چندی پیش معاون آموزش و فرهنگ ترافیک راهور فاتب با اشاره به اجرایی شدن طرح ساماندهی گذرگاه‌های عابر پیاده با محوریت «ایست به احترام زندگی» در تقاطع‌های شهر تهران، آماری هولناک را منتشر کرد، اینکه ۵۰ درصد. فوتی‌های تهران عابران پیاده‌ هستند!. این روزها همه ما بارها از دوست و آشنا شنیده ایم خبر درگذشت افرادی که به هنگام عبور از عرض خیابان مورد اصابت خودرو قرار گرفته اند و در نهایت جان خود را از دست داده اند. این خبرهای از گوشه و کنار زمانی تراژیک تر شد که معاون آموزش و فرهنگ ترافیک راهور فاتب ...

آمارهای نجومی از مرگ های خاص در تهران !

 

1-Marg[Fun.KamyabOnline.com]

چندی پیش معاون آموزش و فرهنگ ترافیک راهور فاتب با اشاره به اجرایی شدن طرح ساماندهی گذرگاه‌های عابر پیاده با محوریت «ایست به احترام زندگی» در تقاطع‌های شهر تهران، آماری هولناک را منتشر کرد، اینکه ۵۰ درصد

فوتی‌های تهران عابران پیاده‌ هستند!

این روزها همه ما بارها از دوست و آشنا شنیده ایم خبر درگذشت افرادی که به هنگام عبور از عرض خیابان مورد اصابت خودرو قرار گرفته اند و در نهایت جان خود را از دست داده اند. این خبرهای از گوشه و کنار زمانی تراژیک تر شد که معاون آموزش و فرهنگ ترافیک راهور فاتب آمار اخیر را اعلام کرد، آماری که بر اساس آن ۵۰ درصد فوتی‌های تهران عابران پیاده‌ بودند.

صحنه جنگی به نام خیابان های تهران

بچه تهرانی هایی که از سالهای کودکی تا نوجوانی و همچنین جوانی را در خیابان ها و پیاده روهای تهران به رفت و آمد به مدرسه و دانشگاه و محیط های کارشان گذرانده اند، به خاطر می آورند که در سالهای نه چندان دور، وضعیت عبور از خیابان های شهر مانند این روزها نبود که به محض اینکه قصد عبور از خیابان آن هم در مسیر خط کشی عابر پیاده و در زمان قرمز بودن چراغ را داشته باشی به ناگاه خودرو یا موتور سواری چنان از بغل گوشت بگذرد، که از ترس سر جا خشکت بزند!

نمی دانم دقیقا به چه دلیل اما آن روزها مثل امروز نبود که مردم چنان در خیابان ها پا روی پدال گاز بگذارند و به سمت عابران بیچاره پیاده نشانه بگیرند که انگار برخورد کردن با عابر مانند بازی های کامپیوتری امتیاز دارد!
بله آن سالها اوضاع اینطور نبود، نمی دانم دقیقا به چه دلیل اما آن روزها مثل امروز نبود که مردم چنان در خیابان ها پا روی پدال گاز بگذارند و به سمت عابران بیچاره پیاده نشانه بگیرند که انگار برخورد کردن با عابر مانند بازی های کامپیوتری امتیاز دارد!

همه تنها به فکر خود هستند

ماجرای خودخواهی آدم های این شهر که در سالهای اخیر هر روز بیشتر از روز گذشته افزایش می یابد، علاوه بر مصادیق متعددی که در زندگی اجتماعی دارد، در گذرگاه خیابان های شهر هم قابل مشاهده است. برای دیدن شواهد این ادعا کافی است یک بار گذرتان به ازدحام خیابان های تهران بیفتد تا ببینید مردم چطور برای لحظه ای زود رسیدن یا سبقت از خودروی کناری، چگونه بی تابانه تلاش می کنند، تلاشی که انگار قرار است در پایان این مسابقه استرس آور، به جایزه ارزشمندی دست پیدا کنند. احساس رقابت پوشالی آدم های شهر زمانی که با حس خودخواهی و فردگرایی که از هدیه های مدرنیته به جامعه در حال گذار ما بوده است، همراه می شود در نهایت به سناریوی مرگباری می انجامد که طی آن سواره های شهر بدون کوچکترین توجهی به عابران گاه کودک و سالمند شهر، برای لحظه ای زودتر رسیدن پایشان را روی پدال گاز می فشارند و در نهایت با این خودخواهی تمام نشدنی، نقطه پایان زندگی یک انسان را رقم می زنند و یک دنیا امید و آرزو تنها به دلیل خودخواهی و رقابتی پوچ برای زود رسیدن، به نقطه پایان می رسد!

تصمیم نیروی انتظامی در برابر کشته شدن عابران پیاده تهرانی!

در این میان اما اتفاق خوبی که چندی پیش خبرش در خبرگزاری ها منتشر شد، اقدام اجرایی شدن طرح ساماندهی گذرگاه‌های عابر پیاده با محوریت «ایست به احترام زندگی» در تقاطع‌های تهران بود، اقدامی که سرهنگ عین‌اله جهانی معاون آموزش و فرهنگ ترافیک ضمن اعلام خبرش اظهار داشته بود که طرحی را از چند ماه پیش همگام با معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران با محوریت و نمادسازی خط سفید آغاز کردیم که آن را با آموزش، اطلاع‌رسانی، فرهنگ‌سازی و تبلیغات از جانب رسانه‌ها، جراید و حتی تبلیغات محیطی به آحاد مردم معرفی کردیم که همان طرح «ایست به احترام زندگی» است. وی همچنین تصریح کرده است که یکی از خط‌های مهم در راهنمایی و رانندگی که حاشیه امنی برای عابران پیاده به وجود می‌آورد خط عابر پیاده است چرا که ۵۰ درصد تصادفات فوتی در تهران مربوط به عابران پیاده است پس رعایت مفهوم این خط جزو اولویت‌هاست. سرهنگ جهانی با بیان این مطلب که از عابران و رانندگان انتظار می‌رود که حتما به این حاشیه امن توجه داشته باشند، گفت: رعایت گذرگاه‌های عابر پیاده از امروز در تقاطع‌های مهم شهر تهران اجرایی و عملیاتی شده است.

یکی از خط‌های مهم در راهنمایی و رانندگی که حاشیه امنی برای عابران پیاده به وجود می‌آورد خط عابر پیاده است چرا که ۵۰ درصد تصادفات فوتی در تهران مربوط به عابران پیاده است پس رعایت مفهوم این خط جزو اولویت‌هاست .

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک راهور فاتب افزود:‌ ۱۰ درصد از تصادفات نیز به خاطر تغییر مسیر ناگهانی خودروهاست که دلیل آن عدم رعایت مقررات خط‌کشی‌ها و عدم رعایت حق خودروهای دیگر است که طرح حرکت بین خطوط نیز با همکاری معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران انجام شده و از امروز در دو منطقه ۶ و ۸ که تمام زیرساخت‌های مربوط به خطوط در آنها اجرا شده، عملیاتی می‌شود. سرهنگ جهانی اظهار امیدواری کرد: عملیاتی شدن دو طرح ایست به احترام زندگی و حرکت‌های خودروها در بین خطوط بتواند به نظم و ساماندهی وضعیت ترافیک تهران کمک کند و آرامش را در ترددهای شهری به وجود آورد.

رسانه ها پای کار باشند

در کنار اتفاق خوب عملیاتی شدن طرح «ایست به احترام زندگی»، رسانه ها هم که بیش از هر نهادی، وظیفه فرهنگسازی را دارند هم باید وارد گود شوند با ساخت آیتم های انیمیشنی و نمایشی و سریال ها و مجموعه ها به مسئله فرهنگ رانندگی صحیح و رعایت حقوق شهروندی بپردازند تا آمارهای مرگ عابران پیاده در ازدحام خیابان های پر ترافیک مهار شود و دیگر شاهد چنین اتفاق های تاثر برانگیزی در خیابان های شهرمان نباشیم و در روزگاری نه چندان دور، مردم به احترام عابرانی که عرض خیابان را طی می کنند بیاستند و با خودروهای آهنی شان نفس زندگی آدم ها را نشانه نگیرند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه