از نوستالژی تا مدرنیته در - نقش جهان -

سرویس هنر جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش هنرهای تجسمی:

از نوستالژی تا مدرنیته در «نقش جهان»

از نوستالژی تا مدرنیته در «نقش جهان»

یک هنرمند، آثار چاپ دستی خود را که تلفیقی از سبک‌های کلاسیک و مدرن است در گالری نقش جهان به‌نمایش می‌گذارد.

به گزارش راسخون ، پرنیان صابرمختاری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ی نمایشگاه «کژ مرو بی‌انتها» اظهار کرد: 17 کار چاپ دستی سیلک اسکرین و فلوک در اندازه‌ی 50*50 سانتی‌متر به‌نمایش گذاشته می‌شوند. این آثار تلفیقی از سبک‌های گذشته و مدرن هستند و کلیشه‌های چاپ آن‌ها از یک تا سه رنگ تشکیل شده است.

او گفت: بیشتر این کارها، طرح‌های اسلیمی همراه رنگ هستند. از المان‌های دوره‌ی سلجوقی و قاجار تا المان‌هایی از سبک‌های مدرن در این آثار به کار رفته و سبک خاصی را به‌وجود آورده که مختص من است.

وی بیان کرد: درک هنر بدون آگاهی از شرایط تاریخی آفرینش آن محال است، اگر ما انسان‌های امروزی الگوهایی را که سنت در اختیارمان قرار داده، نادیده بگیریم، خودبه‌خود بی‌خبری و جهل خویش را نسبت به معنای باطنی و ارزش معنوی آن‌ها که به اثبات رسیده از دست می‌دهیم و دیگر نمی‌توان روح برخاسته از آن‌ها را در فرم‌ها و قالب‌ها متجلی ساخت.

صابرمختاری ادامه داد: نگاره‌های چاپی من تلفیقی از هنر درگذشته و موضوع اصلی طراحی‌ها، فیگور و نقوش انسانی، حیوانی، گیاهی و نقوش تزیینی است که برگرفته از سنت و نوستالژی آن دوره بوده و با ترکیب‌بندی و فضاسازی مدرن عجین و به تصویر امروزی تبدیل شده که تلفیقی از سنت و مدرنیته و همنشینی عناصر در طرح‌ها با یکدیگر و نیز برخاسته از مفاهیم نمادین است.

این هنرمند همچنین گفت: چاپ، رشته‌ی کاری من بود و نقاشی هم می‌کردم. علاوه بر این، رشته‌ی تحصیلی‌ام گرافیک است و فکر کردم می‌توانم با خلاقیت، کارهای تازه‌ای در چاپ دستی ارائه کنم.

پرنیان صابرمختاری مدرک کارشناسی گرافیک دارد و تا کنون چند نمایشگاه گروهی و انفرادی نقاشی داشته است. «کژ مرو بی‌انتها» نخستین نمایشگاه چاپ دستی این هنرمند است.

این نمایشگاه از 23 تا 28 آبان‌ماه در گالری نقش جهان به نشانی خیابان نیاوران (باهنر)، از میدان یاسر به سمت تجریش، کوچه همایونفر، کوچه سعدی، کوچه حافظ، خیابان آیت‌الله محمودی، شماره 9 میزبان علاقه‌مندان به هنر چاپ دستی است.


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه