ایران با آمریکا همگروه نمی‌شود

ایران با آمریکا همگروه نمی‌شود

مراسم قرعه‌کشی جام جهانی ۲۰۱۴، جمعه شب از ساعت ۱۹:۳۰ به وقت تهران، در برزیل برگزار می‌شود. در این مراسم شکوهمند که در شهر کاستا دو ساپ در ایالت باهیا برزیل برگزار خواهد شد، ۳۲ تیم راه‌یافته به جام جهانی در چهار گلدان از یکدیگر تفکیک شده‌اند.

گلدان‌های فیفا تیم‌های رده اول تا چهارم را در بر می گیرد. در گلدان اول، هشت تیم سرگروه قرار دارند که عبارتند از: برزیل، آرژانتین، اروگوئه، کلمبیا، اسپانیا، آلمان، بلژیک، سوئیس. چهار تیم از آمریکای جنوبی و چهار تیم از اروپا.

در گلدان دوم، هشت تیم اروپایی قرار دارند که عبارتند از: ایتالیا، هلند، انگلستان، پرتغال، روسیه، کرواسی، یونان، بوسنی و هرزگوین.

در گلدان سوم، پنج نماینده قاره آفریقا، دو نماینده باقی مانده از آمریکای جنوبی و آخرین نماینده اروپا قرار دارند: ساحل عاج، نیجریه، کامرون، غنا، الجزایر، شیلی، اکوادور، فرانسه.

و نهایتاً در گلدان چهارم، چهار نماینده قاره اسیا و چهار نماینده از حوزه آمریکای شمالی، مرکزی و کارائیب قرار دارند: ایران، کره جنوبی، ژاپن، استرالیا، آمریکا، مکزیک، کاستاریکا، هندوراس.

مطابق مقررات همیشگی سوی فیفا، از هر گلدان یک تیم در هر یک از گروه‌ها قرار می‌گیرد. یعنی مثلاً اگر ایران در گروه A قرار گیرد، هیچ تیم دیگری از گلدان چهارم در این گروه جای نخواهد گرفت. بنابراین مساله رویارویی ایران و آمریکا در جام جهانی ۲۰۱۴ منتفی است. اینکه مکزیک در گلدان یا رتبه چهارم است، به سود تیم ملی ایران است. ما در جام جهانی ۲۰۰۶ شکست سختی در برابر مکزیک متحمل شدیم و اصولاً فوتبال تکنیکی و سرعتی مکزیک، شانس چندانی برای امتیاز گرفتن ما باقی نمی‌گذارد.

1-2014[WwW.KamYab.IR]

فیفا با توجه به تغییراتی که در رتبه‌بندی تیم‌ها و تعیین هشت تیم گلدان اول داده است، اعلام کرده که در هیچ گروهی بیش از دو تیم اروپایی در کنار هم قرار نمی‌گیرند. بنابراین اگر در یکی از گروه‌ها، نام اسپانیا و ایتالیا از گلدان‌های اول و دوم بیرون آید، اگر از گلدان سوم نام فرانسه بیرون آید، باید دوباره گوی دیگری از گلدان برداشته شود تا تیم دیگری به جز فرانسه در کنار اسپانیا و ایتالیا قرار گیرد.

با توجه به امکان توزیع تیم‌های چهار گلدان موجود در هشت گروه جام جهانی، بهترین حالت ممکن برای ایران، همگروهی با سوئیس (از گلدان ۱)، بوسنی و هرزگوین (از گلدان ۲) و الجزایر (از گلدان ۳) است. بدترین حالت ممکن نیز همگروه شدن با برزیل (از گلدان ۱) هلند یا ایتالیا (از گلدان ۲) و فرانسه (از گلدان ۳) است. در این حالت دوم، تیم ملی فوتبال ایران به احتمال بسیار زیاد با سه باخت به تهران بازمی‌گردد اما در آن حالت اول، ایران حتی می‌تواند امیدوار به صعود از گروه خود و رسیدن به مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی باشد.

قرار گرفتن در کنار تیم‌هایی چون سوئیس/ بلژیک، بوسنی/ یونان و الجزایر/ اکوادور، بزرگترین خوش‌شانسی تاریخ فوتبال ایران می‌تواند باشد.

تیم ملی ایران تا به حال سه بار به جام جهانی راه یافته و از ۹ بازی خود در جام‌های جهانی ۱۹۷۸، ۱۹۹۸ و ۲۰۰۶، یک پیروزی و دو تساوی بدست آورد است. پیروزی ایران مقابل آمریکا در جام جهانی ۱۹۹۸ بود، دو مساوی ایران نیز مقابل تیم‌های اسکاتلند و آنگولا در جام‌های ۱۹۷۸ و ۲۰۰۶ بود.

بدترین باخت تیم ملی ایران در سه دوره حضورش در جام جهانی، مقابل هلند ب��ده است که ۳ برصفر مغلوب این تیم شدیم. ایران در ۹ بازی خود در سه دوره حضور در جام جهانی، ۱۸ گل دریافت کرده و ۶ گل به ثمر رسانده است.

منبع: عصرایران

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه