اسلام در ایران و تلفیق این خط با هنر اسلامی قرآنی توسط ایرانیان از دوره سلجوقی ابداع و   سپس در دوره‌های ایلخانی و تیموری که دوره شکوفایی خوشنویسی ایرانی به شمار می رود رفته‌رفته مراحل رشد خود را طی کرد و سپس درکتابت قرآن و تزیینات سطوح داخلی و خارجی بناهای مذهبی با آیه های قرآنی و تزئینات ایوان‌ها در پشت و پهلوی قوس‌ها و بدنه مدور مناره‌ها به کار گرفته شد.


این نمایشگاه از روز پنج شنبه 18 تیر ماه هم زمان با شب های قدر به مدت دو هفته با نگاهی متفاوت به کتابت قرآن در این فرهنگسرا برگزار می شود.علاقه‌مندان جهت بازدید از این آثار هنری می‌توانند تا 26 تیرماه، ساعت 9 تا 19 به فرهنگ‌سرای گلستان واقع در نارمک، میدان هلال احمر، خیابان گلستان مراجعه کنند و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن: 77841376 تماس بگیرند


علاقمندان برای آگاهی از آخرین اخبار برنامه‌ها و فعالیت‌های مراکز فرهنگی هنری شهر تهران و منطقه هشت می‌توانند به نشانی ساب پورتال Golestan.farhangsara.ir و رسانه خبری www.fhnews.ir مراجعه کنند.

 


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه