اركستر موسيقی ملی اين هفته فعاليت خود را آغاز می كند

سرویس هنر؛ بخش موسیقی:

موسیقی ما - «من اصلاً از اول با طرحِ ادغام ارکسترها مخالفت کردم؛ ضمن اینکه ارکستر سمفونیک ملی وجود ندارد؛ ما یک ارکستر سمفونیک و یک ارکستر موسیقی ملی ایران داریم.»

این را «علی مرادخانی» -معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- روز گذشته به خبرگزاری ایسنا گفت و این امیدواری را ایجاد کرد که ارکستر موسیقی ملی بار دیگر بتواند به فعالیت‌های خود ادامه دهد؛ به خصوص اینکه قرار است روز دوشنبه، جلسه‌ای مطبوعاتی با حضور فخرالدینی و مرادخانی برگزار شود که می‌توان آن را آغاز فعالیت‌های رسمیِ ارکستر موسیقی ملی دانست.

«فخرالدینی» پیش از روز دوشنبه علاقه‌ای به اظهارنظر در این خصوص ندارد و همه‌چیز را به جلسه‌ی آن روز موکول می‌کند. این در حالی است که «علی رهبری» هم‌اکنون خارج از ایران به سر می‌برد و امشب به ایران بازمی‌گردد. این ارکستر، در این مدت زیر نظر «نادر مرتضی‌پور» -دستیار علی رهبری- تمرین کرده و قرار است روز سی‌ام و سی‌و‌یکم اردیبهشت‌ماه در تالار وحدت، قطعاتی از بتهوون و دِوورژاک را اجرا کند؛ آن هم در شرایطی که تعدادی از نوازندگانی که پیش از این از ارکستر کناره گرفته بودند، نظیر «آیدین احمدی‌نژاد» بار دیگر به ارکستر بازگشته و فعالیت‌هایشان را ادامه می‌دهند.

اما همه‌چیز از صحبت‌های «علی رهبری» در یکی از نشست‌هایش آغاز شد؛ آن هنگام که از «ارکستر سمفونیک ملی» سخن گفت و اعلام کرد که هیچ کجای دنیا حتی کشوری چون «ترکیه» هم ارکستر موسیقی ملی ندارد. او همچنین به این مسأله اشاره کرد که از رهبران مهمان در این خصوص استفاده خواهد کرد و البته گفت: «قدم فخرالدینی روی چشم‌های ماست.»

فخرالدینی اما از همان ابتدا با این طرح مخالف بود و در گفت‌وگو با سایت «موسیقی ما» به این نکته اشاره کرد که: «ما جلسات بسیاری با مسئولان ارشاد گذاشتیم و از همان ابتدا من مخالفتِ خودم را با طرح ادغام ارکسترهای ملی و سمفونیک مطرح کردم. بر اساس شرایط جدیدی که به وجود آمد، حاضر به همکاری نشدم و البته امیدوارم که همه‌چیز ختم به خیر شود.»

رهبر سابق ارکستر ملی همچنین در گفت‌وگویی دیگر در این خصوص گفت: «متأسفانه دوستان به تمامی وعده‌هایی که به من داده بودند عمل نکردند و فکر می‌کردم وعده آقای روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان که در دیدار با هنرمندان تأکید داشتند ارکسترهای ملی و سمفونیک تهران به صورت مجزا و مستقل کار خود را آغاز کنند، شکل دیگری به خود گرفته است.»

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه