بازتاب های گزارش سایت - موسیقی ما - با موضوع بررسی شایعات پیرامون تک خوانی زنان

سرویس هنر؛ بخش موسیقی:

به گزارش جوان ایرانی به نقل از موسیقی ما، روز سه شنبه چهاردهم بهمن ماه مطلبی با عنوان «زنان تک خوانی نمی کنند؛ اما...» در سایت «موسیقی ما» منتشر شد. موضوع این گزارش، حواشی مربوط به بحث تک خوانی زنان در موسیقی بود. داستان دنباله داری که از سال گذشته و با تیتر «حضور وزیر ارشاد در مراسم تک خوانی زنان» آغاز شد و این روزها برخی رسانه ها به شکل ویژه ای به آن می پردازند. انتشار جدول اجراهای جشنواره موسیقی فجر و آلبوم «تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم» با آهنگسازی «پیمان خازنی» و صدای «محسن کرامتی» و «نوشین طافی»، داغ شدن بازار شایعات و بعضا ادعاهای عجیب را به دنبال داشته است.

همین اتفاقات باعث شد تا در گزارش «زنان تک خوانی نمی کنند؛ اما...» به بررسی ابعاد این موضوع از نگاه اهالی موسیقی پرداخته شود. «حمیدرضا نوربخش»، «حسین علیزاده»، «علیرضا قربانی» و «پری ملکی»، بانوی موزیسینی که بحث اجرای زنده اش در جشنواره موسیقی فجر با جنجال برخی رسانه ها همراه شده است، چهار چهره ای بودند که نقل قول هایی از آنها مطرح شد. این موزیسین ها به بیان نگرانی خود از گسترش شایعه تک خوانی زنان پرداختند و انتقاداتی را هم پیرامون نوع نگاه به حضور بانوان در عرصه موسیقی مطرح کردند.

اما بلافاصله پس از انتشار این گزارش، جمعی از چهره های سرشناس موسیقی و از همه سبک ها نسبت به این موضوع و خصوصا صحبت های حسین علیزاده واکنش نشان دادند. آنها از نظرات حسین علیزاده و حرکت سایت «موسیقی ما» در پیگیری موضوع مذکور اعلام حمایت کردند. همچنین عکسی از صحبت های علیزاده را هم روی صفحات شخصی خود در «اینستاگرام» به اشتراک گذاشتند. در ادامه صدها نفر از طرفداران «علیرضا قربانی»، «پوریا اخواص»، «کیانا کیارس»، «میلاد عمرانلو»، «زهرا عاملی»، «مهران عباسی»، «حسین شریفی»، «هومن جاوید»، «مهرداد نصرتی»، «مهدی یغمایی»، «حامد حنیفی»، «کیان مقدم»، «بهرنگ نامداری» و «یلدا انگالی» , ...هم این عکس ها را به اشتراک گذاشتند. ظرف چند ساعت عکس صحبت های حسین علیزاده و علیرضا قربانی به بخش عکس های popular اینستاگرام راه پیدا کرد.

*نظرات چه بود؟
میلاد عمرانلو در این زمینه نوشت:«استاد علیزاده بزرگمرد موسیقی ایران مثل همیشه نسبت به مسائل موسیقی واکنش درستی نشان دادند، ای کاش همه ما موزیسین ها ذره ای از شرافت ایشان رو داشته باشیم.» او همچنین چند موزیسین سرشناس دیگر را هم در این مطلب mention کرد.

زهرا عاملی نظر خود را اینگونه عنوان کرد:«من هم به عنوان یکی از اعضای جامعه موسیقی حمایتم رو از این اعتراض اعلام می کنم. استاد علیزاده رو ستایش می کنم بابت جهانشون و از شما هم می خوام با ما همراهی کنید تا خانم ها هم سهمی از موسیقی داشته باشن.»

هومن جاوید هم با همراه با انتشار این عکس گفت:«به عنوان عضوی از جامعه موسیقی ایران از اعتراض استاد علیزاده حمایت می کنم. هنر موسیقی بدون حضور جدی بانوان روی صحنه معنی ندارد.»

حسین شریفی که یکی از نوازنده های قدیمی موسیقی کشور است اظهار نظر کوتاهی داشت:«حرف دل استاد، حرف دل همه هنرمندان موسیقی»

مهرداد نصرتی هم در صفحه شخصی اش نوشت:«به عنوان یک عضو از خانواده موسیقی مملکتم حمایت خودم رو از صحبتهای استاد علیزاده اعلام می کنم و از همه دوستان موزیسین دعوت می کنم این پست رو به اشتراک بزارین و برای یکبارم که شده دست در دست همدیگه از حقوق همه هنرمندان عرصه موسیقی چه زن و چه مرد دفاع کنیم. ممنونم.»

اما در روز پانزدهم بهمن ماه، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به جوسازی رسانه های معترض نسبت به مقوله تک خوانی زنان بیانیه ای را صادر کرد که مشروح آن را در ادامه می خوانید:
باسمه تعالی
«عرصه فرهنگی، عرصه جهاد است»
مقام معظم رهبری

به دنبال ابراز نگرانی تعدادی از مراجع عظام نسبت به صدور مجوزهای خلاف شرع از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن درک دغدغه‌ها و حساسیت‌های این بزرگواران و احترام به فرمایشات این عزیزان، در راستای رسالت خطیر اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی نکاتی چند، جهت استحضار علمای عظام و مردم عزیز ایران اسلامی اعلام می‌گردد:
  • وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت تدبیر و امید، به‌عنوان متولی فرهنگ و هنر جامعه، خود را موظف و مقید به رعایت حدود و شئون اسلامی و دینی می‌داند و به‌طور قاطع اعلام می‌کند که در هیچ یک از حوزه‌های زیرمجموعه اعم از کتاب، موسیقی، سینما، تئاتر و... تاکنون مجوزی برخلاف قوانین کشور، اعتقادات دینی و مذهبی مردم و شئونات جامعه صادر نشده و نخواهد شد و آنچه مدتی است در قالب خبر و گزارش علیه عملکرد این وزارتخانه منتشر می‌شود، فضاسازی و حاشیه‌سازی برخی رسانه‌های معارض و مخالف دولت می‌باشد که بدون ارائه هیچ‌گونه ادله مشخص و مستدل، صرفا برای بحران‌سازی و حاشیه‌سازی فعالیت‌های این وزارتخانه، بازنشر داده می‌شود.
  • دولت تدبیر و امید توانست در مدت کوتاهی فاصله اهالی فرهنگ و هنر که بخش بزرگی از فرهیختگان جامعه را تشکیل می‌دهند با بدنه دولت و نظام از میان بردارد و آنان را دوباره به آغوش جامعه بازگرداند. متاسفانه این اقدام موفق دولت در حوزه فرهنگ به مذاق برخی از رسانه‌ها خوش نیامده و در این راه بارها سعی کرده‌اند با قلم‌فرسائی‌های فراوان، شایعه‌پراکنی و حاشیه‌سازی‌های بی‌مورد و درج اخبار نادرست، غیردقیق و مغرضانه اسباب ناراحتی و دل‌نگرانی برخی از دلسوزان نظام و علمای گرانقدر را فراهم سازند.
· در اینجا خاطرنشان می‌شود اخباری که در مورد مجوز به "کنسرت تک‌خوانی زن در جشنواره موسیقی فجر" در یکی از همین رسانه‌ها منتشر شد نه تنها صحت نداشته بلکه هدف آن مخدوش‌ساختن خدمات ارزشمند خدمتگزاران فرهنگ و هنر کشور بوده است. جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر که امسال وارد سی‌امین سال برگزاری خود شده است هرساله به‌مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی و بر طبق موازین جمهوری اسلامی ایران با حضور خیل عظیمی از هنرمندان داخلی و خارجی از سوی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود. در این دوره نیز هنرمندانی حضور دارند که همیشه در چارچوب قوانین نظام جمهوری اسلامی به فعالیت پرداخته‌اند. امسال نیز همانند سالهای قبل بخشی به اجرای گروههای موسیقی بانوان اختصاص یافته که این اجراها مطابق ضوابط، فقط مخصوص بانوان بوده است. در عین حال اجرای عمومی برای خوانندگان زن، فقط به‌صورت همخوانی بوده و به هیچ عنوان به‌صورت تکخوانی نبوده و نیست.
· این موضوع شامل انتشار آلبوم "تو را ای کهن بوم دوستت دارم" نیز می‌شود که آلبومی با هم‌خوانی استاد محسن کرامتی، استاد برجسته آواز و ردیف‌دان موسیقی دستگاهی ایران، از هنرمندان خوشنام و متعهد موسیقی ایران و خانم نوشین طافی می‌باشد. این اثر در قالب موسیقی سنتی با اشعار و موسیقی وزین بوده و در شوراهای شعر و موسیقی دفتر که متشکل از اساتید و نخبگان متعهد و ارزشی انقلاب اسلامی هستند بررسی و مورد تأیید قرار گرفته است. بر اساس ضوابط موجود که از بدو تاسیس دفتر موسیقی تا کنون به آن عمل شده است هیچ‌گونه منع قانونی برای صدور مجوز آثاری که هم‌خوانی زن و مرد دارند، وجود ندارد.
· متاسفانه سیاه‌نمایی‌ها و تفرقه‌افکنی‌های حساب‌شده عده‌ای از رسانه‌های به‌اصطلاح دلسوز که بیش از آنکه به مصالح نظام و جامعه بیندیشند غم منافع فردی و حزبی خود را دارند، داستان تازه‌ای نیست و قصه تکراری و پرغصه‌ای است که این وزارتخانه از آغاز روی‌کارآمدن دولت مردمی تدبیر و امید هر روز با آن دست به‌گریبان است. متاسفانه این گروه‌ها با طراحی‌های رسانه‌ای تلاش می‌کنند تا نگرانی افرادی را برانگیزند که دغدغه دین و اخلاق دارند؛ در حالی که اقدام این گروه‌ها و رسانه‌های متبوع‌شان، جز ایجاد شکاف عمیق در جامعه و بدبینی مردم به نظام اسلامی و تضعیف سرمایه اجتماعی نظام، نتیجه‌ای را در پی ندارد.

· همانطور که رهبر فرزانه انقلاب نیز بارها در بیاناتشان تاکید کرده‌اند «عرصه فرهنگی، عرصه جهاد است» ما نیز برای تحقق اهداف متعالی ایران اسلامی از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد تا زیاده‌خواهی و منفعت‌طلبی گروه و جناحی خاص در اراده‌مان برای رسیدن به آینده‌ای روشن خللی وارد سازد و با قاطعیت اعلام می‌کنیم که علاوه بر قانون، میزان در این وزارتخانه رهنمودهای مقام معظم رهبری، دغدغه‌های آیات عظام و ارزش‌های اعتقادی و موازین اسلامی است و در ایام الله دهه فجر اجازه نمی‌دهیم تا عد‌ه‌ای شیرینی جشن انقلاب را به کام ملت دین دار، شریف، آزاده، با اخلاق و حق‌طلب ایران تلخ کنند.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه